خاك های گلستان فقیر از مواد آلی

خاك های گلستان فقیر از مواد آلی

به گزارش فی بگیر رئیس مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی گلستان اظهار داشت: 85 درصد خاك های كشاورزی كه در استان گلستان وجود دارد، دارای كم تر از 2 درصد مواد آلی است.


«ابوالفضل فرجی» در گفت وگو با ایسنا، اضافه كرد: 15 درصد دیگر خاك هایی هستند كه روزی جنگل بودند و الان تبدیل به خاك زراعی شدند، میزان مواد آلی در آنها هم بین 1.5 تا 2 درصد است.
وی با بیان این كه خاك مناسب برای كشاورزی خاكی است كه دارای 5 درصد مواد آلی باشد، خاطرنشان كرد: به ازای هر یك دهم درصد افزایش مواد آلی خاك، با عنایت به نوع محصول بین 100 تا 300 كیلوگرم افزایش محصول خواهیم داشت. با افزایش مواد آلی خاك، قابلیت نگهداری آب و مواد غذایی هم بهبود می یابد.

فرجی خاطرنشان كرد: ایران یكی از كشورهایی است كه بیشترین فرسایش خاك را دارد. در استان گلستان هم فرسایش سالانه خاك در نواحی جنگلی حدود 5 تن در هكتار و فرسایش خاك لسی بیشتر از 30 تن در هكتار است. فرسایش خاك در ناحیه شرق و غرب استان متفاوت است.

رئیس مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان، كشاورزی حفاظتی و تناوب مناسب را همچون راهكارهای افزایش مواد آلی خاك عنوان نمود.

فرجی تصریح كرد: امسال گلستان به همراه چهار استان دیگر كشور، با مركز تحقیقات بین المللی سیمیت در چارچوب هاب حفاظتی همكاری می كند. بدین منظور سایت های 10 هكتاری تحقیقاتی و ترویج شكل گرفت.1397/09/27
15:24:58
5.0 / 5
4535
تگهای خبر: محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها