در بازار بلیت پروازهای داخلی چه می گذرد؟

در بازار بلیت پروازهای داخلی چه می گذرد؟

فی بگیر: چند هفته بعد از آنكه شركت های هواپیمایی اعلام نمودند با عنایت به نرسیدن ارز لازم به ایرلاین ها از تعهد متقابلی كه برای كنترل قیمت بلیت پروازهای داخلی به سازمان هواپیمایی كشوری داده بودند خارج می شوند، حالا به نظر می آید بازار بلیت هواپیما به ثباتی نسبی رسیده است.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در تابستان امسال و به دنبال بالارفتن قیمت ارز در اقتصاد ایران، قیمت بلیت پروازهای داخلی و خارجی باز به شكل قابل توجهی افزایش یافت.

پس از این اتفاق ایرلاین ها با كاهش قابل توجه تعداد مسافران در پروازهای داخلی مواجه گشته اند و به دنبال این مساله نشستی مشترك میان نمایندگان آنها با مسئولان سازمان هواپیمایی كشوری برگزار گردید كه نتیجه آن رسیدن به نرخی مشخص برای پروازهای داخلی بود.

پس از این جلسه دبیرانجمن شركت های هواپیمایی اعلام نمود كه برای مسیرهای پروازهای داخلی قیمت های مشخص تعریف شده كه ابتدا این قیمت ها برای شهریورماه و سپس برای زمان پس از آن اجرایی می شوند.

این تصمیم با تعهد دولت نسبت به نمایش ی ارز مورد نیاز شركت های هواپیمایی از راه سامانه نیما اجرایی شد و بعد از آنكه ایرلاین ها برای دریافت این ارز با مشكلات جدید مواجه گشتند، اسعدی سامانی اعلام نمود كه دیگر پایبند به نرخ های گذشته وجود نخواهد داشت و شركت ها بسته به نوع ارزی كه دریافت می كنند، قیمت های متفاوتی را نمایش خواهند كرد.

با وجود این اظهارنظر اما بررسی های ایسنا نشان داده است كه نرخ پرواز در مسیرهای داخلی حتی نسبت به نرخ مصوب شهریورماه باز پایین تر نمایش میگردد.

به عنوان مثال در نرخ های مصوب شهریورماه اعلام شده بود كه قیمت بلیت پرواز تهران – شیراز ۳۸۰ هزار تومان خواهد بود، اما هم اكنون در این بازار قیمت بلیت از حدود ۱۷۵ هزار تومان شروع شده و حداكثر تا ۳۸۰ هزار تومان تعریف میگردد و بخش قابل توجهی از پروازها بین ۲۰ تا ۵۰ درصد از نرخ های مصوب باز ارزان تر هستند.

در مسیر تهران – مشهد باز نرخ پرواز ۳۹۰ هزار تومان اعلام شده بود و این در شرایطی است كه در این مسیر قیمت ها از ۱۷۵ هزار تومان آغاز میگردد و تعداد قابل توجهی از پروازها با بلیت كمتر از ۳۰۰ هزار تومان عرضه میگردد.

در مسیر تهران – كیش باز كه با نرخ گذاری ۵۱۰ هزار تومان بعنوان یكی از گران ترین مسیرهای هوایی در نظر گرفته شده بود، نرخ ها با میانگین ۲۵۰ هزار تومان عرضه شده و خیلی از پروازها همچنان تا روز آخر ظرفیت كافی دارند.

به نظر می رسد با وجود آنكه ایرلاین ها در شرایط اخیر اقتصادی به وجود آمده با مشكلات جدی روبه رو هستند، به سبب نبود كشش لازم در بازار مجبور شده اند كه قیمت ها را پایین تر از سطح ابتدایی مدنظر خود تعریف كنند و باید دید كه این شرایط تا چه زمانی ادامه خواهد یافت.
1397/09/17
15:13:14
5.0 / 5
4379
تگهای خبر: اقتصاد , شركت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها