خرید دلار در بانك ها با قیمت بالاتر از بازار آزاد

ارز مسافرتی از بازار آزاد گران تر شد!

ارز مسافرتی از بازار آزاد گران تر شد!

به گزارش فی بگیر قیمت دلار و یورو در بازار آزاد در راه كاهش قرار گرفته، تا جایی كه امروز قیمت خرید دلار در بانك ها از بازار آزاد بیشتر بود و ارز مسافرتی هم امروز بیشتر از ۷۰۰ تومان گران تر از بازار آزاد بود.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بازار آزاد ارز از ماه های گذشته و بعد از خروج آمریكا از برجام و بازگشت تحریم های ظالمانه این كشور ضد ایران درگیر التهابات شدیدی شد كه هجوم مردم برای خرید ارز از بازار را رقم زد؛ اتفاقی كه سبب افزایش ناگهانی قیمت ها در بازار شد.

اما این روزها با سیاست های اتخاذشده از جانب دولت، آرامش بار دیگر به بازار برگشته و قیمت ها هم در حال كاهش است؛ روندی كه به نظر می آید در صورت اینكه اتفاق خاصی در زمینه سیاسی نیفتد، ادامه خواهد یافت.

بازار آزاد ارز امروز چهارشنبه (۷ آذر) شاهد كاهش قیمت ها بود؛ به طوریكه هر دلار آمریكا در بازار آزاد امروز به قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان از مردم خریداری شده و نرخ فروش آن از ۱۱ هزار و ۶۰۰ تا ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان متغیر است.

نرخ خرید و فروش دلار در صرافی ها نیز، بالاتر از بازار آزاد بود و صرافی ها دلار آمریكا را ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان می فروشند و این در شرایطی است كه تابلوی نصب شده در مقابل آنها رقمی بین ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان را نشان داده است.

بانك ها دلار را گران تر از بازار می خرند

یكی از نكات جالب ارزی در بازار امروز این بود كه نرخ خرید و فروش دلار در بازار آزاد برای اولین بار از زمان اجرای این سیاست ها، از نرخ خرید دلار در بانك ها كمتر شد؛ به عبارت دیگر امروز بانك ها دلار را از بازار آزاد گران تر خریدند.

بر اساس این گزارش، نرخ خرید هر دلار آمریكا امروز در بانك ها بیشتر از ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان بود كه نشان داده است قیمت خرید دلار در بانك ها امروز حدود ۳۰۰ تومان از بازار آزاد ارز بیشتر بوده است.

این امر از زوایای مختلف قابل بررسی است؛ نخست اینكه امكان دارد با كاهش قیمت ها در بازار، بانك مركزی هنوز نرخ خرید دلار در بانك ها را كاهش نداده باشد و فردا این اختلاف جبران شود.

از سوی دیگر اگر نرخ خرید دلار در بانك ها از بازار آزاد بالاتر بماند می تواند دو دلیل اصلی داشته باشد، نخست اینكه سیاست بانك مركزی بر این است كه مردم دلارهای خویش را به جای فروش به بازار آزاد و صرافی ها به بانك ها بفروشند تا ذخیره اسكناسی بانك ها افزایش پیدا كند و دوم اینكه كاهش قیمت ها به صورت هیجانی و ناگهانی اتفاق نیفتد تا بانك مركزی بتواند سیاست های خویش را به راحتی اجرایی كند.

یورو مسافرتی گران تر از بازار آزاد!

جالب تر آن كه بانك ها با دریافت كارمزد از متقاضیان، هر یورو مسافرتی را امروز به قیمت ۱۳ هزار و ۸۴۶ تومان فروختند و این در شرایطی است كه هر یورو در بازار آزاد امروز به قیمت ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش می رسد و دلالان هر یورو را ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان می خرند.

قیمت یورو روی تابلوی صرافی ها هم بین ۱۳ هزار و ۳۰۰ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

قیمت ها در صرافی بانك ملی

صرافی بانك ملی هم امروز تا ساعت ۱۴ هر دلار آمریكا را با نرخ ۱۱ هزار و ۷۳۰ تومان می خرد و ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان می فروشد.

از سوی دیگر هر یورو هم در صرافی بانك ملی ۱۳ هزار و ۲۵۰ تومان خریداری شده و ۱۳ هزار و ۲۸۰ تومان به فروش می رسد.

مشاهده عینی از روند بازار از آن حكایت می كند كه بازار آزاد ارز این روزها بسیار خلوت تر از روزهای التهاب ارزی در ماه های گذشته است و علاوه بر حضور كم رنگ تر مردم در این بازار، دلالان هم تعدادشان به شكل قابل توجهی كاهش یافته است.

یكی از صرافان فردوسی دلیل اصلی خلوت شدن بازار را روند كاهشی نرخ ارز می داند و اعتقاد دارد كه به احتمال بسیار زیاد روند كاهشی نرخ ارز در بازار ادامه خواهد داشت.

یكی از دلالان مستقر در این بازار نیز، به ایسنا اظهار داشت كه روند بازار نشان داده است كه قیمت ها كاهشی است و احیانا قیمت دلار تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان كاهش خواهد یافت.

سیاست های اخیر بانك مركزی در كنترل بازار ارز تا حد بسیار زیادی موفق عمل كرده و بانك مركزی توانسته با وجود تحریم های آمریكا بازار را به شكل مطلوبی كنترل كرده و از تولید التهابات ارزی جلوگیری كند.

اجرای سیاست های بانك مركزی و كاهش نرخ دلار در بازار سبب شد تا افرادی كه تشنه خرید ارز از بازار بودند ریسك سرمایه گذاری در این بخش را بالا ببینند و به ندرت تقاضا برای خرید دلار، یورو و سایر ارزها كاهش پیدا كند.

از سوی دیگر بانك مركزی كماكان تایید می كند كه نرخ ارز در آینده بازهم پایین تر خواهد آمد و روند كاهشی ادامه دارد و در همین راستا، عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی پیشنهاد كرده است كه مردم، بازار ارز را برای سرمایه گذاری انتخاب نكنند.
1397/09/07
21:44:44
5.0 / 5
4399
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها