نهادسازی در عرصه تحول دیجیتال

نهادسازی در عرصه تحول دیجیتال

به گزارش فی بگیر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: اگر بخواهیم تحول دیجیتال رشد كند و اقتصاد آن سهم قابل توجهی را در كشور به خود اختصاص دهد یكی از اركان مهم آن نهاد سازی است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایرنا، محمد جواد آذری جهرمی روز دوشنبه در آیین رونمایی از چهار محصول دانش بنیان شهرك علمی و تحقیقاتی اصفهان اضافه كرد: نهاد سازی به این معنا كه اكوسیستم بتواند شكل بگیرد و از مرحله دانایی تا بلوغ مجموعه را راهنمایی و مسیر رشد را تولید كند.
وی اظهارداشت: به صورت قطع نقش پارك ها علم و فناوری در تولید این نهادها برای تولید اكوسیستم و زیست بوم توسعه كسب و كارهای نوپا و اقتصاد دیجیتال اجتناب ناپذیر است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: پارك علمی و تحقیقاتی اصفهان مدل موفقی در داخل كشور است كه به خوبی شكل گرفته و حلقه های زنجیر آن به هم پیوسته و محصولات و خروجی بسیار خوبی داشته است.
وی تصریح كرد: پارك علمی و تحقیقاتی اصفهان اكنون در یك تراز بین المللی مناسب قرار گرفته و مثال زدنی است.
جهرمی اولویت و صدر برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را توسعه اقتصاد دیجیتال و پیگیری تحول دیجیتال بیان كرد و اظهار داشت: در صدد هستیم كه این نهادسازی را در همه جای كشور متناسب با استعدادها فراهم نماییم چونكه خمیرمایه در تحول دیجیتال خلاقیت است و خلاقیت هم مكان و جغرافیا نمی شناسد.
وی با تاكید بر این كه باید برای همه خلاقیت ها فضای مناسب بوجود آید تا بتواند رشد كند، اظهار داشت: زمانی لازمه این مكانیزم پول است و زمانی دیگر با نهادسازی و تولید امكانات میسر است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تقدیر از اقدامات و نشست هایی كه در شهرك علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار می شود، بیان كرد: این مباحث سرمنشاء خیلی از تحولات در توسعه و تبادل نظر است.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایرنا، این محصولات فناورانه رونمایی شده شامل سامانه رای گیری الكترونیكی امن راه دور(نهام)، فایروال وب اشتراكی، صاپست و سامانه تحلیل رفتاری ترافیك است.
**فایروال وب اشتراكی' كه توسط شركت فنی مهندسی آینده سازان پردازش امن (آسپا) تولید شده است، برنامه های كاربردی تحت وب با استقرار در كنار كارگزارهای وب یك سازمان و تمركز بر روی ترافیك وب، حملات تحت وب را تشخیص داده و مانع از نفوذ هكرها به وب سایت ها می گردد.
این نوع دیواره آتش با تمركز بر پیام های ارسالی در لایه كاربرد شبكه و پروتكل های مربوط به وب، حملاتی را كه از دید فایروال های عادی و سیستم های تشخیص نفوذ در لایه های پایین تر پنهان می مانند، تشخیص داده و عكس العمل مناسبی را در برابر آن ها اتخاذ می كند.
** سامانه رای گیری الكترویك امن راه دور كه توسط شركت مروارید پیام پرداز طراحی شد، پیشرفته ترین پروتكل های رمزنگاری و امنیتی را فراهم می آورد، همینطور پروتكل های امن به كار گرفته شده در نهام، علاوه بر افزودن خصوصیت های كاربردی به فرآیند رای گیری سنتی، نهایت امنیت و اعتماد را برای رای دهندگان فراهم می آورد.
تامین محرمانگی آرا و وارسی پذیر بودن مراحل مختلف رای گیری همچون مهم ترین خصوصیت های امنیتی نهام هستند.
**'صاپست' كه فناوری نوینی مبتنی بر رمز داده هاست توسط شركت ایده بنیان شریف طراحی شد كه بر این اساس یك كد را جایگزین آدرس و نشانی مرسوم كرده و سپس، متقاضی تا آخر عمر، تنها از یك كد بعنوان نشانی استفاده خواهد نمود و معضل تغییر آدرس برای همیشه برطرف و تمام مرسولات پستی در آخرین نقطه ای كه متقاضی حضور دارد، به وی تحویل داده خواهد شد.
همچنین در مواقع دلخواه، استفاده كنندگان می توانند آدرس خویش را پنهان كرده و كد صاپست را جایگزین آن كنند.
**'سامانه تحلیل رفتاری ترافیك' (NBA) كه با شناخت رفتار ترافیك شبكه در سطح عمیق (DPI)، رفتارهای غیرطبیعی رخ داده در شبكه (مثل حملات جدید) را تشخیص داده و اخطار می دهد، توسط شركت پیام پرداز طراحی و تولید شده است.
شناسایی حملات ناشناخته (zero-day) در ستون فقرات شبكه با كمترین هزینه، تولید امكانات لازم برای تطابق سنجی فعالیت كاربران با استانداردهای امنیتی در سطح لایه كاربرد، تولید نشانه های ترافیكی پرارزش جهت جرم شناسی، شناسایی حملات مانای پیشرفته (APT) با مجمتع سازی با SIEM ها جهت تولید SOC مدرن و ارائه امكانات لازم به تحلیلگران جهت تولید چرخه ی شكار تهدیدات (Threat Hunting) همچون قابلیت های این سامانه است.
در زمان حاضر حدود 500 شركت دانش بنیان در شهرك علمی و تحقیقاتی اصفهان فعال است.
این شهرك كه با هدف حمایت و هدایت شركت های دانش بنیان تولید شده، دارای 10 مركز رشد فناوری و 2 پارك علم و فناوری است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز دوشنبه برای افتتاح چند طرح، حضور در چند برنامه همچون شورای اداری اصفهان و گفتمان توسعه شهری و بازدید از شهرك علمی و تحقیقاتی به این استان سفر كرد.
وی فردا سه شنبه به بعضی از شهرستان های استان اصفهان همچون نطنز و گلپایگان سفر می كند.

 

1397/07/02
17:19:53
2.5 / 5
4533
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها