آقای وزیر برای تامین بطری آستین بالا زد

آقای وزیر برای تامین بطری آستین بالا زد

فی بگیر: صنایع در رابطه با مواد اولیه بطری در جلسه ای اختصاصی با وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد خویش را در مورد حذف مرحله خرید تولیدكنندگان پریفورم از بورس عرضه می كنند و در مورد قیمت گذاری محصولات پتروشیمی با عنایت به بسته جدید ارزی دولت مسائل مورد نظر خویش را مطرح خواهند كرد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، قرار بر این است كه تشكل های صنایع آب معدنی و آشامیدنی، ماءالشعیر و مالت، نوشابه، لبنیات، روغن نباتی و مواد شوینده و بهداشتی به صورت مستقیم جلسه ای را با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار كنند تا علاوه بر مسائل مورد نظر در مورد قیمت گذاری محصولات پتروشیمی با عنایت به تغییرات نرخ ارز، پیشنهاد خویش را در مورد حذف مرحله خرید تولیدكنندگان پریفورم از بورس ارائه نمایند.

با توجه به مسائل مختلفی كه در ارتباط با قیمت محصولات پتروشیمی به وجود آمده، نوسان قیمت ارز سبب شده تا تولیدكنندگانی كه به مواد اولیه بطری بعنوان مبنای كار خود نیاز دارند، با مشكلات عدیده ای روبرو شوند كه كمبود و گرانی ماحصل آن است. ازاین رو با عنایت به تدوین بسته ارزی جدید دولت، تشكل های فوق در جلسه ای كه با حضور محمد شریعتمداری برگزار می شود، در مورد محصولات پتروشیمی در رابطه با این صنایع سیاست ها و راهكارهای خویش را عرضه خواهند كرد.

علاوه بر این با عنایت به مشكل اساسی به وجود آمده در زمینه تامین بطری آب معدنی و آشامیدنی، ماءالشعیر و مالت، نوشابه، لبنیات، روغن نباتی و مواد شوینده و بهداشتی تولیدكنندگان تشكل های مربوطه قصد دارند با عرضه پیشنهادی به وزیر صنعت، معدن و تجارت مشكل به وجود آمده در زمینه كمبود و گرانی مواد اولیه را حل نمایند.

در این پیشنهاد مقرر است به جای حضور تولیدكنندگان پریفورم در بورس، تولیدكنندگان نهایی وارد بورس شوند و مواد اولیه خویش را از این محل خریداری كنند و در ازای عقد قراردادها، اجرتی در اختیار تولیدكنندگان پریفورم بگذارند تا آنها مواد اولیه تولید بطری را به پریفورم تبدیل نموده و در اختیار تولیدكنندگان صنایع مربوطه قرار دهند.

از ابتدای سال جاری كمبود و گرانی بطری برای بسته بندی مواد صنایع غذایی اعم از آب معدنی و آشامیدنی، روغن نباتی، لبنیات، نوشابه و ماءالشعیر، مواد شوینده و... دردساز ساز شده است و باوجود یك مرتبه نامه نگاری از جانب مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت اما كماكان هیچ گونه اتفاقی در جهت حل بحران و مشكل پیش آمده برای صنایع وابسته به بطری رخ نداده و افزایش قیمت هركیلوگرم پت (PET) از حدود ۴۰۰۰ به حدود ۲۲ هزار تومان نسبت به مدت مشابه سال گذشته، سبب شد تا برای دومین بار نامه نگاری در دستور كار مسئولان این وزارتخانه قرار گیرد، كه علی رغم صدور دستورهای مربوطه مبنی بر ممنوعیت صادرات مواد اولیه بطری تنها درصد از مشكلات تولیدكنندگان حل شود و عمده مسائل آن ها در خصوص گرانی و كمبود مواد اولیه پا برجا باشد.

هرچند ممنوعیت صادرات مواد اولیه بطری تا حدی كارگشا بود، اما به صورت حتم مقابله با سودجویان و واسطه گرانی كه مواد اولیه بطری را به قیمت پایین خریداری نموده و با عرضه محدود آن به صورت نقدفروشی و با بیش از سه برابر قیمت واقعی به تولیدكنندگان صنایع مربوطه می فروشند مهم ترین مسئله ای است كه باید وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت ریشه كن كردن آن اقدام نماید.
1397/05/21
13:45:33
5.0 / 5
4434
تگهای خبر: تولید , صادرات , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها