لیست ارزی چرخید اما اعلام نشد

لیست ارزی چرخید اما اعلام نشد

فی بگیر: لیست دریافت كنندگان ارز دولتی كه قرار بود به دستور رئیس جمهور به صورت كامل اعلام و در ارتباط با آن شفاف سازی شود، تابحال فقط بخشی از آن انتشار یافته است، اما لیست كامل از جانب بانك مركزی در اختیار دادستانی قرار گرفته و به تازگی هم به وزارت اقتصاد ارسال شده است.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، ماجرای انتشار لیست دریافت كنندگان ارز رسمی كه از ۲۱ فروردین ماه سال جاری مشمول سیاست جدید ارزی دولت شدند، ظاهرا قرار نیست به آخر برسد. پس از آنكه دولت در سیاست جدید خود وارد كنندگان را مشمول دریافت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی كرد، با عنایت به اینكه هیچ اولویت بندی برای تخصیص ارز به وارد كنندگان وجود نداشت و از جانب دیگر قیمت ها در بازار آزاد هر روز با این نرخ فاصله گرفته و تا دو برابر هم پیش رفت، فضایی را برای تولید رانت برای عده ای به وجود آورد. پس از بحث هایی كه در این رابطه شكل گرفت، رئیس جمهور دستور داد تا دستگاه های ذیربط همچون بانك مركزی لیست كامل دریافت كنندگان ارز دولتی را منتشر كند تا عموم جامعه در جریان آن قرار بگیرند.

بعد از این بود كه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از بانك مركزی خواست تا لیست دریافت كنندگان را منتشر كند این بانك هم اسامی را در مرحله اول اعلام نمود كه شامل تمامی دریافت كنندگان نبود و حدود ۳ میلیارد دلار از مجموع ۱۲ هزار میلیارد دلاری كه تا نهم تیر ماه پرداخت شده بود را منتشر نمود و برخی دریافت كنندگان همچون خودروسازها در آن قرار نداشتند. بانك مركزی در توضیح این اختلاف اظهار داشت كه لیست دریافتی از وزارت صمت را منتشر نموده است.

با این حال وزارت صمت معتقد بود كه هیچ محدودیتی برای اعلام كامل اسامی ندارد و چندی نكشید كه بانك مركزی لیست شركت های وارد كننده خودرو را هم منتشر نمود كه حدود ۱۲۰ میلیون یورو ارز دریافت كرده بودند. با این وجود باز هم اختلاف ۹ میلیاردی عدم اعلام اسامی باقی ماند.

حواشی تا جایی ادامه داشت كه در هفته گذشته بانك مركزی در زمانی كه هنوز ولی الله سیف در این بانك بعنوان رئیس كل حضور داشت، اعلام نمود كه لیست كامل را در هفته آینده یعنی هفته جاری اعلام خواهد كرد، اما به هر نحو این روزها هم سپری شد و بانك مركزی كه این روزها عبدالناصر همتی بعنوان رئیس كل آن انتخاب شده، اعلامی در ارتباط با مابقی لیست دریافت كنندگان ارز دولتی نداشت.

با این وجود طبق اعلام بانك مركزی ظاهرا در روز گذشته همتی بنا به دستور رئیس جمهور در نامه ای به كرباسیان وزیر اقتصاد فهرست كامل وارد كنندگانی كه ارز دولتی دریافت كرده اند را از ۲۲ فروردین تابحال اعلام نموده است، ولی انتشار لیست برای اطلاع اذهان عمومی فعلا اتفاق نیفتاده است.

چندی پیش هم ولی الله سیف، لیست كامل را بنا به درخواست دادستانی در اختیار آن قرار داد و گفته بود كه برای انتشار اسامی مشكلی وجود نداشته و همه ی جزئیات به صورت شفاف اعلام خواهد شد، با این وجود باید منتظر بود و دید كه آیا همتی قراری برای اعلام لیست كامل دریافت كنندگان ارز دولتی خواهد داشت یا خیر.1397/05/11
17:27:56
5.0 / 5
4668
تگهای خبر: اقتصاد , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها