نشنال اینترست: چین سرمایه داری آمریكا را به چالش كشیده است

نشنال اینترست: چین سرمایه داری آمریكا را به چالش كشیده است

فی بگیر: تهران- تارنمای نشنال اینترست ضمن اشاره به اینكه جنگ تجاری می تواند به امنیت اقتصادی آمریكا صدمه بزند، نوشت كه «مدل این كشور از نظام سرمایه داری و دمكراسی لیبرال از جانب چین به چالش كشیده شده است.»


به گزارش فی بگیر به نقل از ایرنا، در مطلب روز سه شنبه نشنال اینترست آمده است: جیمز اطلس سال 1989 در نیویورك تایمز به موارد مهمی در آینده تاریخ جهان اشاره نمود كه همچون ظهور یك چین صنعتی بود.
تارنمای آمریكایی ادامه داده است: ظهور چین كه پس از بیشتر از یك قرن سكوت طولانی برای به چالش كشیدن نظم جهانی آشكار شد، یك معجزه اقتصادی در شرایط ناممكن محسوب می شد. نكته مهم نوع ویژه حكومت داری و ساختار اقتصادی بود كه این كشور را به شرایط كنونی رساند. این پیش فرض به صورت گسترده مطرح شده بود كه چین و هر كشور دیگری برای ادامه پیشرفت های اقتصادی مجبورند از اصلاحات دمكراتیك و بر پایه اصول نظام سرمایه داری پیروی كنند.
پیش از این هم مقامات ارشد آمریكا همچون بیل كلینتون رئیس جمهوری اسبق و برخی دیگر بر این باور بودند كه چین برای ادامه حركت در راه ظهور بعنوان یك قدرت اقتصادی مجبور می گردد به اصلاحات دمكراتیك و بر پایه اصول نظام سرمایه داری تن دهد.
اما چین با ساختار تك حزبی در راه ابتكارعمل های رشد اقتصادی گام برداشت. ابزارهای مورد استفاده این كشور برای اقتصاددانان شناخته شده بود. حفاظت از صنایع در برابر بازار خارجی بعنوان صنعت نوپا یكی از این مسیرها بود. عامل محرك موفقیت این الگو از توسعه صرفا یك مدل اقتصادی یا سیاسی نبود، بلكه تلفیقی از این مدلها به شمار می رفت.
چین با این گونه سیاست ها آغازگر تاریخی جدید و عملا به یك چالش مشروع برای مدل نظام سرمایه داری و دمكراسی لیبرال مدنظر آمریكا تبدیل شد. چالش اصلی این است كه پكن به تهدیدی برای آغاز دورانی تبدیل گشته كه واشنگتن و همتایانش فكر می كردند سال های گذشته آخر یافته است.
مدل نظام سرمایه داری و دمكراسی لیبرال مدنظر آمریكا پیشتر هم در سراسر جهان به چالش كشیده شده است و اگر این آغاز دوران جدید در تاریخ است، چه پیامدهایی دارد؟
در آخر گزارش نشنال اینترست آمده است: قبل از همه آمریكا دشمن جدیدش را پیدا كرده كه الگوی ویژه ای از نظام های اقتصادی و اجتماعی چینی است. ازاین رو امكان دارد بین پكن و واشنگتن جنگ سرد رخ ندهد، اما (احتمال وقوع) یك جنگ تجاری در این راستا وجود دارد.
اروپام***9234**1516


1397/05/03
14:56:35
5.0 / 5
5091
تگهای خبر: اقتصاد , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها