تب داغ نوسان گیری بازار سهام را كاهشی كرد

تب داغ نوسان گیری بازار سهام را كاهشی كرد

فی بگیر: امروز بار دیگر قیمت ها در بورس تهران با كاهش شدیدی مواجه گردید به صورتی كه در نهایت شاخص كل نزدیك ۳۰۰۰ واحد و شاخص فرابورس ایران درحركتی كم سابقه حدود ۳۷ واحد سقوط كرد، در این روزها حقوقی ها هم اقدام به خرید و فروش با هدف نوسان گیری می كنند و كسی به فكر سرمایه گذاری بلندمدت نیست.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، مدت هاست نوسان ها در بازار غیررسمی ارز در ایران سبب اتفاقات غیرمنتظره در بورس تهران شده است. در هفته های گذشته با افزایش قیمت دلار در بازارهای غیر رسمی، فعالان بورس تهران شاهد كانال شكنی مداوم شاخص بودند، اما با آمدن اخباری در خصوص این كه مقرر است گواهی های دلاری و یورویی در بورس داد و ستد شود، شرایط تا حدودی متفاوت شد، چون كه این گواهی ها مربوط به ۲۰ درصد صنایع كه عموما غیرنفتی، غیرپالایشی، غیرفلزی بودند، می شد.

به جز وضعیت بازار ارز، نگرانی ها از وضعیت اقتصادی و ریسك های سیستماتیك بازار سهام از عوامل غیرپایدار بودن تصمیمات سهامداران در بازار سرمایه است به صورت كه سهامداران در بازار یك روز در صف فروش می ایستند و روز دیگر در صف های خرید به خط می شوند، البته این افراد معمولا نوسانگیران بازار هستند و سرمایه گذارانی نیستند كه با دید دراز مدت به بازار وارد شوند. رفتار حقوقی ها هم در این بازار بر وضعیت حاكم دامن زده خیلی از حقوقی ها هم اقدام به خرید و فروش با هدف نوسان گیری می كنند.

امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۸۳۴ واحد افت كرد و به رقم ۱۰۸ هزار و ۶۹۴ رسید. همینطور شاخص كل هم وزن با ۱۸۵ واحد افت تا رقم ۱۸ هزار و ۵۶۱ پایین آمد.

شاخص بازار آزاد شناور ۳۱۸۰ واحد پایین آمد و به رقم ۱۱۹ هزار و ۳۴۲ رسید. شاخص بازار اول و بازار دوم هم هر یك به ترتیب ۲۲۰۹ و ۵۰۱۴ واحد افت كردند. فولاد مباركه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران و سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین هر یك به ترتیب با ۳۴۲، ۲۴۲، ۱۹۵ و ۱۸۵ واحد تاثیر كاهنده بیشترین نقش را در افت نماگرهای بازار داشتند، اما در طرف مقابل معدود نمادهایی همچون مخابرات ایران، افست و پارس سوئیچ شش، سه و سه واحد تاثیر مثبت روی شاخص داشتند.

در بازار سراسر قرمز امروز گروه محصولات شیمیایی با افت چشمگیری مواجه گشتند و همینطور فلزات اساسی عموما با چهار درصد كاهش قیمت روبه رو شدند.

در گروه فرآورده های نفتی، كك و سوخت هسته ای هم شاهد روند شاهد فزاینده افت قیمت ها بودیم. در تعدادی از نمادهای این گروه در ساعاتی از معاملات صف فروش مشاهده می شد.

در گروه خودرو و ساعت قطعات هم عمده سهم ها با افت قیمت مواجه گشتند، اما تعدادی سهم بودند كه تا حدود پنج درصد رشد قیمت را مشاهده نمودند.

ارزش معاملات فرابورس تهران ۳۸۱ میلیارد تومان رسید كه این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱.۵ میلیارد سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۷ هزار و ۳۱۱ نوبت داد و ستد بود.

اما آیفكس در یك حركت كم سابقه با ۳۶.۶۹ واحد سقوط مواجه گردید و به رقم ۱۲۳۰.۲ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۲۰۵ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات این بازار رقم ۳۳۷ میلیون سهم و اوراق مالی دست یافت.
1397/04/10
14:29:05
5.0 / 5
5314
تگهای خبر: دلار , سرمایه , سهام , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها