با تصویب هیات وزیران،

بازارچه مرزی خانم شیخان مریوان فعالیت خویش را از سر گرفت

بازارچه مرزی خانم شیخان مریوان فعالیت خویش را از سر گرفت

فی بگیر: سنندج - فرماندار مریوان اظهار داشت: فعالیت تجاری در بازارچه مرزی خانم شیخان در این شهرستان با تصویب هیات وزیران از سر گرفته شد.


محمد شفیعی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: بازارچه مرزی خانم شیخان مریوان پیرو مصوبه هفته گذشته هیات وزیران در خصوص آیین نامه ساماندهی مبادلات مرزی در بازارچه های موقت كالاها و آغاز فعالیت پیله وری در چهار استان كردستان، آذربایجان غربی، كرمانشاه و سیاست بلوچستان از بامداد امروز فعالیت خویش را از سر گرفته است.
وی اضافه كرد: با آغاز فعالیت این بازارچه مرزی، 10 هزار و 318 پیله ور مرزی در این شهرستان از خدمات آن بویژه تخفیف ماهیانه هفت میلیون ریالی حق گمركات مرزی واردات كالای مجاز برای هر پیله ور و 28 میلیون ریال برای هر خانواده پیله وری به صورت توافقی با تجار بهره مند می شوند.
شفیعی با اشاره به اینكه با پیگیری های استاندار كردستان، بازارچه مرزی خانم شیخان اولین بازارچه در میان چهار استان است كه فعالیت خویش را از سر می گیرد، تصریح كرد: امروز اولین كانتینر حامل لوازم خانگی از این بازارچه وارد كشور شد و این روند (واردات كالا) به مدت سه ماه ادامه دارد كه قابل تمدید هم است.
فرماندار مریوان خاطرنشان كرد: این بازارچه از ششم تا 17 فروردین سال جاری هم به منظور انتقال بارهای ترانزیتی دپو شده از بنادر جنوبی، بازگشایی شده بود كه در آن مقطع هم 160 پیله ور دارای كارت الكترونیكی فعالیت می كردند.
وی افزود: اكنون زیرساخت های ورود كالا از این مرز فراهم شده و نمایندگی گمرك و استاندارد هم در بازارچه مرزی خانم شیخان مستقر هستند.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایرنا، استاندار كردستان شنبه 19 خرداد از برداشته شدن محدودیت پیله وران برای ورود كالا برای سه ماه اطلاع داده و اظهار داشته بود: پیش از این در مصوبه ای پیله وران نسبت به واردات پوشاك و كالاهایی كه نمایندگی مجاز در كشور دارند، منع شده بودند اما با رایزنی های انجام گرفته این محدودیت تا سه ماه برداشته شد.
این فرصت سه ماهه به منظور بررسی مجدد با عنایت به شرایط پیله وران و خواست آنان برای تجدید نظر در مورد ورود كالاهایی است كه آنان درخواست وارد كردن آنها را دارند.
در آیین نامه ساماندهی مبادلات در بازارچه های غیررسمی و موقت مرزی چهار مورد از معابر غیر رسمی كردستان شامل معابر گله سور و هنگ ژال بانه، معابر خانم شیخان و پیران مریوان و مله خورد سروآباد مورد توجه قرار گرفته است.
در این طرح، معابر پیله وری كردستان برای عرضه خدمت به 23 هزار و 392 خانواده مرزنشین در سه شهرستان بانه، مریوان و سرآوباد پیش بینی شده است.
بازارچه مرزی خانم شیخان در پنج كیلومتری مرز رسمی باشماق مریوان واقع شده است.
شهرستان مریوان با حدود 120 هزار نفر جمعیت در 130 كیلومتری سنندج قرار گرفته و 93 كیلومتر مرز با اقلیم كردستان عراق دارد، در گذشته مبادله كالا علاوه بر مرز باشماق در 2 معبر مرزی پیران و خانم شیخان این شهرستان انجام می شد.
كردستان از استان های مرزی كشور با 227 كیلومتر مرز با شمال عراق، سه بازارچه و یك مرز رسمی و پنج معبر كولبری فعال با مجوز ورود 75 قلم كالا در امتداد این مرز دارد.
شهرستان مرزی مریوان در 135 كیلومتری غرب سنندج قرار دارد.
3034/9102


1397/03/23
17:42:55
5.0 / 5
4718
تگهای خبر: واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها