خودرویی ها با كاهش قیمت سهام مواجه گشتند

خودرویی ها با كاهش قیمت سهام مواجه گشتند

فی بگیر: امروز باوجود رشد ۷۸ واحدی نماگر اصلی بازار سرمایه خودرویی ها با كاهش در قیمت پایانی رو به رو شدند این مورد می تواند ناشی از خروج پژو سیتروئن از ایران باشد.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در سال های گذشته با به تفاهم رسیدن ایران با كشورهای موسوم به ۱+۵ بورس تهران شرایط آرام تری را به خود دید چون كه این توافق سبب شد در آن مقطع خاص تعدادی از شركت ها همچون خودرویی ها با افزایش قیمت رو به رو شوند.

بعد از برجام یك اتفاق خوب كه در بازار سرمایه برای گروه خودرو رخ داد، عقد قرارداد ایران خودرو و سایپا با شركت فرانسوی پژو سیتروئن بود. این قرارداد توانست بار روانی مثبتی بر بازار بگذارد و روند قیمت ها در مقاطعی صعودی شود، اما اخیرا این شركت فرانسوی اعلام نموده كه با تحریم های آمریكا فعالیت خویش را در ایران تعلیق می كند. در نتیجه گروه خودرو امروز شاهد فروش حقیقی ها و سنگینی در طرف عرضه شد و این مورد توانست قیمت بیشتر سهم ها را با كاهش مواجه كند.

در گروه بانكی ها كه امروز عموما كمتر از ۲ درصد نوسان قیمت داشتند، بانك صادرات نهمین سالروز عرضه اش را در حالی جشن گرفت كه بیش از نیمی از سرمایه اش زیان دارد و زیان انباشته این بانك به قول مدیر عامل مقدار قابل تاملی است. این مورد سبب شده این بانكِ بورسی مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شود. این ماده قانونی می گوید اگر بر اثر زیان های وارده حداقل نصف سرمایه شركت از میان برود، هیات مدیره مكلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام را دعوت كند تا مبحث انحلال یا بقای شركت مورد شور و رای واقع شود. اما در عین حال مدیر عامل این بانك می گوید زیان ها در این بانك در حال كاهش است و بانك در جهت كاهش زیان ها و سود آوری قدم بر میدارد.

شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۷۸ واحد رشد كرد و به رقم ۹۶ هزار و ۷۷ واحدی رسید. در عین حال شاخص كل هم وزن با ۶۷ واحد رشد تا رقم ۱۷ هزار و ۳۸۹ واحد بالا رفت. شاخص آزاد شناور هم با رشد ۲۱۰ واحد تا رقم ۱۰۵ هزار و ۵۵۱ واحد افزایش یافت و شاخص بازار اول با ۸۷ واحد رشد تا رقم ۶۹ هزار و ۲۳۲ بالا رفت. اما شاخص بازار دوم با حدود سه واحد كاهش رقم ۱۹۹ هزار و ۳۱۵ واحدی را تجربه نمود.

امروز در گروه فرآورده های نفتی، كك و سوخت هسته ای شاخص كاهش سطح قیمت ها بودیم. در این گروه ۱۰ میلیون سهم به ارزش ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

اما در گروه محصولات شیمیایی نیمی از سهم ها توانستند روند رشد در قیمت پایانی را ادامه دهند و نیمی دیگر با كاهش قیمت مواجه گشتند. در گروه فلزات اساسی هم بیشتر سهم ها با افزایش قیمت روبرو شدند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۰۷ میلیارد تومان رسید كه این رقم ناشی از دست به دست شدن ۹۵۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۲ هزار و ۳۱۶ نوبت داد و ستد بود.

آیفكس هم امروز با ۴.۲۳ واحد كاهش تا رقم ۱۱۰۷.۴ افت كرد و ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۱۷۲ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات آن تا رقم ۲۹۷ میلیون سهم و اوراق مالی بالا رفت.
1397/03/19
14:56:00
5.0 / 5
4732
تگهای خبر: سرمایه , سهام , شركت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها