نخستین نمایشگاه شهر هوشمند در ایران برگزار می گردد

نخستین نمایشگاه شهر هوشمند در ایران برگزار می گردد

فی بگیر: برای نخستین بار در ایران مقرر است آبان ماه سال جاری، نمایشگاه شهر هوشمند با محوریت مواردی همچون دولت هوشمند، ساختمان هوشمند، حمل و نقل، محیط زیست و اقتصاد هوشمند با حمایت وزارت راه و شهرسازی برگزار گردد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، طی سال های اخیر مبحث شهر هوشمند در ایران همواره مطرح شده و حتی پنج شهر ارومیه، اصفهان، تهران، مشهد و تبریز بعنوان شهرهای هوشمند ایران معرفی گشتند. با این وجود كارشناسان معتقدند این شهرها هنوز با شاخص های نوین در این زمینه فاصله دارند و ضرورت ارتقای تكنولوژی، تولید زیرساخت و بحث و تبادل نظر در این زمینه احساس می گردد. بر این اساس نمایشگاه بین المللی شهر هوشمند برای اولین بار در كشور با حمایت وزارت راه و شهرسازی، وزارت كشور (مركز توسعه دولت الكترونیك، فناوری اطلاعات و آمار)، نهاد ریاست جمهوری (مركز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت)، سازمان ها، نهادها، انجمن ها و اتحادیه های داخلی و بین المللی همزمان با برگزاری اولین نمایشگاه مسكن، شهرسازی برگزار می شود.
این اولین باری است كه مفهوم "شهر هوشمند" كانون توجه یك نمایشگاه بین المللی در ایران شده است كه محورهایی همچون دولت هوشمند، ساختمان های هوشمند، حمل و نقل هوشمند، محیط زیست هوشمند، اقتصاد هوشمند، تجهیزات زیرساختی اطلاعات و مخابرات، سلامت و آموزش و انرژی را در برمی گیرد.
شهر هوشمند (Smart City) به شهری گفته می گردد كه بر مبنای آخرین نظریه های تكامل یافته مدیریت شهری بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات، دارای شش معیار اصلی حكمرانی هوشمند، شهروند هوشمند، محیط زندگی و محل زندگی هوشمند، اقتصاد هوشمند، حمل و نقل هوشمند و انرژی هوشمند باشد.
شهر هوشمند یك منطقه شهری است كه از انواع مختلف حسگرهای الكترونیكی برای جمع آوری اطلاعات و تحلیل آنها استفاده می نماید كه این اطلاعات برای مدیریت دارایی ها و منابع شهری كارآمد است. این پروسه، شامل اطلاعات جمع آوری شده از شهروندان، دستگاه ها و منابع شهری است كه پردازش و تجزیه و تحلیل می گردد تا به نظارت و مدیریت ترافیك و حمل و نقل، سیستم، نیروگاه، آب، تأمین شبكه های، زباله، مدیریت، قانون اجرای سیستم های اطلاعاتی و مدارس و كتابخانه ها و بیمارستان ها و دیگر خدمات اجتماعی كمك نماید.
شهرهایی مثل سونگدو و سوون و محله ی گنگنم از شهر سئول (كره جنوبی)، استكهلم (سوئد)، واترلو در اونتاریو و كلگری در آلبرتا (كانادا)، تایپه (تایوان)، میتاكا (ژاپن)، گلاسكو (اسكاتلند)، نیویورك و لاگرانج از جورجیا (آمریكا) و در نهایت سنگاپور همه از شهرهایی بوده اند كه برای تلاشهایشان در زمینه اضافه كردن شبكه های پرسرعت و خدمات الكترونیكی كه به پایدار كردن محیط های خلاق، رشد و همگانی شدن شهر كمك می كرده اند از آنها تقدیر شده است.
در این نمایشگاه كه از ۲۷ تا ۲۹ آبان ماه در محل مصلی تهران برگزار می شود، محورهای مسكن و شهرسازی هم دركنار شهر هوشمند مورد توجه قرار خواهد گرفت كه انبوه سازان و سازندگان پروژه های كلان مسكن، بررسی دستاوردها و توانمندی های شهرداری های كشور، مبحث پسماند و بازیافت زباله، انرژی نو در مسكن و شهرسازی و مهندسین مشاور، طراحان و معماران پروژه های كلان شهری از اصلی ترین محورهای مورد توجه اولین نمایشگاه بین المللی شهر هوشمند خواهند بود.1397/03/09
18:16:20
5.0 / 5
4466
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها