در معاملات تالار شیشه ای رخ داد

سهم های خودرویی و نفتی كاهشی شدند

سهم های خودرویی و نفتی كاهشی شدند

فی بگیر: بورس تهران امروز افت قیمت ها در گروه خودرو و فراورده های نفتی را تجربه كرد، اما قیمت سهم های قندی با رشد همراه بودند. این مورد در حالی رخ داد كه شاخص هم وزن در جهت خلاف شاخص كل حركت كرد.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، امروز در حالی شاخص كل بازده نقدی و قیمتی شاهد رشد بود كه شاخص كل هم وزن با افت مواجه گردید می دانیم كه در محاسبه شاخص هم وزن، بزرگی و كوچكی شركت ها دخالت داده نمی شوند و همه شركت ها به یك میزان در شاخص اثر می گذارند.
كاهش شاخص هم وزن در حالیكه شاخص كل رشد داشته می تواند نمایانگر این باشد كه در قیمت بیشتر سهم ها بدون در نظر گرفتن بزرگی یا كوچكی شركت ها افت داشت اند یعنی در واقع بیششتر سهم ها با افت قیمت مواجه بودند هر چند كه چند شركت بزرگ به افزایش شاخص كمك كرده اند.
در ایام گذشته بورس تهران بیشتر شاهد رشد قیمت ها بود و این رشد قیمت بیشتر به این دلیل بود كه در ماه های گذشته بورس تهران شاهد افت پی به دنبال بود و این مورد سبب شد قیمت ها پتانسیل افزایش قیمت داشته باشند این مورد چندان ربطی به مسایل بنیادی و صورت های مالی شركت ها نداشت بلكه بیشتر از یك جو روانی تبعیت می كرد.

شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۹۱ واحد رشد كرد و به رقم ۹۵ هزار و ۲۲۷ واحدی رسید، اما شاخص كل هم وزن با افت ۲.۶۸ واحد مواجه گردید و تا رقم ۱۷ هزار و ۲۹۶ پایین رفت. شاخص آزاد شناور هم رشد ۴۲ واحدی را تجربه نمود و تا رقم ۱۰۱ هزار و ۷۳۷ بالا رفت. درعین حال شاخص بازار اول و بازار دوم هر یك به ترتیب ۶۱ و ۲۱۱ واحد رشد كردند.

امروز فولاد مباركه اصفهان، فولاد خراسان، پتروشیمی مبین و صنایع پتروشیمی خلیج فارس هر یك به ترتیب ۴۵، ۴۲، ۲۹ و ۲۱ واحد تاثیر مثبت در نوسان های شاخص های بازار داشته اند و در طرف مقابل ایران خودرو، پالایش نفت تبریز، پارس خودرو و پالایش نفت اصفهان هر یك به ترتیب ۲۳، ۲۲، ۲۰ و ۱۸ تاثیر كاهنده را روی شاخص های بازار سرمایه اعمال كردند.

در گروه فلزات اساسی شاهد نوسان كمتر از یك درصد در قیمت بیشتر سهم ها بودیم. در این گروه ۶۱ میلیون سهم به ارزش ۱۸ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

اما در گروه خودرو و ساخت قطعات حدودا تمام نمادها با افت قیمت مواجه گشتند. در این گروه ۱۷۳ میلیون سهم به ارزش ۲۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

در گروه فرآورده های نفتی، كوك و سوخت هسته ای هم روند قیمت بیشتر سهم ها كاهشی بود. این گروه امروز شاهد داد و ستد ۱۸ میلیون سهم به ارزش ۱۰ میلیون تومان بود. اما در گروه قند و شكر بیشتر نمادها روند رشد را تجربه كردند و تعداد زیادی تا حدود دو درصد رشد قیمت داشتند.

اما در گروه سیمان، آهك و گچ روند قیمت ها نزولی بود. در گروه بانك ها و موسسات اعتباری هم نماد بانك ملت، بانك كارآفرین و بانك سینا كمتر از ۰.۴ درصد افت قیمت داشتند و پست بانك هم با افت قیمت ۱.۳۷ درصد مواجه گردید. در گروه استخراج كانه های فلزی بیش از نیمی از سهم ها با افت قیمت مواجه گشتند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۷۷۸ میلیارد تومان رسید كه این رقم ناشی از دست به دست شدن یك میلیارد و ۶۳۸ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۶۰ هزار و ۲۰۷ نوبت داد و ستد بود.

آیفكس هم امروز با افت ۲.۷ واحدی مواجه گردید و تا رقم ۱۱۰۷ پایین آمد. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۲۶۳ میلیارد تومان را تجربه نمود كه این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲۰۶ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۳۰ هزار و ۹۹۱ نوبت داد و ستد بود.
1397/02/31
15:50:44
5.0 / 5
4361
تگهای خبر: شركت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها