رئیس اتاق بازرگانی ایران:

سایه غیرمولدها بر اقتصاد ایران سنگینی می كند

سایه غیرمولدها بر اقتصاد ایران سنگینی می كند

فی بگیر: مشهد- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران اظهار داشت: سایه واحدهای اقتصادی غیرمولد بر سر اقتصاد ایران به شدت سنگینی می كند و در شرایط حساس كنونی نباید اقتصاد كشور را در اختیار اشتهای سیری ناپذیر دلالان، واسطه گران و رانت خواران قرار داد.


غلامحسین شافعی، یكشنبه در اجلاس نمایندگان اتاقهای بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی كشور در مشهد اضافه كرد: تا از این مهلكه به شدت ضدتوسعه، رهایی نیابیم ریشه های تولید و صنعت در كشور ما پا نخواهد گرفت.
وی ادامه داد: با تداوم این شرایط، سود فعالیتهای تولیدی ما قادر به رقابت با سود این نوع فعالیتها نخواهد بود و به صورت دائم، شاهد فرار یا انحراف از بخشهای مولد اقتصاد به بخشهای نامولد آن خواهیم بود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران اظهار داشت: جمعیت كنونی كشور 81 میلیون نفر است كه 60 میلیون نفر آنها در شهرها سكونت دارند و گفته می گردد نرخ بیكاری كشور 12 و نرخ تورم 10 درصد است.
شافعی اضافه كرد: سهم بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص ملی حدود 13 درصد، نفت 12.3 درصد، كشاورزی 10 و خدمات 57 درصد است و طبق این آمار ما در بخشهای مولد بسیار ضعیف هستیم.
وی اظهار داشت: طبق فرامین رهبری و برنامه های توسعه ای قرار بر این بود كه تا افق بلندمدت 1404، سهم بخش تولید افزایش یابد كه تابحال چنین نشده و در موقعیت حساس فعلی برای این مورد باید فكری اساسی كرد.

* نمی توان به آمریكا اعتماد كرد
رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: آمریكا با خروج از برجام به ما ثابت كرد كه نمی توان در اقتصاد جهانی به این دولت و دولتهای دیگر اعتماد داشت و اعتماد ما باید به جوانان، صنعتگران، تولیدكنندگان و صادركنندگان خودمان باشد.
شافعی اضافه كرد: برجام تنها توافقی در مورد برنامه هسته ای ایران نبود بلكه مسیری در حال آزمون برای اثربخشی گفت و گو بود كه با رویكرد جدید آمریكا به نتیجه خوبی نرسید و این حركت آمریكا در جامعه جهانی بازتابی منفی داشت.
وی ادامه داد: موضع ایران در مورد خروج آمریكا از برجام به درستی و با درایت توسط رئیس جمهوری كشورمان اعلام گردید و بخش خصوصی و اتاقهای بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران با تمامی توان از این موضع پشتیبانی می كنند.
رئیس اتاق ایران اظهار داشت: واقعیت این است كه تحریم ها كاغذ پاره نیستند و نمی توان به صنعتگران و تولیدكنندگان كشور اظهار داشت كه با وضع دوباره آنها مشكلی به وجود نخواهد آمد بنابراین مسئولان باید با مردم صادق باشند.
شافعی اضافه كرد: برای بی اثر كردن اقدامات احتمالی آمریكا گسترش روابط بین المللی به خصوص با كشورهای همسایه، انعقاد پیمانهای منطقه ای و قراردادهای ترجیحی مورد تاكید است و تقویت دیپلماسی سیاسی و اقتصادی در شرایط موجود باید مورد توجه باشد.
وی ادامه داد: انتخاب ما در برابر ترامپ باید تنش زدایی در سیاست خارجی، تعامل سازنده با دنیا و جدیت برای حركت به سمت افزایش توان تولیدی و صادراتی كشور و رسیدن به توسعه اقتصادی آن باشد و این همان سیاستهای اقتصاد مقاومتی است.

* اقتصاد مقاومتی و مشاركت مردم در انتخاب رویكرد اقتصاد
رئیس اتاق ایران اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی به مفهوم مشاركت مردم به خصوص صاحبان اندیشه و بازیگران صحنه اقتصادی در انتخاب سیاستها، ابزارها و رویكرد اقتصادی كشور است كه كاملا فراموش شده است و به جای آن كارهای روزمره دستگاههای دولتی در قالب پروژه های اقتصاد مقاومتی ردیف و عرضه می گردد.
شافعی اضافه كرد: گاه مسئولان دولتی در جلسات تصمیم گیری، خود افرادی را انتخاب و بعنوان نمایندگان بخش خصوصی معرفی می كنند كه با كمال تاسف در مورد تحولات نرخ ارز از اتاق بازرگانی هیچ نظری خواسته نشد.
وی ادامه داد: مسئولان دولتی بدانند آنهایی كه خود انتخاب می كنند قابل احترامند اما نماینده اتاق بازرگانی نیستند و ما در خیلی از تصمیم ها می بینیم كه كسانی معرفی می گردند كه نظرات شخصی و گروهی را منعكس كرده و بعد هم این گونه مطرح می گردد كه ما بدون نظر بخش خصوصی كاری انجام نداده ایم.

* انتقاد از انباشت نقدینگی در كشور
رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: یكی از مهمترین مسائلی كه باید به آن توجه و برای آن چاره اندیشی شود این است كه نقدینگی ایران برابر تعریف بانك مركزی در انتها دیماه 1396، هزار و 463 هزار میلیارد تومان بوده است.
شافعی اضافه كرد: خدا می داند كه این انباشت نقدینگی در غیاب رشد معمول تولید و عدم اصلاحات در ساختار نظام بانكی چه پیامدهایی به دنبال خواهد داشت و چه كسی باید برای آن فكر كند، چون برای این مورد حركتی جدی در كشور نمی بینیم.

*تحولات نرخ ارز خدشه جدی به اعتماد و اطمینان مردم زد
رئیس اتاق ایران اظهار داشت: تغییر و تحولات نرخ ارز خدشه ای جدی به اعتماد و اطمینان مردم زد كه بسیار جدی و مهم است و اگر با تدبیر و سیاست گذاری های مناسب با آن برخورد نشود می تواند تمام داشته های سالهای اخیر را در هم بریزد.
شافعی اضافه كرد: رئیس جمهوری بارها گفته اند كه زمان آن رسیده است كه سیاست به اقتصاد یارانه بدهد و در چنین موقعیت خطیری كه ما در آن واقع شده ایم نباید همچنان اقتصاد موظف به پرداخت یارانه به سیاست باشد.
او تصریح كرد: اقتصاد ایران بدون تعامل با اقتصاد جهانی قابل پیشبرد نیست اما در فضای كنونی نمی توان به سرمایه گذاری صادرات غیرنفتی امید داشت یا برای آن برنامه ریزی بلندمدت كرد.
وی ادامه داد: محور تصمیم های حاكمیت باید تصمیم سازی برای خروج پایدار و همیشگی از بحران های مختلف فعلی اقتصاد كشور باشد.
1922/5132


1397/02/23
15:21:41
5.0 / 5
4775
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها