30 میلیارد ریال تسهیلات به عشایر سمنان پرداخت می گردد

30 میلیارد ریال تسهیلات به عشایر سمنان پرداخت می گردد

فی بگیر: سمنان- توسعه امور عشایر در بخش های معیشت، تولید، آموزش و رفاه از برنامه های اصلی دولت تدبیر و امید بوده است به صورتی كه در سه ماه اول سال جاری 30 میلیارد ریال تسهیلات برای خرید گندم و تامین علوفه به عشایر استان سمنان پرداخت می گردد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایرنا، ۳۵ میلیون هكتار مناطق ییلاقی و قشلاقی در اختیار عشایر قرار دارد و ۳۵ درصد صنایع دستی كشور توسط آنان تولید می گردد كه در كشور سالانه ۴۰۰ هزار تن گوشت و شیر تولید و 9 میلیون و 500 هزار راس دام از جانب آنان عرضه می كند.
عشایر كشور اكنون ۲۳ میلیون و 500 هزار راس دام دارند كه شامل ۲۸ درصد دام سبك می گردد و ۲۵ درصد گوشت قرمز را تولید می كنند.
با وجود خشكسالی های پیاپی، عشایر كشور سالانه 200 هزار تن گوشت قرمز تولید می كنند.
جمعیت عشایر كشور یك میلیون و 200 هزار نفر است كه از طوایف و ایل های مختلف همچون شاهسون، بختیاری، كرمانج و دیگر طوایف تشكیل شده و در بیش از 15 هزار سامانه عشایری پراكنده هستند.
عشایر استان سمنان متشكل از سه هزار و 181 خانوار و بیش از 14 هزار و 400 نفر جمعیت، شامل 74 طایفه، 1.07 درصد از جمعیت عشایری كشور را تشكیل می دهد كه اكنون با چالشهایی همچون خشكسالی و كم آبی مواجهند.
مدیركل امورعشایری استان سمنان گفـت: 30 میلیارد ریال تسهیلات با نرخ چهاردرصد برای خرید گندم و تامین علوفه به عشایر این استان تا سه ماه آینده پرداخت می گردد.
حمیدرضا شاه حسینی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان این كه با عنایت به شرایط خشكسالی و كمبود منابع آبی، نقدینگی عشایر با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت برای خرید گندم و جو علوفه ای تامین شد، اضافه كرد: تابحال برای مرتفع ساختن مشكلات علوفه ای عشایر شاهرود، پنج میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.
وی بابیان این كه یك میلیون لیتر آبرسانی مجانی سیار امسال به مناطق عشایری استان انجام شده است، اظهارداشت: با اجرای این طرح تنش آبی را در مناطق كویری و عشایری استان به حداقل رسیده است.
وی تصریح كرد: كاهش بارش باران در سال 96 تاثیر بسیار منفی بر منابع آبی عشایر در نقاط مختلف استان داشته است و عمده عشایر اشامل عشایر مهدیشهر و شاهرود برای دوره قشلاق در منطقه خارتوران شاهرود مستقر می شوند كه بیشتر قنات ها و چشمه های این منطقه دچار افت آب دهی و بحران كم آبی است.
شاه حسینی با اشاره به اجرای 19 طرح این اداره كل در سال 96 با محوریت بهسازی و تامین منابع آب، اظهار داشت: این طرح ها با هدف تامین آب در نقاط مختلف استان با استفاده از مرمت چشمه ها و قنات ها، نوكنی چاه های موجود، تولید منابع روزمینی و زیرزمینی و انتقال آب به حوزه استقرار عشایر به بهره برداری رسیده است.
وی ادامه داد: با عنایت به تاثیر خشكسالی و كاهش بارندگی در تامین علوفه از مرداد سال جاری با هدف تامین علوفه، طرح تعلیف دستچین برای رفع این بحران در استان آغاز می گردد.
مدیركل امور عشایری استان سمنان ادامه داد: امسال یك هزار تُن جو یارانه دار و 500 تُن جو مدت دار در میان عشایر استان سمنان توزیع شد و تا خرداد 97 هم 15 هزار و 500 تن علوفه تا آخر دوره قشلاقی عشایر استان به صورت متناوب توزیع می گردد.
عشایر استان سمنان متشكل از سه هزار و 181 خانوار و بیش از 14 هزار و 400 نفر جمعیت، شامل 74 طایفه، 1.07 درصد از جمعیت عشایری كشور است كه دارای بیش از یك میلیون 74 هزار راس دام سبك و چهار هزار و 700 راس دام سنگین هستند و 8.2 درصد از جمعیت استان را تشكیل می دهند و سالانه 9 هزار و 300 تن گوشت قرمز به ارزش بیش از سه هزار و 600 میلیارد ریال تولید می كنند.
آب مورد نیاز عشایر استان سمنان از 130 چشمه، قنات و چاه تامین می گردد و خشكسالی و كاهش آب دهی 10 تا 100 درصدی حدود نیمی از منابع آبی آنان یكی از معضلات عشایر استان سمنان در بخش تولید است.
6026/7339


1397/01/25
14:16:55
5.0 / 5
5293
تگهای خبر: پرداخت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها