صندوق بین المللی پول:

آثار زخم ناشی از بحران ها و ركود، تا مدت ها بر پیكر اقتصاد باقی می ماند

آثار زخم ناشی از بحران ها و ركود، تا مدت ها بر پیكر اقتصاد باقی می ماند

فی بگیر: ركود اقتصادی كه معمولا آن را بعنوان رشد منفی كوتاه مدت می شناسیم دارای آثار جانبی بلندمدتی بر اقتصاد كشورها است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، صندوق بین المللی پول در گزارشی نوشت: طبق دیدگاه سنتی چرخه كسب و كار، تولید دارای پستی و بلندی های مختلفی در دراز مدت است و بعد از گذشت مدتی از دوران خروج از ركود به سطح پیش از آن برمی گردد اما مطالعات جدید نسبت به این دیدگاه تردید جدی وارد می نماید و نشان داده است همه انواع مختلف ركود ها نظیر ركودهای ناشی از شوك خارجی و اشتباهات سیاست گذاری در سطح كلان، منجر به ضایعات دائمی در تولید و رفاه می شوند.
پس از حدود یك دهه از بحران مالی بزرگ، اقتصاد جهانی سرانجام به مدار رشد نیرومند بازگشته است هرچند كه نرخ رشدهای به ثبت رسیده كم تر از آن است كه طبق نظریه های سنتی پیش بینی می شد. صندوق در ادامه می افزاید: در گزارش سال ۲۰۰۸ با نمونه گیری از ۱۹۰ كشور نشان دادیم كه بحران های سیاسی و مالی، هزینه های اقتصادی بلندمدتی را صرف نظر از تولیدات خواهد داشت. حال بررسی آماری سال های ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۲ نشان داده است همه ركودها پیامدهایی بر تولید خواهند داشت كه آثارشان دائمی خواهد بود.
زخم های اقتصادی ناشی از بحران ها، تبعات بلندمدت قابل توجهی خواهد داشت: بر خلاف تصور، كشورهای فقیرتر بیش از كشورهای ثروتمند تحت تاثیر آثار ركود و بحران های اقتصادی قرار می گیرند و شكاف درآمد آن ها با كشورهای پیشرفته بیش تر می گردد.
مدل چرخه تجاری جدید پیشنهاد می دهد كه بهتر است در پیش بینی رشد بعد از ركود، محافظه كارانه تر عمل نماییم. هم چنین برای دستیابی به نتایج واقعی تر باید به علت نتایج گمراه كننده در دراز مدت، از اندازه گیری شكاف تولید خودداری نماییم.
سیاست های اقتصادی باید مبتنی بر جلوگیری از وقوع ركودهای شدید و پاسخ مناسب به آن ها با استفاده از سیاست های محرك و شبكه های امن باشد. سیاست های اقتصادی پایدار و قانون گذاری های مالی كه به پرهیز از وقوع ریسك های مختلف كمك كنند، بهترین راه نیل به این مقصود است. اگر این سیاست ها ناكافی باشند، بانك های مركزی باید در تصمیمات وتجزیه و تحلیل های خود، ریسك های ثبات مالی را در نظر بگیرند. ذخایر ارزی خارجی هم می توانند به كشورها برای مطمئن شدن از در امان ماندن از شوك های خارجی كمك كنند.1397/01/07
14:06:43
5.0 / 5
4982
تگهای خبر: اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها