پشتیبانی از كالای ایرانی كشور را بیمه می كند

پشتیبانی از كالای ایرانی كشور را بیمه می كند

فی بگیر: تهران- « پشتیبانی از كالای ایرانی» شعاری بود كه رهبر انقلاب برای سال 1397 برگزیدند؛ شعاری كه نشانگر نگاه راهبردی ایشان به مقوله اقتصاد در جهت پیشرفت است. با پیگیری این راهبرد و خرید كالای ایرانی مسیر رونق تولید و كسب و كار امكان پذیر شده و از صدمه های اجتماعی كاسته خواهد شد.


به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، هر سال در اولین لحظات سال نو، رهبر انقلاب در پیامی به عموم مردم ایران، با نام گذاری سال جدید، مسیر حركت یكساله كشور را مشخص می كنند. امسال هم همانند سال های گذشته حضرت آیت الله خامنه ای در اولین دقیقه های بعد از تحویل سال نو با مردم سخن گفتند. رهبر معظم انقلاب سال 1397 را سال « پشتیبانی از كالای ایرانی» نام گذاری كردند.
ایشان در بخشی از سخنان خود یادآور شدند: مسئله اصلی ما امسال هم مسئله اقتصاد و معیشت مردمی است. همه باید تلاش كنند، همه باید كار كنند و محور هم عبارت است از تولید ملّی؛ یعنی اگر چنانچه تولید ملّی را همه تعقیب كنند و دنبال گیری كنند، خیلی از مشكلات اقتصادی، مشكلات معیشتیِ مردم - هم مسئله ی اشتغال، هم مسئله ی سرمایه گذاری و بقیّه ی چیزها- حل خواهد شد. صدمه های اجتماعی به میزان زیادی كاهش پیدا خواهد نمود.
در زمینه طرح شعار سال و لزوم های تحقق آن به ذكر چند نكته می پردازیم:

1- یكی از تاكیدات رهبر معظم انقلاب در طول سال های گذشته كه بارها توسط ایشان مطرح شده، «مصرف كالای داخلی» است. رهبر انقلاب در مناسبت های مختلف بارها توجه به مصرف كالاهای داخلی را مطرح فرموده و مورد تاكید قرار داده اند. بعضی از مهم ترین دلایل مصرف كالای داخلی در بیانات رهبر انقلاب را می توان در نكته هایی همچون « تولید استقلال اقتصادی و سیاسی»، « تولید كار و اشتغال»، «افزایش ابتكارات تولیدكنندگان»، « افزایش ثروت ملی»، « كاهش تورم» و «كنترل نقدینگی» مورد اشاره قرار داد.
برای ارتقای اقتصاد ملی و رسیدن به پیشرفت همه جانبه، گریزی از مصرف كالای داخلی نداریم. از این رو با پشتیبانی از تولیدكنندگان داخلی و كالای ایرانی چرخه اقتصاد كشور بر مدار پیشرفت قرار می گیرد.

2- در سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی بر اصلاح الگوی مصرف و ترویج مصرف كالاهای داخلی همراه با برنامه ریزی برای ارتقاء كیفیت و رقابت پذیری در تولید تاكید گردیده است. از این رو در دستور كار قرار دادن آن می تواند اقتصاد ما را بیمه كند.
یكی از مهمترین زمینه های پشتیبانی از خرید كالای ایرانی، فرهنگ سازی و آموزش است. در كنار این ها توجه به خودباوری امری بایسته است. جامعه ایرانی ثابت كرده كه در هر جایی كه به خودباوری رسیده بزرگترین موانع را به كناری نهاده و گام های بلندی را در جهت پیشرفت كشور برداشته است. پس خرید كالای ایرانی می تواند به مثابه پادزهری در برابر صدمه ها و آفت های مختلف باشد.

3- كشورها با سیاستگذاری و برنامه ریزی های اقتصادی تلاش می كنند، اقتصاد ملی خویش را تقویت كرده و رشد و پیشرفت را محقق سازند. از طرفی دیگر مردم می توانند نقشی بسیار مهم را عهده دار شوند كه مهمترین آن ها خرید كالاهای تولید داخلی است.
این مساله گویای آن می باشد كه پشتیبانی از كالای ایرانی وظیفه مسئولان و مردم است؛ به عبارتی دیگر برنامه ریزی و نقشه راه كلان و رویه عملی آن جزء وظایف مسئولان و خرید كالای ایرانی برعهده مردم است.
بی شك خودباوری امری مهم و برجسته در جهت پشتیبانی از كالای ایرانی است. باید برخی نگاه های نادرست نسبت به كالای ایرانی را از ذهن ها زدود. تجربه كشورهای پیشرفته نشان از آن دارد كه آنها اولویت مصرف خویش را به كالای تولید داخلی می دهند.

4- مصرف كالاهای ایرانی مزایای بسیاری برای اقتصاد كشورمان به همراه می آورد. یكی از مزیت های مهمی كه در جهت پشتیبانی از تولید ایرانی می توان به آن اشاره نمود، جلوگیری از خروج ارز به منظور واردات كالاهای غیر ضروری می باشد. در واقع زمانی كه كالاهای تولید داخلی به دلیل فروش نرفتن و ركود از مدار بازار خارج شوند، كالاهای خارجی جولان می دهند و ارز فراوانی از كشور خارج می گردد.
از دیگر مزیت های پشتیبانی از تولید داخلی و كالای ایرانی رونق چرخه های اقتصادی و صنعت كشور است. با خرید هر كالای ایرانی جلوی بیكاری و بسته شدن كارخانه ها گرفته می گردد. به عبارتی دیگر هر ایرانی با خرید كالای خارجی، نیروی كار خویش را بیكار كرده و رشد تولید داخلی را متوقف می گردد.

5- همانگونه كه رهبر معظم انقلاب در بخشی از سخنان خود یادآور شدند با پیگیری و اولویت تولید ملی خیلی از مشكلات اقتصادی و اجتماعی حل خواهد شد. در واقع نكته مهمی كه رهبر انقلاب بر آن تاكید نمودند حل مسائل اجتماعی با تقویت اقتصاد ملی و پشتیبانی از كالای ایرانی بود.
امروزه نمی توان موضوعات مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را به صورت منفك از هم دید. بر این اساس در نگرشی نظام مند آنها بر هم تاثیر می گذارند و از هم تاثیر می پذیرند. بنابر این قوت اقتصاد می تواند صدمه ها و معضلات اجتماعی را به شكل چشمگیری كم كند.
در جوامعی كه اقتصاد ضعیف و بیمار دارند با عنایت به افزایش نرخ بیكاری میزان صدمه پذیری هم افزوده می شود و درصد صدمه های اجتماعی روندی صعودی پیدا می كنند. بنابر این همانگونه كه رهبر فرزانه انقلاب فرمودند با پشتیبانی از كالای ایرانی، از صدمه های اجتماعی كاسته خواهد شد.

6- نظر به این كه رسانه های اجتماعی وارد عرصه مناسبات اجتماعی شده اند، می توان از آنها در كنار رسانه های اصلی كشور بعنوان ابزاری جهت تبلیغ و تشویق تولید داخلی و كالای ایرانی بهره برد.در واقع هر ایرانی می تواند خود رسانه ای برای ترویج و تبلیغ ِ خرید كالای ایرانی باشد.
با در كنار هم قرار گرفتن مردم و مسئولان در پشتیبانی از كالای ایرانی و تلاشی مجدانه و مجاهدانه، نه تنها اقتصادمان، بلكه عرصه های دیگر هم در برابر آسیبها واكسینه می شوند.

از: محمد ستاری
پژوهشم**458**1601**
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https: //t.me/Irnaresearchهمراه شوید.


1397/01/01
12:28:55
5.0 / 5
4698
تگهای خبر: اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها