انتقاد مستخدمین حسینی از نحوه برخورد با دلالان بازار ارز

انتقاد مستخدمین حسینی از نحوه برخورد با دلالان بازار ارز

فی بگیر: یك اقتصاددان با انتقاد از دستگیری افراد به خاطر نوسانات ارز اظهار داشت: با این قبیل رفتار كه تعدادی دلال و كسانی كه خرید و فروش ارز می كنند، دستگیر شوند، نمی توان بازار ارز را كنترل كرد.


حیدر مستخدمین حسینی در گفت وگو با ایسنا، درباره انتشار اوراق توسط بانك مركزی در جهت كنترل نرخ ارز اظهار داشت: این اقدام یك داروی مسكن كوتاه مدت تلقی می گردد و نمی گردد از آن بعنوان یك برنامه استراتژیك در برابر كنترل نرخ ارز یاد كرد. اگر دولت و بانك مركزی چنین تلقی دارند، این تلقی اشتباه است بلكه انتشار این اوراق فرصتی بوده كه بانك مركزی و دولت بتوانند سیاست جامع ای را در این باره كه چگونه می خواهند بازار ارز را كنترل كنند، در پیش بگیرند.

وی اضافه كرد: متاسفانه رویكرد بانك مركزی و دولت درباره نرخ ارز چندان مشخص نمی باشد. اینكه آیا آنها تصمیم دارند نرخ ارز را به بازار واگذار كنند و نرخ در شرایط رقابتی تعیین شود، اینكه آیا دولت تماما می خواهد بازار ارز را خود كنترل كند یا بر اساس مدیریت شناور شده، تصمیم می گیرد، شعاری است كه در سال های گذشته به آن پاسخ داده نشده و می توان گفت هیچ كدام از این موارد نیست.

این اقتصاددان اضافه كرد: همین رویكرد نامشخص دولت درباره بازار ارز به فعالیت های اقتصادی به سرمایه گذاران داخلی و خارجی ضربه می زند. یكی از دلایلی كه سرمایه گذار خارجی از ورود به اقتصاد ایران استقبال نمی كند، همین بحث نرخ ارز است. وضعیت ارز در ایران نامشخص است و سرمایه گذاران را نسبت به سوددهی مردد كرده است. واقعیت این است كه سرمایه گذاران به اقتصادی ورود می كنند كه برایشان توجیه اقتصادی داشته باشد. شاخص های اقتصادی به نحوی باشد كه آینده برایشان پیش بینی پذیر باشد. ولی اكنون با عنایت به وضعیت نرخ ارز و پیش بینی ناپذیر بودن آینده سرمایه گذاران نمی توانند مطمئن باشند محصولی كه تولید می كنند یا خدمتی كه عرضه می كنند، توجیه اقتصادی خواهد داشت.

مستخدمین حسینی اضافه كرد: البته آنچه گفته شد به منظور لزوم تولید ثبات نسبی در بازار ارز است و منظور این نیست كه ارز به هیچ عنوان نباید افزایش پیدا كند. ما می گوییم كه ارز باید طبق یك قاعده معینی دچار نوسان شود و پیش بینی ناپذیر بودن و نوسانات شدید می باشد كه مشكل آفرین است.

او به تجربه مدیریت موفق شناور ارز از ابتدای دهه ۸۰ تا حدودا اواخر آن اشاره نمود و اظهار داشت: در این دوران، امكان وجود رانت اقتصادی در ارز هم وجود نداشت و ثبات نسبی در بازار حاكم بود.

وی درباره انتشار اوراق گواهی سپرده این را هم اضافه كرد كه اكنون می بینیم انتشار اوراق گواهی سپرده هم ریالی بوده هم ارزی و هم سكه عرضه شده است ولی فقط از اوراق گواهی سپرده ریالی استقبال شده آن هم به خاطر اینكه مردمی كه در بانك ها سپرده گذاری كرده بودند و نرخ ۱۵ درصد سود می گرفتند اكنون آن را به گواهی سپرده ریالی تبدیل كردند. وگرنه از گواهی سپرده بر اساس ارزی استقبال نشد و از فروش سكه هم با عنایت به جمعیت كل كشور زیاد استقبال نشده است.

معاون وزیر اقتصاد پیشین این را هم اظهار داشت: واقعیت این است كه این اوراق نمی توانند نرخ ارز را كنترل كنند و به آن سامان ببخشند. بانك مركزی باید بتواند شیوه مداوم و قابل قبولی را برای كنترل بازار ارز و هدایت آن در پیش بگیرد. باید بتواند سیاستی كه می خواهد در قبال بازار ارز در پیش بگیرد را معرفی نماید.

مستخدمین حسینی در ادامه اظهار داشت: واقعیت این است كه اكنون وضعیت به گونه ای شده كه كسی ارز نمی فروشد و وقتی به صرافی ها رجوع می شود، آنها ارز ندارند و مردم به ناچار برای تهیه ارز مورد نیاز خود به دلالی ها رجوع می كنند. آنها نرخ بالایی داشته و همین در بازار ارز اختلال بوجود می آورد.
1396/12/09
14:26:50
5.0 / 5
4518
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها