اجرای طرح مبادلات مرزی در سیرانبند بانه

اجرای طرح مبادلات مرزی در سیرانبند بانه

به گزارش فی بگیر مدیر كل دفتر واردات مناطق آزاد تجاری گمرك ایران اظهار داشت: طرح مبادلات مرزی با استفاده از كارت های پیله وری مرزنشینان برای اولین بار در سیرانبند بانه اجرای شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایرنا علی معقولی شامگاه سه شنبه در آیین اجرایی شدن طرح مبادلات مرزی در بازارچه سیرانبند بانه اظهار نمود: طرح مبادلات مرزی با استفاده از كارت های پیله وری در مرز سیرانبند بانه اجرایی شده و بازرگانان و وارد كنندگان كالا می توانند از فردا كالاهای خویش را با ترانزیت در بازارچه سیرانبند بانه وارد كنند.
وی با اشاره به اینكه این طرح در چهار استان اجرا می گردد اضافه كرد: میزان معافیت از سود بازرگانی چهار استان اجرا كننده طرح 9 هزار میلیارد ریال است.
وی اظهار داشت: برای اجرایی شدن طرح مبادلات مرزی در این چهار استان تولید 15 بازارچه تصویب شده و دارنده كارت پیله وری ماهیانه پنج میلیون ریال از معافیت گمركی برخوردار می گردد.
به گفته وی، اجرای طرح پیله وری به معیشت مرزنشینان كمك زیادی می كند و در اجرای آن می توان تغییراتی مطابق با ظرفیت های منطقه تولید كرد و معایت ان را بر طرف كرد.
وی تصریح كرد: ما تلاش نماییم از تمام مرزهای كشور بهره مند شویم و كالا از مرزها و از بنادر به بازارچه های مورد نظر ترانزیت شود و پیله وران علاوه بر سهمیه ای كه دارند یك سهمیه دیگر از محل این مصوبه به آنها داده می گردد.
مدیر كل دفتر واردات مناطق آزاد تجاری گمرك ایران با اشاره به اینكه تجاری كه كالا را وارد می كنند دارنده كارت های پیله وری نیستند، اظهار داشت: تجاری كه كالا را با كارت پیله وری وارد می نماید سهم دارنده گان كارت پیله وری را از سود گمركی پرداخت می كند.
وی افزود: تمام كالاهای كه از این بازارچه ها وارد می گردد مجوزهای قانونی و بهداشتی را از قبل دریافت می كند و در بازارچه ها نیازی به دریافت مجوزهای استاندار و بهداشتی ندارد و كالا به صورت قانونی وارد می گردد.
معقولی مشكلات مرزنشینان را از مهمترین دغدغه های گمرك عنوان نمود و اظهار داشت: مشكلات مرزنشینان بویژه در بحث تعاونی های مرزنشینان و انجام تشریفات گمركی یكی از مهمترین دغدغه گمرك است و برای حل این مشكلات گمرك پیشقدم بوده و هم اكنون در بحث تعاونی مرزنشینان گمرك فعال است.
وی افزود: فروش سوخت مرزنشینان شعاع 20 كلیومتری یكی دیگر از طرح ها است كه در چند سال اخیر اجرایی شده و این طرح در استان كردستان با بهترین كیفیت اجرا شد مرزنشینان از سود بسیار خوبی با عنایت به برنامه ریزهای كه با استفاده از استانداری انجام شده برخوردار شدند.
به گفته معقولی قاچاق كه در مزرها انجام می شد هزینه های سنگینی برای دو لت و مردم داشت معابر موقت مرزی شكل گرفت كه با حضور مرزبانی نظارتی اجمالی بر واردات كالا صورت می گرفت اما كنترل های لازم انجام نمی شد و سلیقه ای عمل می شد.
وی اضافه كرد: طرح مبادلات مرزی برای رعایت شان و منزلت مرزنشینان، كنترل استانداردهای بهداشتی و كیفیتی و تجمیع كردن معابر و واردات اجرای شده است.
وی یاد آور شد: فعالیت تجاری در بازارچه سیرانبند بانه از سال 74 شروع شده و گمرك از همان ابتدای شروع فعالیت واردات و صادرات در این بازارچه مستقر شده و بر واردات و صادرات نظارت داشته است.
مدیر كل دفتر واردات مناطق آزاد تجاری گمرك ایران اظهار نمود: سامانه جامع گمركی و بسترهای مخابراتی در سال 95 انجام شده و واردات و صادرات با استفاده از سامانه انجام می گردد.
وی افزود: روزانه 150 كامیون كالا از بازراچه سیرانبند بانه به اقلیم كردستان عراق صادر می شودو از ابتدای سال حدود 90 میلیون دلار صادرات در مرز سیرانبند بانه انجام شده است.
به گفته وی، زیرساخت های بازارچه ایدال نیست اما برای شروع اجرای طرح ساماندهی مبادلات مرزی مناسب می باشد و جز اولین بازارچه های كشور است كه زیرساخت های آن برای اجرای این طرح تا حدودی اماده شده است.

**بستر معیشت مرزنشینان بانه وابسته به مرزها است
فرماندار بانه هم اظهار داشت: با عنایت به اینكه ظرفیت های دیگر درآمدزایی شهرستان در زمینه كشاورزی و صنعت فراهم نشده مرزها مهمترین بستر معیشت مرزنشینان فراهم نموده است.
محمد فلاحی اضافه كرد: در سال 76 كه اوج شكوفایی و رشد قاچاق در منطقه بود 2 معبر موقت هنگه ژاله و گله سور برای واردات كالا بازگشایی شد و نظارت بر این معابر انجام نمی شد.
وی اظهار نمود: با توجه با اینكه در سالهای اخیر حوادثی برای كولبران بوجود آمده اجرای طرح ساماندهی مبادلات مرزی در سطح ملی طرح شد و ساماندهی مبادلات مرزی در دستور كار دولت قرار گرفت.
وی با اشاره به اینكه شهرستان بانه بیشترین تاثیر پذیری را از مرزها می گیرد اضافه كرد: شهرستان بانه اخرین شهرستانی بود كه كولبری را تعطیل كرد و بعد ا متوقف كردن طرح كولبری و تعطیلی معابر موقت دولت برای بازگشایی مرزها تحت فشار قرار گرفت.
فلاحی اظهار داشت: اجرای طرح پیله وری برای همه استانها به صورت یكسان طراحی شده كه شیوه كار مرزنشینان و سرمایه گذاران بانه با دیگر مناطق فرق دارد.
وی افزود: در شهرستان بانه مرزنشین با وارد كننده تفاوت دارد و وارد كننده ها می خواهد از تخفیف گمركی برخوردار شود و باید تفاوتی بین كالایی كه از دیگر بنادر كشور با وارداتی كه از سیرانبند بانه با ترانزیت وارد می شود، وجود داشته باشد.
فرماندار بانه تصریح كرد: باید طرح ساماندهی مبادلات مرزی اجرایی شود اما باید در اجرای طرح منافع وارد كنندگان هم در نظر گرفته شود و از بسته های تشویقی برخوردار شود چون كه اگر منافع وارد كنندگان در نظر گرفته نشود مرزنشین هم از منافع آن بهره مند نمی گردد.
مرز سیرانبند دومین مرز رسمی استان كردستان كه در 25 كیلومتری شهر بانه و در بخش ننور واقع شده و مصالح ساختمانی، آهن، شیشه، پوكه، مصنوعات پلاستیكی، میوه و تره بار كالاهای هستند كه از مرز سیرانبند بانه به اقلیم كردستان عراق صادر می گردد.
شهرستان بانه با 158 هزار نفر جمعیت در 270 كیلومتری غرب سنندج واقع شده است.


 

1396/12/08
22:11:39
5.0 / 5
4643
تگهای خبر: تولید , سود , صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها