تبدیل شدن شمال تالاب شادگان به نیزار

تبدیل شدن شمال تالاب شادگان به نیزار

فی بگیر: اهواز - رییس اداره حفاظت محیط زیست شادگان اظهار داشت: بخش شمالی تالاب شادگان به علت ورود پساب های آلوده محلی به محلی برای رشد نی و تبدیل شدن این بخش به نیزار شده است.


سید محمد حسن فقیه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: در بخش شمالی تالاب شادگان به علت ورود پساب های آلوده و ورود موادی همچون فسفر و ازت مكانی برای رشد نی شده و این پوشش نیزار در این نقطه از تالاب در حال توسعه است.
وی با اشاره به اینكه بخش شمالی تالاب شادگان 90 هزار هكتار وسعت دارد اضافه كرد: یكی از عمده تاثیرات رشد این پوشش گیاهی در تالاب شادگان تغییر زیست محیطی تالاب است.
فقیه اظهار داشت: برای كنترل توسعه و رشد این پوشش گیاهی در تالاب شادگان لازم است كه ورود پساب به این تالاب مدیریت شود.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شادگان بیان كرد: افرادی كه در اطراف تالاب زندگی می كنند و شغل صیادی دارند اقدام به سوزاندن نیزار كرده كه این كار برای تالاب و موجودات زنده آن ضرر دارد.
وی اظهار داشت: ماموران محیط زیست با این افراد صحبت كرده اند كه با كوتاه كردن نی ها صیادی كنند اما صیادان تنها راه صید ماهی از تالاب را سوزاندن نیزارها عنوان كردند تا عرصه آبی تالاب با این كار مشخص شود.
فقیه ادامه داد: سوزاندن نیزارها فایده ای ندارد و دوباره این پوشش گیاهی در این منطقه رشد می كند.
تالاب بین المللی شادگان بزرگترین تالاب ثبت شده كشور، با بیش از 500 هزار هكتار در جنوب خوزستان قرار دارد. معیشت بیش از 100 هزار نفر از مردم محلی به این تالاب وابسته است.
آنچه تالاب شادگان را در رده نخست تالاب های كشور قرار داده تنوع زیستی بی نظیر آن است. این تالاب یك سیستم زیست محیطی وسیع متشكل از تالاب های شیرین و شور، به علاوه خلیج جزر و مدی خور موسی و جزایر آن است. این تالاب نقش رابط بین رودخانه جراحی و خلیج فارس را ایفا می كند و یكی از مهمترین توقفگاه های پرندگان مهاجر و زمستان گذر است.
7158/ 6037


1396/12/05
19:46:07
5.0 / 5
4591
تگهای خبر: توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها