در سال گذشته رخ داد

رشد ۳ برابری واردات آب معدنی به ایران

رشد ۳ برابری واردات آب معدنی به ایران

فی بگیر: آمارهای رسمی گویای آن می باشد كه واردات انواع آب معدنی در سال قبل رشد سه برابری داشته است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در سال قبل بیش از ۲۱ هزار تن آب معدنی به ارزش ۲۵ میلیون دلار صادر گردیده است. عمده آب معدنی ایران به كشورهای تركیه با سهم ۶۴ درصدی، عراق ۱۰ درصد، افغانستان ۹ درصد، روسیه شش درصد و پاكستان چهار درصد صادر شده است؛ البته هفت درصد از این محصول هم به كشورهای مختلف صادر گردیده است. اما از نظر ارزش و حجم باآنكه صادرات این كالا در سال قبل نسبت به سال پیش از آن تغییر چندانی نداشته اما در ۱۰ سال قبل از نظر ارزش وضعیت صادرات انواع آب معدنی در دنیا ظاهرا بهبود یافته است، زیرا كه در سال ۱۳۸۶ حجم صادرات آب معدنی ایران ۴۰ هزار تن بوده و ارزش آن به شش میلیون دلار هم نمی رسیده است. اكنون در مدت ۱۰ سال حجم صادرات در این بخش حدودا به نصف رسیده، اما می توان اظهار داشت كه ارزش آن بیش از چهار برابر شده است.

واردات آب معدنی یك چهارم صادرات
البته در كنار صادرات ۲۵ میلیون دلاری ایران در سال قبل هفت میلیون دلار هم واردات آب معدنی داشته است كه حجم این واردات حدود ۹۰۰۰ تن به حساب می آید. از عمده كشورهای صادر كننده آب معدنی به ایران می توان به تركیه، آلمان، هلند، كره و اتریش اشاره نمود.
البته در سال های قبل محصولاتی از اتریش، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و هند هم وارد ایران می شد، اما به تدریج از سال ۱۳۸۶ تابحال واردات این بخش از ۶۵ هزار تن به حدود ۹ تن رسیده و كاهشی بیش از شش برابر را تجربه كرده است.
از نظر ارزش هم این واردات از ۳۳ میلیون دلار در سال ۱۳۸۶ به هفت میلیون دلار در سال قبل رسیده است، اما نكته قابل توجه آنكه در سال قبل به یكباره واردات انواع آب معدنی بیش از سه برابر رشد یافته و از ۲۹۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۴ به ۹۰۰۰ تن در سال قبل رسیده است.
البته از نظر ارزش حجم واردات این بخش از سه برابر هم بیشتر شده و از ۱.۶ میلیون دلار در سال ۱۳۹۴ به هفت میلیون دلار در سال قبل رسیده است.
براساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۱۲۰ واحد تولید آب معدنی در كشور وجود دارد اما تعداد واحدهای فعال در این عرصه حداكثر به ۸۰ مورد می رسد و میانگین تولید و بسته بندی انواع آب معدنی و آشامیدنی در كشور حدود ۱۸۰ میلیون لیتر در سال گزارش شده است. این در شرایطی است كه تولید جهانی آب معدنی و آشامیدنی حدود ۱۴۰ میلیارد لیتر در سال است.
در حوزه تولید انواع آب معدنی مشكلاتی وجود دارد كه همچون آنها می توان به افزایش هزینه های تولید، نوسانات نرخ ارز و دشوار شدن فرآیند تامین مواد اولیه اشاره نمود.1396/11/27
17:02:56
5.0 / 5
5349
تگهای خبر: تولید , دلار , صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها