هزینه کرد 308 میلیارد تومانی برای به سازی موتورخانه ها

هزینه کرد 308 میلیارد تومانی برای به سازی موتورخانه ها

به گزارش فی بگیر، مدیر انرژی و کربن شرکت ملی گاز ایران تازه ترین برنامه ها و اقدام های این شرکت با هدف بهینه سازی مصرف انرژی را شرح داد.به گزارش فی بگیر به نقل از مهر، ساجد کاشفی، مدیر انرژی و کربن شرکت ملی گاز ایران ضمن اشاره به اقدام های زیرساختی این شرکت با هدف بهینه سازی مصرف گاز طبیعی در کشور عنوان کرد: گرفتن پذیرش گواهی صرفه جویی گاز در بورس انرژی با هدف راه اندازی بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست در زمینه گاز تا نیمه بهمن ۱۴۰۲ انجام شد و پذیرش عرضه گواهی صرفه جویی گاز و شروع معاملات آن در بورس انرژی در آینده نزدیک آغاز می شود.
وی افزود: احیای ظرفیت ماده ۲۶ قانون اصلاح الگوی مصرف با همکاری شرکت بهینه سازی بمنظور ایجاد بازار برای گواهی های صرفه جویی گاز در دوره غیر اوج مصرف پیگیری می شود.
مردمی سازی بهینه سازی مصرف گاز
مدیر انرژی و کربن شرکت ملی گاز ایران اشاره کرد: از دیگر اقدام ها، اجرای طرح مردمی سازی بهینه سازی مصرف گاز به صورت پایلوت در استان یزد با همکاری شرکت بهینه سازی و یک شرکت دانش بنیان و شروع پویش ۱۰ درصدی صرفه جویی در مصرف گاز با اهدای جوایز بخاری برچسب A و… پایلوت در استان های خراسان رضوی و جنوبی است.
کاشفی اضافه کرد: پیگیری رفع چالش مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان برای اجرای طرح تعویض بخاری ها، معرفی شرکتهای سازنده بخاری برچسب A به شرکتهای فولادی برای مذاکره و تفاهم همکاری در طرح تعویض بخاری ها، پیگیری برای رفع تنگنای منابع مالی و بودجه بهسازی موتورخانه ها از محل بند «ن» تبصره یک بودجه ۱۴۰۲، پیگیری اجرای تفاهمنامه با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای بهسازی موتورخانه های اماکن و ساختمان های متعلق به سپاه و برگزاری نشست توجیهی با حضور گسترده ۱۲ شرکت بزرگ فولادی کشور چادرملو، گل گهر، مبارکه، غدیر، فولاد خوزستان و فولاد خراسان از دیگر اقدام هاست.
وی همینطور از دعوت مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از صاحبان سرمایه برای سرمایه گذاری در طرح تعویض بخاری ها آگاهی داد.
همکاری با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری
مدیر انرژی و کربن شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه این شرکت برخی «اقدام های کوتاه مدت» را هم در دستور کار دارد، عنوان کرد: طرح تعویض فناوری کوره های آجری هافمن با تونلی به صورت پایلوت در استان یزد با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آن جمله به حساب می آید که اهمیت آن در شیوه تأمین مالی آنست و در صورت اجرای موفق می تواند الگوی دیگر طرح های بهینه سازی قرار گیرد.
کاشفی بیان نمود: طراحی و تدوین پیوست انرژی برای متقاضیان غیر خانگی گاز طبیعی برای اجبار متقاضیان به رعایت معیار مصرف انرژی پیش از دریافت اشتراک گاز (که از سوی سازمان ملی استاندارد تدوین شده است)، بررسی و تحلیل داده های مصرف انرژی برای بازنگری در بعضی طرح ها مانند توسعه شهرک های گلخانه ای در استان های شمال و شمال غرب کشور و همکاری با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در اجرای طرح گردشگری سبز با هدف گنجاندن معیار مصرف انرژی در عرضه ستاره به هتل ها و اقامتگاه های گردشگری از اقدام های کوتاه مدت شرکت ملی گاز ایران با هدف بهینه سازی مصرف است.
وی ضمن اشاره به «اقدام های میان مدت و بلندمدت» با هدف راندمان انرژی توضیح داد: طرح های انرژی های تجدیدپذیر با هدف تنوع بخشی به سبد مصرف انرژی و کاهش ناترازی گاز در دستور کار است و بنابراین اطلس بهینه سازی مصرف گاز کشور با هدف شناسایی و معرفی فرصت های سرمایه گذاری در طرح های بهینه سازی مصرف گاز در چارچوب بازار بهینه سازی مصرف انرژی و محیط زیست تدوین شده است.
بهسازی حدود ۹۴ هزار موتورخانه
مدیر انرژی و کربن شرکت ملی گاز ایران ضمن اشاره به اجرای مجانی طرح اصلاح و بهینه سازی موتورخانه ها از سال ۱۳۹۹ از سوی این شرکت بیان نمود: این طرح برای مشترکان مسکونی، تجاری، عمومی و گردشگری درحال اجرا می باشد و تا حالا ۹۳ هزار و ۹۷۴ واحد موتورخانه بهسازی شده که از این تعداد، ۴۴ هزار و ۳۵۶ واحد موتورخانه در ارتباط با واحدهای مسکونی، تجاری و گردشگری بوده و ۴۹ هزار و ۶۱۸ واحد موتورخانه هم در ارتباط با واحدهای اداری است.
کاشفی افزود: تا حالا ۳۰۸ میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده و شایان ذکر است که بهسازی موتورخانه ها بوسیله عایق کردن لوله ها و تجهیزات تنظیم مشعل، نصب دستگاه ضد رسوب، تعمیرات شیرآلات و پمپ انجام شده است. از سویی طبق مصوبه شورای اقتصاد حدود ۵۵۲ میلیون مترمکعب در سال برای این تعداد موتورخانه بهسازی شده، صرفه جویی گاز پیشبینی می شود.
مذاکره با سرمایه گذاران برای تعویض بخاری ها
وی در رابطه با ی اجرای پروژه تعویض بخاری های با بازده بالا به جای بخاری های مرسوم با بازده پایین در سال ۱۴۰۲ عنوان کرد: دو دوره فراخوان شناسایی و ارزیابی سرمایه گذاران از سوی شرکت تجاری گاز ایران انجام شد که فرایند مذاکره و امضای قرارداد با یکی از سرمایه گذاران در حال نهایی سازی است.
مدیر انرژی و کربن شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد: از سوی دیگر طی برگزاری نشست های مدیریتی و کارشناسی با مدیران صنایع عمده مصرف کننده گاز ازجمله صنایع فولادی، سازوکار اجرای طرح تعویض بخاری ها و عرضه گواهی صرفه جویی گاز با تضمین تحویل در دوره اوج مصرف تشریح شد که این مسئله با استقبال بعضی از این صنایع روبه رو و مذاکرات برای امضای قرارداد شروع شده است.
کاشفی اشاره کرد: البته یکی از چالش های مهم و بزرگ اجرای این پروژه محدودیت ها و ممنوعیت های ویرایش آخر مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان بود که در نشست هایی با وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان این محدودیت ها در حال برطرف شدن هستند و در صورت نهایی شدن و ابلاغ ویرایش اصلاح شده این مبحث، فرایند اجرای طرح شتاب می گیرد.
 


منبع:

1403/03/12
01:50:18
5.0 / 5
182
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها