سیمان مجانی هم مسکن را ارزان نمی کند

سیمان مجانی هم مسکن را ارزان نمی کند

فی بگیر: به گزارش فی بگیر، وزارت صمت، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان امور مالیاتی به واسطه شفافیت بورس کالا بر توزیع سیمان نظارت کامل دارند، اگر سیمان از بورس بیرون برود و تبدیل به بهشتی برای لابی های دلالان خواهد شد.حمید فرمانی رئیس انجمن سیمان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که اگر سیمان از بورس بیرون برود باعث سوداگری دلالان می شود، اظهار داشت: با عرضه مداوم سیمان در بورس، قیمتها از کیسه ای ۱۳۰ هزار تومان در تابستان ۱۴۰۰ به کمتر از ۵۰ هزار تومان رسید و خروج سیمان از بورس امکان دارد باردیگر سبب افزایش قیمت این کالا در بازارهای غیررسمی شود که نفع آن نه به تولیدکننده می رسد و نه مصرف کننده از آن سود می برد.
رئیس انجمن سیمان در ادامه تصریح کرد: بورس یک بازار مدرن در جهان است که با شفافیتی که دارد مانع از فعالیتهای واسطه گری و دلالی می شود. با تاکید بر مکانیسم عرضه و تقاضا و با تشکیل فضا برای رقابت سالم در بازار باید قیمتها کنترل شود.
وی اظهار داشت: هم اکنون قیمتی که برای هر کیسه سیمان در بورس کشف شده کمتر از ۵۰ هزار تومان است و من گمان نمی کنم کمتر از این قیمت برای سیمان منطقی باشد.
او اضافه کرد: با عنایت به سهم بسیار اندک سیمان در قیمت تمام شده ساخت مسکن حتی اگر سیمان مجانی هم به پروژه های ساخت و ساز تحویل داده شود، کمکی به کاهش قیمت مسکن نخواهد کرد.
برای افزایش تولید برنامه ریزی کنید، نه خروج از بورس!
علی اکبر الوندیان دبیر انجمن سیمان کشور در ارتباط با این موضوع، اظهار داشت: بررسی میزان افزایش قیمت سیمان در دو سال قبل نشان داده است که در این بخش بسیار کمتر از نرخ تورم در کشور افزایش قیمت داشت داشته ایم و در صورتیکه عرضه به اندازه تقاضا وجود داشته باشد با رشد قیمت مواجه نخواهیم بود. ازاین رو دولت باید برای ایجاد شرایط مناسب برای تولید برنامه ریزی کند نه خروج از بورس.
وی با تکیه بر این که حذف بورس کالا به مفهوم از سرگیری رانت و دلالی است، اظهار نمود: در بورس کالا شرایط برای معامله شفاف فراهم می شود. بورس دخالتی در قیمتها ندارد و تنها بستر معاملاتی شفاف و فضایی برای ایجاد رقابت سالم را فراهم می آورد.
دبیر انجمن سیمان اضافه کرد: در بورس خریدار و فروشنده قابل شناسایی هستند و قیمت معاملات هم به صورت شفاف کشف و به صورت یکسان برای عموم اطلاع رسانی می شود. در حالیکه در بازار سنتی همه چیز در خفا و دور از چشم است و معلوم نیست چه میزان محموله با چه قیمتی از تولید کننده خریداری می شود و طی چه فرایندی به دست مصرف کننده می رسد.


منبع:

1402/07/07
12:53:24
5.0 / 5
241
تگهای خبر: تولید , سود , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان فی بگیر
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها