مبلغ یارانه کالابرگ الکترونیک بیشتر شد

مبلغ یارانه کالابرگ الکترونیک بیشتر شد

به گزارش فی بگیر، وزیر تعاون، کار رفاه اجتماعی از افزایش ۸۰ هزار تومانی مبلغ یارانه کالابرگ الکترونیک اطلاع داد و اعلام نمود این طرح از هفته آینده اجرا می شود و همه یارانه بگیران یا هر عضو از خانواده هایشان که ۴۰۰ هزار تومان دریافت نقدی یارانه دارند، در صورت استفاده و خرید کالابرگ الکترونیکی مبلغ یارانه آنها به ۴۸۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، دولت با هدف پشتیبانی از معیشت خانوارها و حفظ سلامت غذایی افراد طرح کالابرگ الکترونیکی را به اجرا درآورده و اجرای موفق این طرح به کاهش تورم و تقویت معیشت خانوار کمک بسیاری خواهد نمود.

در این طرح امکان خرید اعتباری ۱۰ قلم کالای اساسی شامل ماست، شیر، پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم مرغ تا سقف مبلغ یارانه خانوار یک ماه زودتر از تاریخ واریز نقدی فراهم گشته است. ارزش ریالی سبد مذکور ۵۳۰ هزار تومان است ولی سهم پرداختی مردم برای خرید ۱۰ قلم کالا ۲۳۵ هزار و ۷۵۰ هزار تومان است که در صورت تورم احتمالی و افزایش قیمتها این سهم تغییر نمی کند.

البته روز گذشته وزیر کار از برنامه جدید دولت برای توسعه طرح کالابرگ الکترونیکی پرده برداشت و اعلام نمود که مبلغ یارانه کالابرگ افزایش خواهد یافت.

آنطور که سید صولت مرتضوی گفته دولت تصمیم گرفته تا در حوزه کالابرگ اقدامات جدیدی را در دستور کار قرار بدهد و در گام نخست میزان یارانه یارانه بگیران در سه دهک اول را با خرید ۷۰ درصد کالا ۲۰ درصد افزایش دهد تا از افزایش یارانه خرید برخوردار شوند.

وی اظهار امیدواری کرده که این مبادرت به حداقل بگیران جامعه کارگری کمک نماید و در توضیح فرآیند کار اعلام نمود: در گام نخست به شکل تدریجی و دهک به دهک پیش می رویم و در ابتدا افراد زیر پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و بهزیستی خواهند بود و در خرداد ماه سه دهک اول را اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد و در آینده تصمیمات دیگری برای سایر دهک ها اتخاذ خواهد شد.

مرتضوی اضافه کرد: سامانه ملی اعتبار را در وزارت کار تعریف کردیم که اعتباری را برای کسانی که می خواهند از یارانه خود با افزایش ۲۰ درصدی استفاده کنند، اختصاص می دهیم و کالاهایی تعریف شده است که می توانند از فروشگاه های زنجیره ای و سایر فروشگاه هایی که به سامانه وصل شده اند و بالغ بر ۵۰ هزار فروشگاه است خرید کنند.

بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبلغ پرداخت یارانه برای دهک های اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان و دهک های چهارم تا نهم ۳۰۰ هزار تومان است و مردم بعنوان مصرف کننده نهایی با استفاده از کارت های بانکی و اعتبار یارانه خود می توانند یک ماه زودتر از هر فروشگاه یا سوپرمارکتی، کالای مورد نظر خویش را از فهرست ۱۰ قلم کالای اساسی پیش گفته با هر عنوان و برندی انتخاب و خریداری کنند. البته این اقلام هم مشمول تغییر خواهد شد و طبق اعلام هادی کاشف ـ مجری طرح کالابرگ الکترونیک در بسته حمایتی جدید، مشوق ها و اقلام جدیدی همچون اقلام پروتئینی، ماهی و حبوبات و حتی گوشت به منظور حفظ و ارتقای سلامت جامعه بخصوص اقشار صدمه پذیر درنظر گرفته شده است.اما امروز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیات دولت جزئیات بیشتری از این طرح عرضه و اعلام کرد "کسانی که یارانه بگیرشان یا هر عضو از خانواده شان ۴۰۰ هزار تومان دریافت نقدی یارانه دارند، در صورتیکه از کالابرگ الکترونیکی استفاده نمایند این میزان به ۴۸۰ تومان ارتقا می یابد."

وی اظهار داشت که این طرح از هفته آینده اجرا می شود و شرط لازم برای بهره مندی از این امتیاز آن است که کسانی که مشمول یارانه هستند تا ۷۰ درصد از یارانه را کالا خریداری کنند.

به گفته وزیر کار در اجرای بند "ی" تبصره ۱۴ قانون بودجه به دولت اجازه داده شده که به منظور مدیریت بازار و کمک به معیشت مردم طرح کالابرگ الکترونیکی را مجدداً اجرا نماید که در این خصوص مشوق هایی را ایجاد کردیم که در گام اول یارانه دهک های کم برخوردار جامعه ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

به اعتقاد برخی کارشناسان اجرای طرح کالابرگ الکترونیک در آغاز با اقبال عمومی مواجه نشد و شاید به علت آن چه وزیر کار عدم پیشبینی مشوق های لازم عنوان کرده بود این صورت گرفت اما هم اکنون دولت درصدد است تا با عرضه مشوق هایی جذابیت این طرح را بیشتر کند و با افزایش مبلغ یارانه ها مشارکت و استقبال مردم از خرید کالابرگ الکترونیکی را افزایش دهد.

در حال حاضر در معاونت رفاه و شرکت خدمات فناوری رفاه ایرانی ها (فارا) با فروشگاه های زنجیره ای هماهنگی به عمل آمده تا طرح از راه فروشگاه های زنجیره ای به کل کشور تعمیم یابد. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بالای ۹۰ درصد آمادگی دارد که طرح کالابرگ را به صورت سراسری اجرا نماید و دریافت کالا یا یارانه نقدی اختیاری است.

پیشتر معاون رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با ایسنا از توافق با فروشگاه ها و فروشگاه های زنجیره ای در ۴۸ هزار نقطه از کشور اطلاع داده و اظهار داشته بود: آمادگی سخت افزاری در این حوزه به وجود آمده ولی به لحاظ نرم افزاری باید آمادگی هایی برای اتصال به فروشگاه ها ایجاد شود که این ساز و کار هم بزودی به صورت کامل آماده می شود تا یک اتفاق بزرگ در کشور رخ دهد.

به گفته وی عزم بسیار جدی در دولت وجود دارد که از راه کالابرگ به اقشار مختلف به خصوص اقشار محروم و دهک های پایین کمک نماید و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم نقطه یابی کرده و اقدامات لازم را انجام داده است.

به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، طرح کالابرگ الکترونیک که پارسال به شکل آزمایشی در چهار استان هرمزگان، قزوین، گیلان و مرکزی شروع شد، حالا بعنوان یک طرح ملی در ۳۱ استان کشور به اجرا درآمده است. اجرای طرح کالابرگ الکترونیک تکلیف قانونی و مصوبه مجلس است و دولت بارها اعلام نموده بنا ندارد یارانه نقدی را حذف کند بنابراین مردم و متقاضیان مختارند که کالابرگ الکترونیکی یا یارانه نقدی را انتخاب و خرید خویش را به شکل اعتباری انجام دهند.
1402/03/11
13:39:48
5.0 / 5
226
تگهای خبر: آزمایش , پرداخت , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها