دبیر فراكسیون مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

تخصص گرایی در مناطق آزاد جدید مدنظر است

تخصص گرایی در مناطق آزاد جدید مدنظر است

به گزارش فی بگیر، آذربایجان شرقی دبیر فراکسیون مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب تاسیس مناطق آزاد جدید در کشور، اظهار داشت: تخصص گرایی در مناطق آزاد جدید مدنظر است.


حسین حاتمی چهارشنبه، سوم خردادماه در نشست "چالش ها و الزامات حکمرانی مناطق آزاد تجاری-صنعتی در آذربایجان شرقی" در دانشگاه تبریز که بصورت ویدیو کنفرانس حضور داشت، با اشاره به حضور دو نماینده آذربایجان شرقی در فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: چالش های مناطق آزاد و به ویژه تعارضات موجود در قوانین موردتوجه فراکسیون مناطق آزاد بوده و مسائل مربوطه طی چندین جلسه با حضور وزرای مربوطه و مدیران عالی رتبه کشور مورد کنکاش قرار گرفته است.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، وی اشاره کرد: مناطق آزاد به عنوان پیشانی اقتصادی کشور به ویژه در عرصه صادرات و واردات مورد توجه مسئولان کشوری است اما در اوایل مجلس یازدهم یکسری برداشت ها و چالش هایی مربوط به فعالیت مناطق آزاد وجود داشت که با ارائه گزارش هایی از طرف فراکسیون در صحن مجلس، این دغدغه ها رفع شد.
وی افزود: این دغدغه ها شاید در امتداد عدم انتقال صحیح موضوع به مجلس به وجود آمده بود و بر این مساله استوار بود که مناطق آزاد کشورمان به دروازه واردات کالا و به ویژه کالاهای تزئینی تبدیل گشته و شائبه های فساد در آن وجود داشت که در امتداد تحلیل داده ها یکسری سختگیری هایی انجام شد. امیدواریم با اصلاح این فضا به رابطه دوجانبه مدیران مناطق آزاد با نمایندگان مجلس با ارائه گزارش های مکتوب و اقناع نمایندگان به مسیر اصلی بازگردد.
حاتمی با اشاره به اینکه تدوین قوانین مناطق آزاد جدید در دستورکار فراکسیون است، اشاره کرد: پرهیز از گستردگی جغرافیایی مناطق آزاد جدید، تخصص گرایی و خالی از سکنه بودن منطقه آزاد همچون مواردی است که موردتوجه بوده و باید هر منطقه مدیریت یک موضوع و حوزه را برعهده بگیرد. بطورمثال محوریت یک منطقه حوزه پتروشیمی و یک منطقه دیگر مباحث گردشگری باشد و این اساس جهت گیری مجلس در تدوین قوانین مناطق آزاد و یا اصلاح قوانین موجود است.
وی اشاره کرد: مناطق آزاد می توانند مشکلات مربوط به قانون، نارضایتی سرمایه گذاران و کارآفرینان و سایر چالش ها را به شکل مکتوب به فراکسیون مناطق منعکس کنند تا پیگیر شویم شود.
وی با اشاره به اینکه هر منطقه آزاد مشکلات خاص خودرا دارد، اظهار داشت: باتوجه به تدوین برنامه توسعه هفتم، پیشنهاد می نماییم که مناطق آزاد یک کارگروه ویژه و تخصصی در دستورکار قرار دهد و برنامه های توسعه پنج ساله های قبلی را لطمه شناسی کرده و از دل آنها، چشم انداز موثر و مسیر مطمئن برنامه توسعه هفتم مناطق آزاد را تدوین کنند و بایستی قسمتی از مصوبات برنامه هفتم توسعه به مناطق آزاد اختصاص یابد.
دبیر فراکسیون مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه تصمیم گیری جزیره ای و بدون مطالعه و رصد و پایش جهان پیرامون راه به جایی نخواهد برد، افزود: مطالعه مناطق ازاد موفق در دنیا ضروری بوده و اگر مناطق آزاد دنیا را مورد رصد قرار ندهیم در حصار خودساخته خود محصور خواهیم ماند و راه به جایی نخواهیم برد.
وی اشاره کرد: سرمایه گذاری های داخلی به صورتی از این جیب به آن جیب است. اگر بخواهیم در گردونه چرخش مالی، افزوده ای بر دارایی های خود داشته باشیم بوسیله صادرات و سرمایه گذاران خارجی در مناطق خارجی میسر است.
وی ادامه داد: بتازگی موفقیت های چشم گیری در بحث جذب سرمایه گذاران خارجی نداشتیم و این مساله باید می تواند در برنامه ها لحاظ شود.1402/03/04
13:07:29
5.0 / 5
309
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها