رئیس كل بانك مركزی اعلام كرد

تاسیس بیش از ۸ بانک ایرانی در خارج از کشور

تاسیس بیش از ۸ بانک ایرانی در خارج از کشور

به گزارش فی بگیر، رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: با وجود تحریم های بانکی، شاهد حضور برخی از بانکهای خارجی در ایران و تاسیس بیش از هشت بانک با مالکیت ایرانی در خارج از کشور هستیم که 49 شعبه فعال در کشورهای مختلف همچون انگلستان، آلمان، عراق، روسیه، فرانسه و غیره دارند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، محمدرضا فرزین در پنجاه و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی که به عنوان رییس این اتحادیه نیز انتخاب شد، اظهار داشت: اقتصاد ایران دهه هاست با تحریم های کشورهای غربی روبه رو شده و در یک دهه اخیر این تغییر شدت یافته و بخش های پولی و بانکی هدف قرار گرفته است. اما اقتصاد ایران با اتکا به توانمندی های داخلی و همکاری با کشورهای منطقه همچنان از بخش مالی گسترده و پویایی برخوردارست.
وی ادامه داد: حجم تجارت انجام شده در سال ۲۰۲۲ به حدود ۱۶۰ میلیارد یورو رسیده که رشد بیش از ۱۸ درصدی را تجربه کرده است. همین طور کل ارزش تجارت خدمات ۲۵ میلیارد یورو بوده است که رشد ۴۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱ داشته است.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: با وجود تحریم های بانکی، شاهد حضور برخی از بانکهای خارجی و تاسیس بیش از هشت بانک با مالکیت ایرانی در خارج از کشور هستیم که ۴۹ شعبه فعال در کشورهای مختلفی مانند انگلستان، آلمان، عراق، روسیه، فرانسه و غیره دارند. در سالهای اخیر پیشرفت و گسترش زیرساخت های بانکی و گسترش شبکه پرداخت نظام بانکی ایران به شکلی بوده که تمامی تراکنش های خرد و کلان نظام بانکی با درصد اطمینان نزدیک به ۱۰۰ درصد انجام شده است. تحقق این وضعیت با اتکا به توان متخصصان ایرانی در این حوزه و با وجود وضع تحریم های شدید نرم افزاری در عرصه پرداخت تحقق یافته است.
فرزین با اعلان اینکه هم اکنون بیش از ۹۷ درصد مبادلات بانکی ایران بدون پول نقد و بصورت الکترونیک به انجام می رسد، اظهار داشت: اتحادیه پایاپای آسیایی با هدف دلارزدایی فعالیت خودرا آغاز نموده است؛ بااینکه حجم مبادلات این اتحادیه در سالهای قبل قابل توجه نبوده اما تحولات پولی و مالی در سالهای اخیر و رشد تجارت و تقویت ارزهای این کشورها فرصت های جدیدی پیش روی این اتحادیه قرار داده است. بدین سبب تعداد زیادی از کشورهای عضو این اتحادیه از منابع قوی برخوردار می باشند و گسترش مبادلات تجاری خصوصاً با حضور پررنگ تر کشورهایی که ظرفیتهای بیشتری دارند بستر مناسب تری برای بهره برداری از این منابع به وجود می آورد.
ادامه دارد


1402/03/03
14:37:48
5.0 / 5
275
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تجارت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها