چگونه از ناخدا ارز درمانی بگیریم؟

چگونه از ناخدا ارز درمانی بگیریم؟

فی بگیر: یکی از مصارف ارزی پیش بینی شده در مصوبه اخیر بانک مرکزی، ارز درمانی برای بیمارانی است که بنا به تشخیص و تایید دستگاه های ذی صلاح نیاز به سفر خارجی و درمان در کشور دیگری دارند. بر این اساس، سقف مشخصی برای درمان و البته اقامت بیمار و یک همراه در نظر گرفته شده است.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، برمبنای مقررات به روز شده در حوزه ارز، مردم می توانند ارز غیربازرگانی یا خدماتی مورد نیاز خودرا بوسیله سامانه ناخدا یا همان سامانه نظام مدیریت خدمات ارز ایران دریافت نمایند که البته باید با یکی از ۳۸ مورد ذکر شده منطبق باشد.

سقف ارز درمانی برای مراحل درمان بیمار

ارز درمانی، اولین ارزی است که در مقرارت ارزی بانک مرکزی تعریف شده است که برمبنای آن تامین و انتقال ارز درمانی برای مبالغ حداکثر تا سقف ۱۰ هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزها با گرفتن وثیقه به میزان ۲۰ درصد هم ارز ریالی ارز پرداخت شده، به حساب مؤسسه درمانی خارج از کشور با تأیید معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در آن ضرورت ادامه معالجه در خارج از کشور و میزان ارز مورد نیاز تعیین شده باشد، بلامانع است.

البته در تبصره این بند از مصوبه آمده است که تامین و انتقال ارز درمانی برای مبالغ حداکثر تا سقف ۱۰ هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزها برای بیمارانی که بمنظور معالجه نیازمند پرداخت هزینه جستجوی نمونه (Search) پرداخت هزینه تطبیق (Match) و پرداخت بابت خرید و انتقال نمونه سلول های بنیادی خون ساز از مغز استخوان و خون از خارج از کشور است، با ارائه معرفی نامه و تأیید شبکه ملی اهدا کنندگان سلول های بنیادی خونساز ایران (که زیر نظرمستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می کنند) و گرفتن وثیقه به میزان ۲۰ درصد هم ارز ریالی ارز پرداخت شده بلامانع خواهد بود.

ارز درمانی برای اقامت بیمار و همراه آن

در تبصره های دیگر ارز درمانی تعیین نوع وثیقه بمنظور پرداخت ارز درمانی به بانک واگذار شده و برای اقامت بیمار و یک همراه تا سقف حداکثر ۲۰۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها نیز برای هر نفر در نظر گرفته شده است.

یکی دیگر از مفاد این مصوبه مربوط به زمان تامین، انتقال یا پرداخت ارز درمانی است که به صراحت قید شده حداکثر یک سال بعد از انجام درمان و با تشخیص و تأیید معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و گرفتن مدارک و مستندات مندرج قابل انجام است.

شرایط پرداخت ارز درمانی

برای هر یک از پرداخت های موضوع ارز درمانی، باید حداکثر شش ماه بعد از دریافت ارز تعهد کتبی از بیمار یا نماینده قانونی اش (وکیل یا قیم) گرفته شود در خصوص این که ارائه اسناد و مدارک مثبته حاکی از هزینه کرد ارز دریافتی است و اصالت و اعتبار آنها توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل معالجه شبکه ملی اهدا کنندگان سلول های بنیادی خون ساز ایران (حسب مورد) تأیید شده باشد.

یکی دیگر از مواردی که به آن در این مصوبه اشاره شده، این است که برای آزادسازی وثیقه دریافتی، ضمن ارائه اسناد ذکر شده، این اسناد باید به تأیید شورای عالی پزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم برسد. اگر دریافت کنندگان ارز درمانی نسبت به ارائه اسناد مثبته در مهلت مقرر اقدام نکنند، بانک عامل مکلف است رأساً مراتب را به سازمان تعزیرات حکومتی منعکس و تا صدور رأی نهایی پرونده را پیگیری کند و البته لازم است موضوع فوق در تعهدنامه مأخوذه از دریافت کنندگان ارز درمانی مورد تاکید قرار بگیرد.

در این مصوبه بانکهای منتخب برای تامین، انتقال یا پرداخت ارز درمانی بانکهای تجارت و سامان هستند و این بانکها در صورت عدم امکان انجام حواله وجه، پرداخت ارز بصورت اسکناس هم مانعی ندارد.

این ارز به افراد دارای تابعیت خارج از کشور، اقامت دائم یا مجوز کارت سبز (گرین کارت) یا اتباع خارجی مقیم ایران تعلق نمی گیرد اما برای هزینه درمان مأموران ثابت وزارتخانه ها، سازمان ها و مؤسسات دولتی و افراد تحت تکفل آنان با ارائه تقاضای دستگاه ذیربط و امضاء ذی حسابی یا مدیر امورمالی و معاونت اداری و مالی دستگاه مربوطه بلامانع است.

منبع:

1401/11/18
10:11:58
5.0 / 5
233
تگهای خبر: آموزش , پرداخت , تجارت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها