بانک مرکزی اروپا افزایش تاریخی نرخ بهره را انتخاب کرد

بانک مرکزی اروپا افزایش تاریخی نرخ بهره را انتخاب کرد

به گزارش فی بگیر، بانک مرکزی اروپا (ECB) در اقدامی تاریخی سه نرخ اصلی خویش را ۷۵ واحد افزایش داد، چونکه تورم منطقه یورو با بحران انرژی بی سابقه و جنگ محور مواجه می باشد و خطرات جدیدی را برای کل منطقه بوجود می آورد.


به گزارش فی بگیر به نقل از بیزنس، در بیانیه این نهاد آمده است که نرخ سود عملیات ریفاینانس اصلی و نرخ سود تسهیلات وام نهایی و تسهیلات سپرده به ترتیب به ۱.۲۵، ۱.۵۰ و ۰.۷۵ درصد افزایش خواهد یافت.
ماه جولای، نخستین بار در بیشتر از یک دهه بود که بانک نرخ ها را ۵۰ واحد پایه افزایش داد چونکه تورم سالانه در منطقه یورو در ژوئن به ۸.۶ درصد رسید که بسیار بالاتر از هدف دو درصدی بانک مرکزی اروپا بود.
تورم مصرف کننده سالانه منطقه یورو در ماه آگوست به رکورد جدید ۹.۱ درصد رسید.
این بانک توضیح داد: افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی، فشارهای تقاضا در بعضی بخش ها به علت بازگشایی اقتصاد و تنگناهای عرضه همچنان سبب افزایش تورم می شود.
این سازمان اخطار داد که فشارهای قیمتی در سراسر اقتصاد به گسترش خود ادامه داده و نشان دهنده افزایش بیشتر نرخ بهره در دوره آتی است چونکه تورم بسیار بالا و احیانا برای مدت طولانی بالاتر از هدف باقی می ماند.
با تجدید نظر چشم گیر پیشبینی های تورم، حالا انتظار می رود میانگین تورم ۸.۱ درصد در سال ۲۰۲۲ و ۵.۵ درصد در سال ۲۰۲۳ باشد.
این بانک همینطور پیشبینی رشد منطقه یورو را به ۳.۱ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش، در حالیکه آنرا به ۰.۹ درصد در سال ۲۰۲۳ و به ۱.۹ درصد در سال ۲۰۲۴ کم کرد.
بانک اظهار داشت: «پس از بازگشت در نیمه اول سال ۲۰۲۲، داده های اخیر حاکی از کاهش قابل توجه رشد اقتصادی منطقه یورو است و انتظار می رود اقتصاد در اواخر سال و در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ گرفتار رکود شود».
این گزارش اضافه کرد: قیمت های بسیار بالای انرژی قدرت خرید مردم را می کاهد و باآنکه تنگناهای عرضه درحال کاهش است اما همچنان فعالیتهای اقتصادی را محدود می کند.
همینطور جنگ روسیه و اوکراین بر اعتماد شرکت ها و مصرف کنندگان تاثیر گذاشته است.
منبع:

1401/06/18
11:03:39
5.0 / 5
163
تگهای خبر: اقتصاد , سود , شركت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان فی بگیر
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها