گذر از روزهای اوج مصرف برق بدون خاموشی

گذر از روزهای اوج مصرف برق بدون خاموشی

مدیرعامل شرکت توانیر اظهار داشت: تابستان امسال را در حالی شروع کردیم که تجربه ناخوشایند خاموشی های سال قبل در خاطره ها باقی مانده بود اما با اجرای دقیق و گسترده برنامه های مدیریت بار، موفق به گذر از ایام اوج مصرف برق بدون خاموشی شدیم


به گزارش فی بگیر به نقل از پایگاه خبری توانیر، آرش کردی به بررسی چگونگی گذر از ایام اوج مصرف برق بدون خاموشی پرداخت و گفت: خوشبختانه با اجرای گسترده و دقیق برنامه های مدیریت بار، نه تنها  شاهد هیچ خاموشی در بخش خانگی نبودیم، بلکه رشد بیش از 10 درصدی مصرف برق در بخش صنعت را نیز شاهد می باشیم.
کردی با بیان اینکه تابستان امسال را به شکلی شروع کردیم که تجربه ناخوشایند خاموشی های سال قبل در خاطره ها باقی مانده بود، اشاره کرد: با اجرای دقیق  و گسترده برنامه های مدیریت بار، موفق به گذر از ایام اوج مصرف برق بدون خاموشی شدیم.
وی افزود:   امسال به جهت اینکه بتوانیم شبکه برق پایداری را داشته باشیم، برنامه 6 هزار مگاواتی افزایش تولید برق توسط وزیر نیرو تعریف شد که در این خصوص تا حالا 2800  مگاوات نیروگاه جدید راه اندازی و یک هزار مگاوات بوسیله بازتوانی نیروگاه ها و هزار مگاوات نیز ظرفیت نیروگاهی بوسیله اجرای بموقع تعمیرات نیروگاهی وارد مدار شد.
کردی اشاره کرد: بر طبق برنامه ریزی انجام شده در ماههای آینده 1800 مگاوات نیروگاه دیگر نیز وارد مدار خواهد شد.
مدیرعامل توانیر گفت: امسال برنامه های مختلفی برای گروههای مختلف مشترکان تعریف شد بطوریکه در بخش عمومی و اداری و خصوصاً در بخش ادارات دولتی سختگیرانه ترین برنامه ها اجرا و کاهش 30 درصدی مصرف برق در این بخش  را به دنبال داشت.
کردی همین طور به برنامه های مشوق محور بخش های صنعتی و کشاورزی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: برنامه های مدیریت بار در بخش صنعت بصورت گسترده، متنوع و منعطف تعریف و در عین حال به شکلی تدوین شد که مانع از تعطیلی صنایع شود.
وی ادمه داد: بوسیله هماهنگی انجام شده با وزارت صمت، برنامه ریزی گسترده ای برای مدیریت بار بخش صنعت اجرا و سبب شد که نه فقط تولید متوقف نشود، بلکه با رونق تولید، شاهد افزایش 11 درصدی مصرف برق در بخش صنعت هستیم، بطور مثال در شهرک های صنعتی برنامه به شکلی تدوین شد که فقط یک روز و در فاصله ظهر تا نیمه شب،   همکاری صنایع مستقر در شهرک ها را با برق داشته باشیم که در این شرایط صاحبان صنایع به آسانی می توانستند خودرا با برنامه های ابلاغ گردیده منطبق کنند
مدیرعامل توانیر اظهار داشت: برنامه های مدیریت بار در هنگام شب اجرا نمی شد و  صنایع می توانستند بدون محدودیت به تولید بپردازند.
کردی همین طور با اشاره به اینکه در برنامه های تدوین شده، همه بخش ها وظایف خودرا در وضعیت مختلف مصرف می دانستند، گفت: امسال در تاریخ 29 تیرماه با رشد 3.4 درصدی نسبت به سال قبل شاهد رسیدن اوج نیاز مصرف برق به 69 هزار و 278 مگاوات بودیم که اگر این هماهنگی ها نبود، نمی توانستیم نیاز مصرف با این وسعت را پوشش دهیم.
وی در عین حال با بیان اینکه امسال در مجموع شاهد رشد 4.8 درصدی مصرف انرژی نیز بوده ایم، بیان کرد: این اعداد وقتی اهمیت خودرا نشان میدهد که به وضعیت سال قبل نگاه نماییم.
کردی درباب مدیریت بحران در سیلاب اخیر نیز اظهار داشت: صنعت برق در مدیریت بحران  به بلوغ خوبی رسیده است بطوریکه در فاصله بسیار کوتاهی بعد از بحران، شبکه های بازیابی شده و مشترکان برق دار می شوند.
مدیرعامل توانیر همین طور درباب برنامه های آینده صنعت برق نیز با تاکید بر اینکه برق به عنوان زیرساخت زیرساخت ها به حساب می آید و در همین راستا ما به دنبال آنیم که زیرساخت ها برای جهش تولید را فراهم نماییم، افزود: در برنامه وزیر نیرو راه اندازی 35 هزار مگاوات نیروگاه دیده شده است که از این میان 10 هزار مگاوات نیروگاه در قالب تفاهم نامه منعقد شده با صنایع، راه اندازی و 10 هزار مگاوات نیز از نوع تجدیدپذیرخواهد بود که تحولی عظیم در این حوزه به حساب می آید.
کردی اضافه کرد: با وجود گذشت مدت زمانی کمتر از یک سال از تفاهم نامه با صنایع، نخستین واحد از نیروگاه های راه اندازی شده توسط صنایع، امسال در سمنان وارد مدار شده است.1401/05/13
12:50:09
5.0 / 5
189
تگهای خبر: پرداخت , تعمیر , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها