رشد مازاد تقاضا در بازار سرمایه

رشد مازاد تقاضا در بازار سرمایه

فی بگیر: بازار سرمایه در روزی که حقیقی ها سرمایه خودرا از بورس خارج کردند، بازدهی مثبتی را بجای گذاشت


به گزارش فی بگیر به نقل از فارس، بازار سرمایه این روزها بر مدار صعودی درحال حرکت است. فاکتورهای عملکردی بورس نشان می دهد، رونق به بورس بازگشته است و همین مساله را می توان در جریان ورود پول توسط حقیقی ها نیز مشاهده کرد.
شاخص کل بورس تهران برای پنجمین روز متوالی رشد کرد و روند صعودی شاخص کل هموزن برای شانزدهمین روز کاری متوالی ادامه یافت.
برخی از مفسرین معتقدند صعود یا نزول شاخص در 5 روز پی در پی گویای شکل گیری یک روند است. روز گذشته شاخص چهارمین روز صعودی را ثبت نمود تا یک روند صعودی جدید شکل بگیرد و نشان از تمایل بازار به رشد بیشتر باشد.
*بازار سرمایه وارد فاز اصلاح خواهد شد؟
البته نشانه هایی از یک اصلاح جزیی در بازار سهام نیز دیده می شود. شاخص نزدیک سطح یک میلیون و 560 هزار واحد شده است و در صورتیکه نتواند این مقاومت را بصورت قوی رد کند، می توان گفت، درگیر یک کاهش و ریزش خواهد شد.
کارشناسان جدی ترین مقاومت پیش روی شاخص کل را عدد یک میلیون و 600 هزار واحدی می دانند. به نظر اغلب کارشناسان، باتوجه به روند معاملات اگر شاخص کل از محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد عبور کند، کمی اصلاح در این محدوده داشته باشد و احیانا تا محدوده یک میلیون و ۴۹۰هزار واحد بازگشت داشته باشد. از طرفی دیگر ممکنست این بازگشت در محدوده فعلی اتفاق بیفتد و بعد از آن شاخص برای شکست محدوده یک میلیون و ۶۰۰هزار واحد حرکت نماید.
با توجه به روند قیمتی دلار در ایام گذشته به نظر می آید، هیجان انتظار تورمی درحال شکل گیری در بازار است و مسیر معاملات تحت تاثیر این مساله قرار گرفته است. بطور کلی با گسترش انتظارات تورمی بازار هم واکنش بهتری به مسائل و روند معاملات نشان میدهد. هم اکنون بازار در شرایطی قرار دارد که باتوجه به انتظارارت تورمی موجود قدرت در دست خریداران است و رشد نرخ جهانی فلزات اساسی و نفت نیز نوید ادامه رشد صنایع متاثر را می دهند.
* بازدهی مثبت فاکتورهای بورس
شاخص کل بورس برای پنجمین روز متوالی صعود کرد و با افزایش 9 هزار و 150 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 552 هزار و 997 واحدی رسید. بازدهی این شاخص مثبت 0.59 درصد بوده است.
شاخص کل هم وزن بورس نیز برای شانزدهمین روز کاری متوالی صعود کرد و با رشد دو هزار و 692 واحدی در سطح 429 هزار و 11 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت 0.63 درصد بوده است. همین طور شاخص کل فرابورس 131 واحد بالا آمد و در سطح 21 هزار و 204 واحد قرار گرفت.
* خروج پول حقیقی از بازار سهام
امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 37 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. طی معاملات امروز، بیشترین تزریق پول حقوقی به بورس و فرابورس در سه گروه بیمه و صندوق بازنشستگی، شرکت های چندرشته ای صنعتی و فرآورده های نفتی رقم خورد در صورتیکه برآیند معاملات گروههای زراعت و خدمات وابسته و فلزات اساسی به نفع حقیقی ها به اتمام رسید.
در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شتران (شرکت پالایش نفت تهران)، البرز (شرکت بیمه البرز) و شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) اختصاص داشت و نمادهای خساپا (سایپا)، زگلدشت (کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان) و فخوز (فولاد خوزستان) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.
* افت ارزش کل معاملات و معاملات خرد
امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 8 هزار و 644 میلیارد تومان کم شد که نسبت به روز گذشته افت 14 درصدی را نشان میدهد. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 201 میلیارد تومان بود که 2 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می دهد.
ارزش معاملات خُرد سهام با کاهش 5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 125 میلیارد تومان رسید. سهم معاملات خرد از کل معاملات حدود 70 درصد بوده است.
* کاهش ارزش صف های پایانی بازار
در اختتام معاملات روز یکشنبه، 349 نماد افزایش قیمت داشتند و تعداد 71 نماد در صف خرید قرار گرفتند. به عبارت دیگر، 57 درصد بازار افزایش قیمت داشتند.
در جریان معاملات امروز، ارزش صف های خرید نیز نسبت به انتها روز کاری گذشته 2 درصد افت کرد و در رقم 970 میلیارد تومان ایستاد.
امروز نمادهای شبریز (شرکت پالایش نفت تبریز)، آسیاتک (شرکت انتقال دیتای آسیاتک) و بفجر (شرکت فجر انرژی خلیج فارس) بیشترین صف خرید را داشتند.
در اختتام معاملات روز یکشنبه، 264 نماد کاهش قیمت داشتند و تنها یک نماد در صف فروش باقی ماند. به عبارت دیگر، 42 درصد بازار افت قیمت داشتند.
در جریان معاملات امروز، ارزش صف های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 85 درصد کم شد و یک میلیارد تومان شد.
در اختتام معاملات امروز اغلب صف های فروش جمع شد و تنها نماد ثباغ (شرکت شهرسازی و خانه سازی باغمیشه) صف فروش داشت.
منبع:

1401/02/18
21:21:01
5.0 / 5
246
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها