تقلای نفت برای حفظ رشد قیمت

تقلای نفت برای حفظ رشد قیمت

به گزارش فی بگیر قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی تحت تأثیر افزایش موارد مبتلا شدن به کووید ۱۹ و ابهامات در مورد تقاضا در کوتاه مدت، کاهش پیدا کرد و بخشی از رشد قیمت قابل ملاحظه ای که در دو روز معامله گذشته کسب کرده بود، از دست داد.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۱۹ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، به ۸۴ دلار و ۴۸ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته ۱.۳ درصد صعود کرده بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۰ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، به ۸۲ دلار و ۴۴ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز چهارشنبه ۱.۷ درصد افزایش پیدا کرده بود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام نمود ذخایر نفت خام آمریکا به پایین ترین حد از اکتبر سال ۲۰۱۸ نزول کرده اما ذخایر بنزین به علت تقاضای ضعیف، افزوده شده است. ذخایر نفت در هفته منتهی به هفتم ژانویه، به میزان ۴.۶ میلیون بشکه کاهش پیدا کرد و به ۴۱۳.۳ میلیون بشکه رسید در حالیکه تحلیل گران در نظرسنجی رویترز کاهش ذخایر به میزان ۱.۹ میلیون بشکه را پیشبینی کرده بودند. ذخایر نفت آمریکا به مدت هفت هفته متوالی کاهش داشته و در مجموع ذخایر نفت در سطح جهانی به علت محدود شدن توانایی تولیدکنندگان بزرگ برای افزایش عرضه در مقابل رشد تقاضا، کمتر شده است.

ذخایر بنزین آمریکا در همین مدت، هشت میلیون بشکه رشد کرد و به ۲۴۰.۸ میلیون بشکه رسید که بسیار بالاتر از پیشبینی تحلیل گران برای رشد ذخایر به میزان ۲.۴ میلیون بشکه بود. ذخایر سوختهای دیگر شامل دیزل و نفت کوره ۲.۵ میلیون بشکه رشد کرد. همینطور واردات نفت به آمریکا هفته گذشته به میزان ۷۸۴ هزار بشکه افزوده شد.

ادوارد مویا، تحلیلگر شرکت OANDA در اینباره اظهار داشت: تقاضا برای بنزین ضعیف تر از حد انتظار بوده و همچنان پایین تر از سطح قبل از دوران شیوع پاندمی ویروس کروناست و اگر این وضعیت به روند متداول تبدیل گردد، نفت قادر نخواهد بود به سطح بالاتری صعود کند. با این وجود انتظار می رود تأثیر شیوع واریانت اُمیکرون موقتی باشد.

بازار پیشتر به کاهش بسیار بزرگتر ذخایر نفت واکنش نشان داده بود و این حقیقت که ذخایر نفت به پایین ترین حد خود از اکتبر سال ۲۰۱۸ به این طرف نزول کرده اند، بهای نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت را روز چهارشنبه به بالاترین حد دو ماه گذشته رسانده بود.

در این بین، آژانس بین المللی انرژی (IEA) اعلام نمود تقاضای جهانی برای نفت در مقابل واریانت اُمیکرون ویروس کرونا قویتر از حد مطلوب ماند و تأثیر این واریانت بر اقتصاد جهانی ضعیف تر از حد انتظار بود. فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی در اظهاراتی به خبرنگاران اظهار داشت: عوامل تقاضا قویتر از تصور خیلی از ناظران بازار بودند که به عموما به علت شدت بیماری زایی کمتر اُمیکرون بود. برخی از تولیدکنندگان بزرگ شامل نیجریه، لیبی و اکوادور اختلالات جدی در روند تولید داشتند.

آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش ماهانه خود پیش بینی نمود مصرف سوخت جهان تحت تأثیر شیوع واریانت جدید ویروس کرونا که به عوامل فصلی کندی تقاضا اضافه شده است، به میزان ۷۴۰ هزار بشکه در روز در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سه ماهه قبل از آن کاسته می شود.

تحلیلگران گروه ANZ Research به وضعیت پروازهای تجاری اشاره کردند که در هفته منتهی به ۱۱ ژانویه، ۱۶ درصد پایین سطح سال ۲۰۱۶ است. این نرخ بهتر از آخرین هفته دسامبر بود که آمار ۲۰ درصد پایین دوران قبل از پاندمی بود.

با این حال آمار تحقیقاتی نشان داده است تولید نفت آمریکا رو به افزایش است چونکه تولیدکنندگان زمینه را برای توسعه تکمیل چاه ها در منطقه پرمیان غرب تگزاس و نیومکزیکو که بزرگترین منطقه نفت شیل این کشور است، هموار کرده اند.

بر اساس گزارش رویترز، وزارت انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام نمود چهارمین سواپ نفت از ذخایر استراتژیک به میزان۸۷۰ هزار بشکه به شرکت شل تردینگ را تصویب کرده است. مجموعا حدود هشت میلیون بشکه نفت ذخایر استراتژیک در چارچوب چهار سواپ از جانب وزارت انرژی آمریکا برای تأمین سوخت کشور فراهم گشته است.
1400/10/23
11:44:50
5.0 / 5
252
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها