تقاضای مصرف کنندگان آسیا برای افزایش بیشتر تولید نفت اوپک پلاس

تقاضای مصرف کنندگان آسیا برای افزایش بیشتر تولید نفت اوپک پلاس

فی بگیر: تقاضای آسیا برای نفت بعد از یک دوره طولانی رشد متغیر، ممکنست سرانجام روند صعودی پایداری پیدا کرده باشد اما اینکه اعضای اوپک پلاس چگونه سیاست تولید خودرا تنظیم می کنند، برای پشتیبانی از این روند احیا حائز اهمیت خواهد بود.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، تصمیم سال ۲۰۲۲ اوپک و متحدانش برای تصویب یک دور دیگر افزایش سهمیه های تولید برمبنای این انتظار که بازار می تواند با وجود افزایش موارد مبتلاشدن به کووید ۱۹ در ماه های آتی نفت بیشتری را جذب نماید، به مذاق واردکنندگان نفت آسیا که شاهد احیای اقتصادی شکننده بوده اند، خوش آمده است.

پانکاج کالرا، مدیرعامل شرکت اکتشاف و تولید اسار به "اس اند پی گلوبال پلاتس" اظهار داشت: با پشت سر گذاشتن روزهای بد پاندمی، بازار نفت و گاز در روند احیای مستمر حجم و قیمت بعد از مشاهده رکوردهای پایین در اواسط سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ قرار دارد.

طبق بررسی پلاتس آنالیتیکس، پیش بینی می شود تقاضای آسیا برای نفت به میزان ۱.۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۲ رشد کند و به ۱۰۳ درصد سطح قبل از پاندمی برسد که بالاتر از رشد ۱.۲ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۱ خواهدنمود. هر چند که تاثیر کامل واریانت اُمیکرون ویروس کرونا همچنان در دست ارزیابی است. رشد تقاضا تحت تاثیر تقاضا برای سوختها قرار دارد که انتظار می رود به میزان یک میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۲ رشد کنند.

لیم جیت یانگ، مشاور بازارهای نفت آسیا اقیانوسیه در پلاتس آنالیتیکس اظهار داشت: جدا از سیاست کرونا صفر چین، بیشتر کشورهای منطقه با وجود مشاهده افزایش آمار مبتلاشدن به اُمیکرون، به سمت بازگشایی اقتصادهایشان می روند. هر گونه قرنطینه ای احیانا محلی و هدفمند خواهد بود و نسبت به گذشته تاثیر کمتری بر تقاضا خواهد گذاشت.

اوپک پلاس در نشست چهارم ژانویه وزیران این گروه، با تصویب افزایش تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز برای فوریه نشان داد که همچنان مطمئن است اُمیکرون تاثیر کمتری بر تقاضای جهانی برای نفت خواهد داشت. قیمت نفت هم تا حالا تاب آوری خودرا حفظ نموده و بالای ۸۰ دلار در هر بشکه مانده است.

این گروه که متشکل از ۲۳ کشور است که حدود نیمی از ظرفیت تولید نفت جهان را در کنترل دارند، در اوج بحران شیوع کووید ۱۹ در بهار سال ۲۰۲۰ محدودیت عرضه به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز را تصویب کرد و به تدریج درحال احیای تولید ماهانه به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز برای بازگشت به سطح تولید قبل از پاندمی است.

راجات کاپور، مشاور نفت و گاز در بمبئی اظهار داشت: بااینکه در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ ممکنست وقفه کوتاهی ایجاد شود برای اینکه چین قرنطینه سخت گیرانه ای را به اجرا می گذارد و سایر کشورها مانند هند، کره جنوبی و اعضای آسه آن(اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا) محدودیتهایی را در کارهای اقتصادی و سفر اعمال می کنند اما تصویر کلی برای نفت خام دلگرم کننده است.

کشورهای آسیایی به میزان فزاینده ای نشانه های احیای قوی تقاضا را نشان می دهند. واردات نفت خام هند در نوامبر سیر نزولی را معکوس کرد و به بالاترین حد در ۱۰ ماه گذشته صعود کرد. این کشور ۱۸.۳۷ میلیون تن معادل ۴.۵ میلیون بشکه در روز نفت در نوامبر وارد کرد که ۷.۵ درصد رشد ماه به ماه داشت.

در گزارش پلاتس آنالیتیکس آمده است: چین و هند وضعیت خود بعنوان موتور رشد را در سال ۲۰۲۲ باز می یابند اما جنوب شرق آسیا هم مشارکت قابل توجهی خواهد داشت؛ به ویژه در کشورهایی که نرخ واکسیناسیون بالایی داشته اند.

پالایشگاهها در کره جنوبی و ژاپن به شکل محتاطانه ای خوش بین هستند که روند تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۲ ادامه پیدا می کند و بهبود فعالیت صنعت هواپیمایی منطقه ای برای بهبود کامل احیای تقاضا برای سوخت حمل و نقل و بازگشت آن به سطوح قبل از شیوع پاندمی، کلیدی خواهد بود.

طبق یافته های نظرسنجی پلاتس، تقاضا برای سوخت جت در آسیا می تواند امسال به حداقل ۷۰ درصد سطح مصرف سال ۲۰۱۹ که هنوز پاندمی شیوع پیدا نکرده بود، احیا شود و به تولید پالایشگاههای، واردات نفت خام و تولید فرآورده های نفتی بالاتر منتهی شود.

در حالی که مصرف بنزین و دیزل به تدریج درحال بهبود و بازگشت به سطح قبل از شیوع پاندمی است، منابع پالایشگاهی کره جنوبی می گویند سوخت جت یکی از آخرین بازارهایی است که از این روند احیا جا مانده است.

بر اساس گزارش پلاتس، پالایشگاههای آسیایی براین باورند که عرضه جهانی نفت بسیار محدود مانده و قیمتهای نفت بیش از اندازه بالاست. کاربران نهایی همچنان از اوپک پلاس می خواهند تولیدش را حداقل ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد که دو برابر سطح افزایش تولید فعلی است.

منبع:

1400/10/20
12:52:39
5.0 / 5
76
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دلار , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها