عضو اتاق بازرگانی تهران:

صادرکنندگان را مجرم نکنید!

صادرکنندگان را مجرم نکنید!

به گزارش فی بگیر عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید طرحی که در مجلس به دنبال جرم انگاری صادرکنندگانی است که ارز خویش را به کشور بازنگردانده اند در صورت تصویب تأثیر عکس خواهد داشت.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: باتوجه به وضعیت خاصی که کشور چه از نظر تحریم ها و چه از نظر شیوع ویروس کرونا با آن رو به روست، تمام سیاست های اجرائی باید به سمت پشتیبانی از تولید و صادرات حرکت نماید و در این بین نهایی کردن طرحی که سبب دلسردی و خروج سرمایه از این بخش می شود، بطور قطع زیان آفرین خواهد بود.
وی با اعلان اینکه صادرکنندگان شناسنامه دار تمام توان خودرا برای بازگشت ارز به کشور به کار بسته اند، توضیح داد: در تولید و صادرات، از یک اتفاق کوتاه مدت صحبت نمی نماییم، بلکه تولیدکننده ای که کالای خودرا صادر کرده، بطور قطع به دنبال بازگشت ارز و سرمایه گذاری مجدد و تداوم فعالیت هایش خواهد بود؛ بدین جهت هیچ دلیلی وجود ندارد که یک صادرکننده از عمد ارز خودرا به کشور نیاورد و عملکرد این چند سال هم به خوبی این مساله را نشان داده است.
عضو اتاق تجاری تهران با تاکید بر این که اگر ارزی به کشور نیامده، باید به سراغ علت ها و ریشه های اصلی آن رفت، توضیح داد: در وضعیت تحریم، چه پروسه صادرات و چه بازگرداندن ارز با محدودیت ها و هزینه های بالایی رو به روست. از طرف دیگر محدودیت های مربوط به اف ای تی اف هم خود عاملی برای دشوار شدن شرایط است. در دو سال اخیر کرونا هم محدودیت های خاص خودرا ایجاد کرده است. بدین جهت اگر ارزی به کشور بازنگشت و صادرکننده ای شناسنامه دار آنرا به کشور نیاورده بود، باید به دنبال ریشه ها و مشکلات ساختاری بگردیم.
آرگون افزود: طرحی که بتازگی در مجلس پیگیری شده و از جرم انگاری برای صادرکنندگانی که ظرف سه ماه ارز خودرا به کشور نیاورده اند صحبت می کند، نه فقط در این فضا چاره ساز نخواهد بود که حتی خود باعث دلسردی و خروج سرمایه از تولید می شود. بدین جهت انتظار ما این است که تصمیم گیران بجای مجرم دانستن صادرکنندگان به سراغ مشکلات کلیدی بروند.
وی با اشاره به مشکلاتی که دولت در بازگشت ارز به کشور داشته است، اظهار داشت: همین مشکلات نشان میدهد که بخش خصوصی در چه شرایطی کار کرده است. از طرف دیگر ارز چند نرخی و نامشخص بودن نرخ ها خود به عاملی برای کند شدن کارها منجر گردیده است. انتظار ما از نمایندگان مجلس این است که با هدف رفع موانع تولید و امیدبخشی به صادرکنندگان طرح های جدید را دنبال کنند و طرح هایی که به دلسردی سرمایه گذار منجر شده و به اقتصاد کشور صدمه می زند را در دستور کار قرار ندهند.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، به تازگی طرحی از طرف برخی از نمایندگان مجلس عرضه شده که در صورت تصویب برای صادرکنندگانی که ظرف سه ماه ارز حاصل از فروش محصولات خودرا به کشور نیاورده اند، محدودیت هایی به وجود آورده و در نهایت برای آنها جرم کیفری به وجود می آورد.
فعالان بخش خصوصی معتقدند باتوجه به دشواری های تجارت در وضعیت فعلی اقتصاد ایران، نهایی شدن این طرح می تواند به آمار کلان صادراتی کشور صدمه بزند.
این طرح فعلاً به کمیسیون اقتصادی رفته و در صورت تایید نظر نمایندگان در صحن قانونی خواهد شد. محمدرضا پورابراهیمی – رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس – در نشست اخیر شورای گفت و گو به فعالان بخش خصوصی اطمینان داد که این طرح در مجلس با اقبال مواجه نشده و قانونی نمی گردد.
منبع:

1400/07/28
10:17:28
5.0 / 5
266
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها