روپیه اندونزی به بهترین ارز آسیا تبدیل می شود

روپیه اندونزی به بهترین ارز آسیا تبدیل می شود

فی بگیر: خراسان رضوی روپیه اندونزی می تواند بهترین ارز آسیا در سال ۲۰۲۱ باشد چونکه افزایش قیمت کالاها با افزایش مازاد تجارت این کشور همراه شده است.به نقل از نیوز هم اکنون این کشور بعنوان صادرکننده زغال سنگ و روغن پالم از بحران انرژی جهانی سود می برد و خیلی از همتایان خود که واردکنندگان خالص کالا هستند را گرفتار مشکل کرده است. اندونزی مقرر است در ماه سپتامبر و بعد از رکورد مازاد ۴.۷۴ میلیارد دلاری وهمچنین قرار گرفتن در ردیف شانزدهم اقتصاد دنیا، آمار تجاری خویش را اعلام نماید.

با تضعیف رقبای آسیایی اندونزی این کشور توانسته با افزایش بازده خزانه داری خود در سه ماه سوم سال ۱.۳ درصد رشد کند. همینطور در صورت افزایش بیشتر بازدهی خزانه داری ایالات متحده در ماه های آینده، بانک اندونزی با ثبت بی سابقه ذخایر ارزی خود همچنان قادر به پشتیبانی از پول ملی خود خواهد بود.

دیویا دِوِش، سرپرست تحقیقات ASEAN و South-Asia FX در بانک استاندارد چارترد(بانک استاندارد چارترد، یکی از مهم ترین بانکها در بریتانیا به حساب می آید و خدمات آن عموما در آسیا، خاورمیانه و آفریقا متمرکز است)، اظهار نمود: ما همچنان به موارد مثبت IDR(یکای پول اندونزی) تکیه می نماییم و انتظار داریم که این ارز در بازه زمانی سه ماهه یکی از بهترین عملکردها در سرتاسر بازارهای آسیایی نوظهور(EM Asia) داشته باشد.

وی تصریح کرد: اندونزی در وضعیت بهتری نسبت به پیش از تنش اقتصادی ۲۰۱۳ قرار دارد و مجموع مازاد تجاری حساب جاری آن ۱۳ میلیارد دلار طی سه ماه گذشته، در مقایسه با کسری بودجه ۱۲ میلیارد دلار هشت سال قبل، بوده است.

آنچه بعنوان تهدید برای قرار گرفتن روپیه اندونزی در هیات رهبری آسیا وجود دارد، ناتوانی این ارز در شکستن مقاومت تکنیکی ۱۴.۲۰۰ در مقابل دلار طی ماه گذشته است که با وجود همه موارد بهبودی، می تواند سودهای بیشتر را محدود کند.

افزایش مداوم بازدهی خزانه داری که حدودا ۲۰ واحد افزایش پیدا کرده بر جذابیت تجارت های حامل روپیه تأثیر گذاشته است. ذخایر خارجی این کشور در ۱۳ روز متوالی تا پنج اکتبر به صورت خالص فروخته شده اما خیلی از رقبای منطقه ای روپیه با موارد مخالف شدیدتری روبه رو است که در ذیل به آن اشاره شده است:

در حال حاضر به علت کندی اقتصاد تایلند و افزایش کسری حساب جاری نرخ بات(واحد پول این کشور) کاسته شده است.

بانک مرکزی فیلیپین هم اعلام نموده که پزو می تواند در این سه ماه بیشتر تضعیف شود.

همچنین در صورتیکه مقامات پولی سنگاپور پارامترهای سیاست خویش را در بازبینی سیاست پولی آینده تغییر ندهند، همان گونه که انتظار می رود امکان دارد صعود دلار سنگاپور هم محدود شود.

واحد پول مالزی یکی از ارزهای اصلی است که می تواند روپیه را از بین ببرد؛ نرخ بالای واکسیناسیون مقامات این کشور را قادر می سازد محدودیت ها را لغو کنند. همینطور افزایش قیمت نفت سبب رشد مالزی خواهد شد. با این وجود سودهای همسایه هم مانعی منفی برای رشد روپیه نخواهد بود.

منبع:

1400/07/20
10:32:21
5.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها