رئیس شورای رقابت:

قیمت جدید خودرو به من ربطی ندارد

قیمت جدید خودرو به من ربطی ندارد

به گزارش فی بگیر رئیس شورای رقابت در انتها حضور خود در این شورا در ارتباط با قیمت گذاری خودرو که قرار بود در مهرماه صورت گیرد اظهار داشت که دیگر قیمت گذاری خودرو به من ارتباطی ندارد و رئیس جدید آنرا پیگیری می کند که امکان دارد بخواهد مدل را تغییر بدهد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، امروز (یکشنبه) رضا شیوا در نشستی خبری آخر دور دوم این شورا و حضور خود در آنرا اعلام نمود و اظهار داشت که فردا با حضور وزیر اقتصاد ترکیب شورای رقابت دستخوش تغییراتی خواهدشد.
وی همینطور در این جلسه به بیان گزارشی از عملکرد شورا در چندسال گذشته پرداخت.
اما در حالی قرار بود در انتها شهریور ماه و تعیین تورم بخشی شورا نسبت به قیمت گذاری جدید خودرو برای پاییز اعلام نظر کند که این مورد از شیوا مورد پرسش قرار گرفت و وی اظهار داشت: در این مورد از من سوال نکنید و دیگر قیمت خودرو ارتباطی با من ندارد و رئیس جدید در این حوزه تصمیم گیری خواهد نمود.
وی اضافه کرد: شاید اصلا رئیس جدید بخواهد این مدل قیمت گذاری را تغییر دهد و برنامه دیگری در این رابطه داشته باشد.
شیوا خاطرنشان کرد که قیمت گذاری با روش فعلی باید برپایه تورم بخشی که از بانک مرکزی اعلام می شود صورت گیرد که هنوز این بانک تورم را به شورای رقابت اعلام نکرده و امکان دارد تا آخر مهر طول بکشد.

اگر ایده ای دیگر غیر از قرعه کشی دارند، بگویند
وی در مورد بحث های که به تازگی برای نحوه قیمت گذاری خودرو و یا مخالفت هایی که درباره قرعه کشی برای فروش خودرو مطرح است خاطرنشان کرد که آنچه مشخص است در قرعه کشی هیچ کس دخالت و نفوذی ندارد ولی پیش از این زمانی که فروش خودرو از راه سایت انجام می شد دائم با شکایت و اعلام مشکل از جانب مردم مواجه بودیم که می گفتند نفوذ دلالان و رباتها هستند که در این نحوه فروش برد بیشتری دارند، ازاین رو از نظر ما بهترین راه، قرعه کشی بود ولی اگر منتقدان شیوه جدیدی دارند ارائه نمایند تا بررسی شود.

رقابتی کردن بازار نه وظیفه ما بود و نه امکانش را داشتیم

شیوا در ادامه ضمن اشاره به انتقاداتی که در خصوص عدم رقابتی شدن بازار خودرو با وجود دخالت شورای رقابت مطرح می شود، اظهار داشت: این شورا نه جزو وظایفش بود که بازار را رقابتی کند و نه امکانش را داشت. اگر مقرر است بازار خودرو رقابتی شود احتیاج به بستر و توجیه اقتصادی و سرمایه گذاری دارد و این وظیفه سازمان گسترش و وزارت صمت است. ازاین رو اگر زمانی بازار رقابتی باشد شورا هم از آن خارج می شود و این که بگویند با حضور شورا سرمایه گذاران به بازار خودرو نمی آیند ادعای بیهوده است.

مردم با شورا بد شدند
شیوا در ادامه ضمن اشاره به این که تمام تلاش شورا این بود که انحصارگر نتواند قیمت خویش را به مردم تحمیل کنند، اظهار داشت: به هررصورت در کشوری که تورم تا ۵۰ درصد است و همه چیز گران می شود طبیعی است قیمت خودرو افزایش یابد ما همواره تلاش کردیم که قیمت منصفانه روی خودرو قرار بگیرد اما به هر صورت این افزایش قیمت مطلوب مردم نبود و در مواقعی آنها با شورای رقابت بد شدند.
به گفته وی، از طرفی خودروسازها هم راضی نبودند و می گفتند این نحوه قیمت گذاری و نتیجه عملکرد شورا به زیان انباشته با رقمهای ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیاردی منتهی شده است.

خودروسازان هزینه های بی ربط زیاد دارند
شیوا در مورد نحوه قیمت گذاری خودرو هم ضمن اشاره به این که این شیوه هیچ وقت قیمت گذاری بر مبنای بهای تمام شده را قبول نداشته است، اضافه کرد: ما نپذیرفتیم که انحصارگرا بخواهد هرچه هزینه کرده را به اضافه سود به آن برگردانیم در حالیکه این باعث زیان مصرف کننده می شد.
وی افزود: متاسفانه مشکلات خودروسازان فراوان است و آنها سرمایه گذاری و هزینه های نامربوط زیاد دارند این در شرایطی است که خودروساز فقط در رشته خود فعالیت کند ولی شاهدیم آنقدر شرکتهای وابسته دارند که زیان ده هستند و می خواهند زیان را از راه مصرف کننده جبران کنند.

اگر این مدل پیش فروش نباشد بهتر است
در ادامه این نشست، این مورد عنوان شد که مصوبه شورای رقابت درباره پیش فروش خودرو و تاکید بر مشخص شدن قیمت در ابتدا باعث خودداری خودروسازان از پیش فروش شده است بیان نمود: نمی گردد که خودروی را حالا برای فروش اعلام نمود که قیمت آن مشخص نباشد از جانب برخی خودروسازان طوری پیش فروش می کند که حتی طرح آن امکان دارد دستخوش تغییر شود و این برای ما پذیرفته شده نیست خودروسازان در پیش فروش مشکلات زیادی دارد و این نوع پیش فروش انجام نشود بهتر است.
به گفته وی، در صورتیکه پیش فروش انجام نشود می تواند مشوقی برای افزایش فروش فوق العاده و عرضه بیشتر باشد اینطور تعهدشان هم کمتر شده و ظرفیت فروش فوق العاده مطلوب تر خواهد شد.

از مردم حلالیت می طلبم
رئیس شورای رقابت در انتها ضمن اشاره به آخر حضور خود در شورا اظهار داشت که تمام سعیمان این بوده تا مردم متضرر نشوند ولی در هرصورت می تواند به رضایت آنها منجر نشود که از همه مردم حلالیت می طلبیم.1400/07/11
23:54:54
5.0 / 5
261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها