یك عضو كمیسیون كشاورزی:

چرا برنج ایرانی گران شده است؟

چرا برنج ایرانی گران شده است؟

به گزارش فی بگیر یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار داشت: افزایش قیمت برنج ایرانی در بازار ارتباط وثیقی با افزایش هزینه تولید برنج ندارد و این افزایش قیمت بیشتر به سبب نبود برنامه مشخص در زمان خرید و توزیع برنج خارجی است.


علیرضا نظری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به افزایش قیمت برنج ایرانی و خارجی در کشور اظهار نمود: هر ساله غیر از تولید برنج داخلی، سقف مشخصی برای واردات برنج خارجی در دستور کار قرار می گیرد. چند سال پیش مصوبه ای مورد تأیید گرفت در خصوص این که در زمان توزیع برنج ایرانی، برنج خارجی وارد بازار نشود ولی در مورد زمان خرید برنج خارجی و البته زمان توزیع آن در کشور اختلاف نظرهایی وجود دارد.
نماینده مردم خمین اشاره کرد: بنظر می رسد که زمان خرید برنج مشخص است یعنی اگر در زمان مشخصی برنج خارجی نخریم، در آینده به مشکل می خوریم.

مسئولان در زمان توزیع برنج خارجی به یاد خرید برنج می افتند
وی اضافه کرد: بهترین کار این است که خرید برنج خارجی در زمان مشخص صورت گیرد اما توزیع این برنج با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی در زمان دیگری صورت بگیرد تا روی بازار برنج ایرانی تأثیر نگذارد اما با دستوری که حالا وجود دارد، عملا برنج خریده نمی گردد. متأسفانه دستگاه های مسئول در زمان توزیع برنج خارجی به یاد خرید می افتند و به سبب کمبود برنج، بازار برنج ما آشفته می شود.

افزایش افسارگسیخته قیمت برنج ایرانی ارتباط خاصی با افزایش هزینه های تولید برنج ندارد
این عضو کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس از افزایش هزینه های تولید برنج آگاهی داد و اظهار داشت: این افزایش قیمت مثل روز روشن است چونکه از یک طرف، ماشین آلات کشاورزی گران شده و از جانب دیگر ارزش پول ملی کم شده است. طبیعی است که هیچ کالایی در کشور ثبات قیمت ندارد مگر این که ارزش پول ملی افزایش پیدا کند. کشاورزان یا شالی کاران مجبورند به نسبت افزایش نیروی کار، کود، سم، آب و زمین قیمت برنج را بالا برند.
نظری با اعلان اینکه افزایش افسارگسیخته قیمت برنج ایرانی ارتباط خاصی با افزایش هزینه های تولید برنج ندارد، اظهار داشت: علت اصلی گرانی برنج همان مسئله واردات است. کمیسیون کشاورزی مجلس طی یک تعامل مناسب با وزیر جهاد کشاورزی و معاونان آن چاره ای خواهد اندیشید و ما در ایام آتی، نتایج را به مردم اعلام خواهیم کرد.
منبع:

1400/07/11
11:07:30
5.0 / 5
118
تگهای خبر: تجارت , تولید , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها