بیشتر شدن نرخ تورم در کشورهای فرانسوی زبان

بیشتر شدن نرخ تورم در کشورهای فرانسوی زبان

فرانسه و بلژیک بالاترین تورم های ۲.۵ سال گذشته خویش را تجربه کردند.


به گزارش فی بگیر به نقل از مرکز آمار فرانسه، نرخ نهایی تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به آگوست با ۰.۷ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۱.۹ درصد رسید که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده این کشور در ۳۰ ماه اخیر بوده است.
مهم ترین عامل افزایشی نرخ تورم طی این مدت در ارتباط با بخش انرژی بوده که در آن تورم به ۱۲.۷ درصد افزایش پیدا کرده است. در میان سایر بخش ها هم نرخ تورم بخش تنباکو با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۵.۱ درصد رسیده و تورم بخش ارتباطات به ۲.۹ درصد افزوده شده است.
متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۲۱ برابر با ۴.۴۱ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده در ارتباط با آوریل ۱۹۵۸ با ۱۸.۸ درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده هم تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.
بر اساس ماهانه هم تورم فرانسه در این ماه ۰.۶ درصد اندازه گیری شده که نسبت به تورم ثبت شده ماه قبل ۰.۵ درصد بیشتر شده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت در ارتباط با گروه مواد غذایی و انرژی را به علت نوسانات آنها در نظر نمی گیرد در این ماه به ۰.۸ درصد رسیده است.
از طرفی نرخ تورم در دیگر کشور فرانسوی زبان یعنی بلژیک افزایشی بوده است و متوسط نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آگوست با افزایش ۰.۴۲ درصدی نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۲.۷ درصد رسیده است. این نرخ تورم که بالاترین تورم ثبت شده در این کشور در ۳۱ ماه اخیر بوده است بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش قیمت بخش سوخت با ۱۷.۴ درصد و آب و برق با ۷.۱ درصد قرار گرفته است. از طرفی بیشترین اثر کاهنده تورم در بخش مواد غذایی با منفی ۰.۳ درصد و مراقب های درمانی با ۰.۸ درصد مشاهده شده است.
متوسط نرخ تورم بلژیک در بازه زمانی ۱۹۲۱ تا ۲۰۲۱ معادل ۵.۶۹ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده در ارتباط با تورم ۲۲۲.۸۱ درصدی ژانویه۱۹۴۷ و پایین ترین تورم ثبت شده هم در ارتباط با تورم منفی ۱۸.۱۱ درصدی ماه اکتبر سال ۱۹۲۱ بوده است. بر اساس ماهانه تورم این کشور در این ماه ۰.۵ درصد بوده که ۰.۳۳ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است.
منبع:

1400/06/26
13:45:39
5.0 / 5
177
تگهای خبر: قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها