از آزادسازی سهام عدالت تا اسارت سهام مشمولان!

از آزادسازی سهام عدالت تا اسارت سهام مشمولان!

فی بگیر: از آزادسازی سهام عدالت حدود ۱۶ ماه می گذرد، پرونده نیمه تمامی که هرچند وقت یک دفعه یک فصل جدید به آن اضافه میشود اما در هیچکدام از این فصل ها، مشمولان امکان دسترسی به حق خودرا ندارند!


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، فرآیند آزادسازی سهام عدالت، سال ۱۳۹۹ پس از حدود ۱۴ سال صورت گرفت تا مردم مالک سهام خود باشند؛ بر این اساس مشمولان حق انتخاب داشتند تا سهام خویش را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم اداره کنند. با این وجود شرایطی پیش آمد که حدودا هیچ کدام از افراد دو گروه مذکور، نتوانستند آنطور که انتظار می رفت مالک سهام خود شوند.
در واقع ماجرا از این مقرر است که اردیبهشت سال قبل مقام معظم رهبری موافقت خویش را با آزادسازی سهام عدالت در ابلاغیه ای اعلام نمودند و بلافاصله به مشمولان این امکان داده شد که یکی از دو روش مستقیم و غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند و اعلام گردید که در روش مستقیم افراد می توانند شخصا نسبت به فروش سهام خود اقدام نمایند اما در روش غیر مستقیم افراد سهامدار شرکتهای سرمایه گذاری استانی باقی خواهند ماند. در این راستا حدود ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم و حدود ۳۰ میلیون نفر هم روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود برگزیدند.
از ۳۰ تا ۹ میلیون تومان!
فرآیند آزادسازی در ایام اوج بازار سرمایه صورت گرفت و شاخص به دنبال کسب رقم دو میلیون واحد بود. در آن روزها ارزش واقعی سهام عدالت به ارزش اولیه حدود ۵۰۰ هزار تومان به ۳۰ میلیون تومان رسیده بود و این رقم وسوسه کننده خیلی از سهامداران را بر آن داشت تا نسبت به فروش سهام خود اقدام نمایند. البته در ابتدا ۳۰ درصد سهام عدالت و چندی بعد ۳۰ درصد دیگر آزادسازی شد و قرار بود ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۹، باقی مانده سهام آزادسازی شود که این اتفاق رخ نداد. البته اشخاص نمی توانستند سهام خویش را به فروش بگذارند و برای فروش سهام خود باید از راه بانک و کارگزاری اقدام می کردند.
در همان روزها بود که عوامل مختلف دست به دست هم دادند تا ریزش بازار استارت بخورد. یکی از همین عوامل هم فشار فروشی بود که سهام عدالت به بازار تحمیل می کرد و همین اتفاق سبب شد تقاضای خیلی از مشمولان به نتیجه نرسد و درحالی که همسو با روند کاهشی بازار سرمایه، از ارزش واقعی سهام عدالت کاسته می شد، سهام مردم فروش نمی رفت و در نتیجه پولی به حساب آنها واریز نمی شد!
در نهایت مسؤلان در شهریورماه تصمیم گرفتند برای پیشگیری از ریزش بیشتر بازار سرمایه، فروش سهام عدالت را متوقف کنند، ازاین رو مشمولان حتی از راه بانک و کارگزاری هم نمی توانستند مبادرت به فروش سهام خود کنند. هرچند در شش ماهه دوم سال وعده هایی برای فروش سهام عدالت همچون امکان خرید این سهام توسط هلدینگ های بزرگ داده شد، اما این وعده ها تا آخر سال اجرایی نشدند. این درحالی است که ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه حدود ۵۰۰ هزار تومانی، تا ۹ میلیون تومان هم کاهش پیدا کرد.
تکلیف سرمایه های مردم چه می شود؟
در آن سوی ماجرا هم غیرمستقیم هایی بودند که سهام دار شرکتهای سرمایه گذاری استانی شده بودند و ارزش این شرکت ها به بیشتر از ۳۴ هزار میلیارد تومان رسیده بود. در این راستا، قرار بود مجامع الکتریکی شرکتهای سرمایه گذاری استانی برگزار گردد تا سهامداران با حضور در مجامع اعضای هیات مدیره شرکت ها را انتخاب کنند. این اتفاق که به عبارتی بزرگ ترین انتخابات اقتصادی کشور محسوب میشد قرار بود در ۲۰ اسفندماه سال قبل صورت بگیرد اما در نهایت لغو شد.
هرچند مسؤلان به صورت رسمی دلیلی برای لغو انتخابات ذکر نکردند اما باید گفت مخالفت شرکتهای سرمایه گذاری استانی و انتقاد به نحوه برگزاری مجامع (زیرا مشمولان برای حضور در مجامع باید سجامی می شدند و شرکت ها بر این باور بودند که همه مردم امکان دسترسی به اینترنت و ثبت نام در سجام را ندارند) سبب لغو این جریان شد و هم اکنون هم خبری از این فرآیند نیست.
آغاز فروش تدریجی سهام عدالت!
در هر صورت چندی قبل محمدعلی دهقان دهنوی- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام نمود مقرر است فروش سهام عدالت تدریجی آغاز شود. به قول وی باید کوشش کرد تا این مبادرت به صورت ماهانه و با درصدهای کم اجرایی شود.
دهقان تاکید کرده بود که به هیچ عنوان لازم نیست که یکباره ۳۰ درصد از سهام عدالت آزادسازی شود، در این حوزه میتوان به منظور پیشگیری از تأثیر منفی آن بر معاملات بورس در هر مرحله یک درصد از آنرا در بازار آزادسازی نماییم.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد زمان اجرایی شدن برنامه های در دستور کار سازمان بورس برای فروش سهام عدالت هم گفته بود که زمان اجرایی شدن این تصمیمات وابسته به وضعیت بازار است، هر لحظه که حس گردد این اقدامات تأثیر منفی را بر بازار می گذارد اجرای آنها متوقف خواهد شد.
فروش سهام خویش را لغو کنید
بعد از صحبت های دهقان، شرکت سپرده گذاری مرکزی در اطلاعیه ای اعلام نمود که آن دسته از مشمولان سهام عدالتی که سفارش فروش سهام خویش را در ماه های گذشته در درگاه های الکترونیکی شرکتهای کارگزاری و یا سیستم بانکی ثبت کرده اند اما با عنایت به تغییرات قیمتی بوجود آمده از روز ثبت سفارش تاکنون، قصد انصراف دارند، تا تاریخ تعیین شده ( ۵ شهریورماه ۱۴۰۰) مهلت دارند، سفارش های خویش را لغو کنند. اطلاعیه ای که به نظر میرسید تلاش در منصرف کردن مشمولان در فروش سهام عدالت داشته که البته با عنایت به شرایط حساس بازار سرمایه هم دور از انتظار نبود.
فروش خرد نداریم
بعد از آن هم مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام نمود که فروش سهام عدالت با عنایت به شرایط حاکم بر بازار به صورت بلوکی صورت خواهد گرفت.
در نهایت هم دهقان در مصاحبه اخیر خود تاکید کرده است که هم اکنون سهامداران عدالت، مالک این سهام هستند؛ ولی فروش این سهام مشروط به آن است که لطمه ای به بازار سرمایه وارد نشود. ازآنجاکه حجم سهام عدالت زیاد است، اگر به صورت خرد در بازار عرضه گردد، این امکان وجود دارد که با افزایش عرضه ها در بازار سرمایه، تعادل بازار به هم بخورد. ازاین رو، فروش سهام عدالت به صورت بلوکی صورت خواهد گرفت. هم اکنون شرایط بازار سرمایه، شرایط مناسبی است و برخی حقوقی های بازار که خریدار سهام عدالت باهدف نگهداری بلندمدت یا کسب کرسی های مدیریتی هستند، درخواست آزادسازی معاملات سهام عدالت را داشته اند. البته امکان معامله بلوکی سهام عدالت در ماه های قبل هم وجود داشته ولی با عنایت به شرایط بازار، فروش سهام عدالت راکد بوده است.
دهقان بر این مورد هم تاکید کرده است که فعلا هیچ برنامه ای برای آزادسازی معاملات سهام عدالت به صورت خرد وجود ندارد. در عین حال، امکان فروش بلوکی سهام عدالت، فرصت لازم را برای افرادی که تمایل به نقد کردن پرتفوی خود دارند، فراهم خواهد نمود. سهام عدالت، سهام ارزشمندی است و ما همیشه به این دسته از سهامداران سفارش کرده ایم اگر نیاز فوری به پول ندارند، نه تنها این دارایی پرارزش خویش را از دست ندهند، بلکه حتی میزان آنرا بالا برند.
حقی که در اختیار مردم نیست!
با این وجود و با پذیرش این که امکان دارد امکان فروش سهام عدالت به صورت خرد سبب فشار فروش در بازار شود، این سوال وجود دارد که سناریوی نهایی برای این دارایی مردم که هنوز و حتی در ایام پس از آزادسازی در اختیارشان قرار نگرفته است چیست؟ درحالی که یک روز وعده آغاز باردیگر فروش سهام داده میشود، یک روز از مشمولان تقاضا میشود سفارش فروش خویش را لغو کنند و در نهایت اعلام میشود که تا اطلاع ثانوی خبری از فروش خرد نیست!
منبع:

1400/06/12
14:02:57
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها