بالاخره دستگاه ها به توافق رسیدند

تعیین تکلیف واردات موز

تعیین تکلیف واردات موز

به گزارش فی بگیر طی جلسه ای که در ارتباط با تعیین تکلیف محموله های موز وارداتی و واردات پیش رو بین دستگاههای ذیربط برگزار شد، مقرر شده است محموله هایی که هم اکنون در گمرک مانده و شرایط لازم را دارند ترخیص شوند، اما از این پس هر نوع واردات موز فقط باید با رعایت شرط صادرات سیب صورت بگیرد در غیر این صورت واردکنندگان از ورود محموله ها به گمرک اجتناب کنند، چون که دیگر به هیچ عنوان ترخیصی خارج از این شرط صورت نخواهد گرفت.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، پس از مدت ها حواشی و اختلاف نظری که در ارتباط با واردات موز و انحرافی که از مصوبات مربوطه وجود داشت سرانجام تکلیف آن مشخص شد.
این در حالیست که از خرداد سال قبل جهت حفظ منابع ارزی، ثبت سفارش موز از طرف وزارت صمت غیرفعال شده و در ادامه باتوجه به افزایش تولید داخلی سیب و اهمیت صادرات آن، به درخواست وزارت جهاد کشاورزی و مصوبه ستاد تنظیم بازار قرار شد که واردات موز حتما در قبال صادرات سیب درختی باشد، اما آنچه در چند ماه اخیر صورت گرفت نشان داد که بانک مرکزی و وزارت صمت نسبت به تأیید منشأ ارز و صدور ثبت سفارش موزهایی اقدام نمودند که شرط صادرات سیب در قبال آن رعایت نشده بود و واردکننده این کالا را به امید ترخیص به گمرک می آوردند؛ بطوریکه در طول این مدت چندین بار محموله های حاوی ۳۰۰۰ تن و بتازگی در مجموع ۵۰۰۰ تن در گمرک مرز بازرگان بلاتکلیف باقی مانده بود و از طرفی از سال قبل تا سه ماه اول امسال بیش از ۱۴۰ هزار تن موز بدون رعایت این شرط وارد کشور شده بود.

در این بین توافقی هم بین وزارت صمت وجهاد کشاورزی برای ترخیص محموله های بلاتکلیف و واردات در آینده نبود و در مجموع وضعیت نابسامانی بر واردات موز حاکم شده بود که گمرک جهت تعیین تکلیف کالای دپو شده در گمرکات درخواست تعیین تکلیف داشت.
اما تازه ترین اعلام معاون فنی گمرک ایران از این حکایت دارد که طی جلسه ای که بتازگی برای تعیین تکلیف واردات موز و محموله های دپو در گمرک بین دستگاه های مربوطه برگزار شده توافقاتی صورت گرفته که در چند مورد قابل توضیح است.
شرط ترخیص کالای مشمولان حقوق مکتسبه
بر این اساس قرار شد که برای محموله های وارداتی که ارز آنها تعیین و حواله شده و کالا وارد گمرک شده است و طبق قوانین و مقررات جاری مشمول حقوق مکتسبه هستند، در صورتیکه شرایط ماده ۱۱ بخشنامه قانون مقررات صادرات و واردات را دارند مانند پیش از ممنوعیت با آنها برخورد و ترخیص شود.
دستگاه های عامل بروز مشکلات اخیر بررسی می شوند

همین طور برای محموله های وارداتی موز که ارز آن تامین شده و دارای ثبت سفارش معتبر و قبض انبار گمرکی تا تاریخ ابلاغ مصوبات اخیر هستند ضمن ضرورت بررسی منشأ تامین ارز آنها و دستگاهی که مسئول بروز این مشکل است، به جهت رعایت منافع و مصالح کشور و صیانت منابع ارزی وزارت جهاد کشاورزی مخالفتی با ورود آنها ندارد.

آنهایی که شرایط را ندارند ترخیص نمی شوند
در مصوبه دیگر برای محموله هایی که وارد گمرک شده اما ارز آنها تامین نشده است در صورتیکه در شمول قوانین و مقررات جهت برخورداری از حقوق مکتسبه نیز قرار نداشته باشند ترخیص آنها مورد تأیید وزارت جهاد کشاورزی نخواهد بود.
وارکنندگان بدون صادرات سیب، اقدام نمایند ترخیص نمی شود
معاون فنی گمرک ایران با اشاره به تاکید صورت گرفته در جلسه مربوطه اظهار داشت که باید تمامی واردکنندگان موز به این مساله توجه داشته باشند که اگر قصد واردات این کالا را دارند طی اعلامی که وزارت جهاد کشاورزی داشته و در جلسه اخیر مورد تاکید قرار گرفت، در صورتیکه شرایط تعیین شده از طرف وزارت جهاد کشاورزی و مصوبه تنظیم بازار برای شرط واردات موز در قبال صادرات سیب رعایت نشده باشد از خرید، حمل و ورود محموله به گمرک اجتناب کنند.
بر این اساس، اگر واردکننده ای بدون رعایت شرایط تعیین شده نسبت به ورود موز به گمرک اقدام نماید دستگاه های مربوطه هیچ نوع مسئولیتی در قبال آن نخواهند داشت و ترخیص آن صورت نخواهد گرفت.
۵۰۰۰ تنی که دپو بود ترخیص می شود
بگفته ارونقی هم اکنون حدود ۵۰۰۰ تن موز وارداتی در گمرکات وجود دارد که دارای ثیت سفارش و تایید منشأ ارز است ولی صادرات سیب را رعایت نکرده اند، طی جلسه اخیر، قرار شد ترخیص آنها باتوجه به حقوق مکتسبه ای که برایشان ایجاد شده، صورت گیرد.1400/06/10
23:58:28
5.0 / 5
183
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها