یك كارشناس:

از اسب مرده پیاده شویم!

از اسب مرده پیاده شویم!

به گزارش فی بگیر یک کارشناس اقتصاد مسکن، ساختار اقتصاد دولتی را به اسب مرده تشبیه کرد و اظهار داشت: راه اندازی یک میلیون واحد فقط در یک سال احتیاج به ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان یعنی منابعی بیشتر از نقدینگی موجود در کشور دارد؛ سوال این است که آیا چنین منابعی در اختیار داریم و آیا ساخت سالانه یک میلیون مسکن به ذهن دولتهای قبل نرسیده بود؟


بیت الله ستاریان در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: بازار مسکن طی حدود ۴۰ سال قبل ۷۰ تا ۸۰ مرتبه گرفتار پرشهای قیمتی شده است. قیمت ارز و طلا هم مرتبا بالا رفته اما عجیب است که کسی به ریشه یابی معضل توجه نمی نماید. دلار از ۷ تومان به ۲۵ هزار تومان، سکه از ۷۰ تومان به ۱۲ میلیون تومان و مسکن در شمال تهران از متری ۵۰۰ تومان به بالای ۱۵۰ میلیون تومان رسیده است. علت چیست؟ دولت سازندگی، اصلاحات، احمدی نژاد و روحانی بطور قطع با این دیدگاه نیامدند که قیمت ارز را چند برابر تحویل دولت بعد بدهند.

ضریب هوشی دولتمردان ما از متوسط جهانی بالاتر است اما...
وی ادامه داد: همه دولت ها با این ادعا آمدند که می خواهیم پول ملی را تقویت نماییم، مشکل مسکن را حل نماییم، شغل به وجود بیاوریم، تورم را کنترل نماییم و سطح رفاه را بالا ببریم. ناتوان هم نبودند؛ ضریب هوشی دولتمردان جمهوری اسلامی از متوسط جهانی بالاتر است. دولت سیزدهم هم بطور قطع با نیت خیر آمده و قصد خدمت دارد. اما سوال این است که چقدر میتوان به تحقق وعده هایی مثل کنترل تورم و ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی امیدوار بود؟
این کارشناس اقتصاد مسکن، ریشه اصلی معضلات اقتصادی را دخالت دولت در تمام سطوح اقتصادی دانست و اظهار داشت: دولت هم می خواهد نقش سیاسی و امنیتی داشته باشد و هم اقتصاد و تجارت را در اختیار بگیرد؛ در حالیکه این دو مبحث در تعارض با یکدیگر هستند. یک ضرب المثل سرخ پوستی می گوید باید از اسب مرده پیاده شد. حالا یکی می گوید من زین قشنگی آورده ام، یکی می گوید من شلاق خوبی دارم. اقتصاد دولتی مثل اسبی مرده ای است که حرکت نمی نماید. ته چنین اقتصادهایی بن بست است و اگر آقای رئیسی مسیر خویش را تند برود زودتر به بن بست می رسد.

دولت انحصار و امضاهای طلایی در اختیار دارد
ستاریان تصریح کرد: یک مرتبه برای همیشه تکلیف را مشخص نماییم که آیا اقتصاد ما دولتی است یا خصوصی؟ چرا دولت باید انحصار و امضاهای طلایی در اختیار داشته باشد. چرا باید همه معادن زیر یوق دولت باشد و مردم از آن بی بهره بمانند؟ نقش باید نقش حاکمیتی و تسهیلگری داشته باشد و مالیات بگیرد. دولت ما هم دولت می باشد هم تاجر و هم تولیدکننده. شهروندان وقتی پای صندوق رای می روند دولت انتخاب می کنند نه تاجر.
وی با اشاره به اینکه در سیستم اقتصاد دولتی مسئولیتهای سنگین به سادگی در اختیار افراد قرار می گیرد اظهار داشت: در دنیا وقتی می خواهند مدیر یک پالایشگاه را انتخاب کنند با وسواس، سوابق و تخصص فرد را ارزیابی می کنند و در نهایت فردی با دهها سال تجربه را در راس آن مجموعه قرار می دهند. اما در ایران با یک یادداشت، مدیرعامل فلان پالایشگاه منصوب می شود. می آییم یک نفر را بر مبنای وجوه سیاسی و غیره، بالای سر تولید و تجارت کشور می گذاریم.
این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه نیمی از اقتصاد کشور در صنعت ساختمان قرار دارد اظهار داشت: ما هنوز به اهمیت بخش مسکن در اقتصاد ملی پی نبرده ایم. بیشتر از ۵۰ درصد مردم در مشاغل و حرفه های مختلف به شکلی به بخش مسکن مرتبط هستند. ازاین رو بخش مسکن از جنبه های فنی، اقتصادی و اجتماعی دارای اهمیت است. اما برای چنین حوزه سنگینی فقط یک معاونت در وزارت راه و شهرسازی بوجود آورده ایم و انتظار داریم بخش مسکن که نیمی از اقتصاد کشور را شامل می شود مدیریت کند. نقش وزارت اقتصاد در بازار مسکن چیست؟ حدودا هیچ نقشی ندارد. در حالیکه مهم ترین عامل نوسانات بازار مسکن، تاثیرپذیری از تلاطمات اقتصاد کلان است.
به قول ستاریان، این اقتصاد و حکمرانی که با چسب دوقلو به هم چسبانده شده مرده است. هر کاری هم بکنید نتیجه اش بهتر از آنچه امروز می بینیم نخواهد شد. اگر تمام نخبگان جهان را هم در این ساختار اقتصاد تماما دولتی جمع نماییم کاری از پیش نمی برند. طی چهار دهه خروجی این اقتصاد، تورم مسکن، دلار، طلا و بورس بوده و اگر آقای رئیسی می خواهد موفق شود باید این ساختار را تغییر دهد. در آن صورت شاید هشت سال بعد نرخ دلار را با قیمت معقولی به دولت بعدی تحویل دهد و امیدوار باشیم که ۱۰ تا ۱۵ سال آینده توسط دولت آینده اقتصاد کشور در راه پیشرفت قرار بگیرد.

وزارتخانه توان کنترل بازار مسکن را ندارد
وی خاطرنشان کرد: فکر نکنیم دولتهای قبلی بی عرضه بودند. نه اینطور نیست؛ دولتها هیچ فرقی با هم ندارند. هر وزیری در حوزه مسکن بیاید ساماندهی بازار مسکن نه تنها از قدرت او بلکه از قدرت دولت هم خارج است. دولت آقای رئیسی وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال را داده است. آیا دولتهای قبلی به فکرشان نرسیده بود که این تعداد مسکن بسازند؟ می خواستند اما نتوانستند چرا؟ به این علت که ساخت این تعداد فقط در یک سال به ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد؛ یعنی بیشتر از کل نقدینگی موجود در کشور.
این کارشناس اقتصاد مسکن در تشریح منابع لازم برای بخش مسکن اظهار داشت: وقتی می خواهید یک میلیون واحد مسکونی بسازید یعنی شما ۱۰۰ میلیون متر مربع خالص باید تولید کنید. ۱۰۰ میلیون متر مربع هم فضای خدماتی، اداری، تجاری، بهداشتی، فضای سبز و غیره درست کنید. هر متر مربع که می سازید حدودا به اندازه هزینه اش باید زیرساخت بدهید آب و برق و گاز و آسفالت و خیابان و محوطه سازی. یعنی به اندازه ۴۰۰ میلیون متر مربع هزینه کنید تا ۱۰۰ میلیون متر مسکن داشته باشید.
ستاریان افزود: اگر برای هر متر دست کم ۱۰ میلیون تومان هزینه کنید به ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز خواهید داشت. سوال این است که آیا منابع موجود اجازه اجرای چنین ابرپروژه ای را به ما می دهد؟ ما حتی ۱۵ ابزار و سیستم مالی که الان در دنیا به کار گرفته می شود را در اختیار نداریم. پس باید بر مبنای توان و امکاناتمان وعده بدهیم و جراحی اقتصاد را از همین امروز شروع نماییم.
منبع:

1400/06/03
15:27:38
5.0 / 5
219
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها