خریدار آپارتمان در پردیس روی دست می رود!

خریدار آپارتمان در پردیس روی دست می رود!

همسو با بازار مسکن شهر تهران قیمت آپارتمان در شهر جدید پردیس نزولی شده و نسبت به اواسط سال گذشته ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است؛ هم اکنون هم تعداد فایلهای فروش به قدری زیاد است که دلالان با انواع ترفندها تلاش در جذب خریداران دارند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، روند افت قیمتها در بازار مسکن شهر جدید پردیس از آبان ماه سال ۱۳۹۹ شروع شده و الان به علت افزایش عرضه نسبت به تقاضا معاملات در رکود سنگینی به سر می برد. با این که در فازها و زونهای مختلف پردیس قیمتها متفاوت می باشد، کل بازار حدودا با افت ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت روبرو شده و مشتری کمیاب است. در بعضی فازها که از سرانه های خدماتی کمتری برخوردار می باشند و روند تحویل واحدها به طول انجامیده کاهش بیشتر از ۳۰ درصد قیمت رخ داده و افت معاملات بیشتر به چشم می خورد.
اواسط سال قبل در فاز ۸ قیمت برخی واحدهای تحویلی به بالای یک میلیارد تومان رسیده بود که هم اکنون تا ۸۵۰ میلیون تومان افت کرده است. در فاز ۵ نرخ واحدهای آماده از حدود ۹۰۰ میلیون تومان به ۷۵۰ میلیون تومان و حتی کمتر رسیده و در فاز ۱۱ که تا اواسط سال قبل کف قیمت واحدهای تحویلی ۷۵۰ میلیون تومان بود حالا با ۶۵۰ میلیون تومان میتوان یک واحد تحویلی خریداری کرد.
البته در آگهی ها نرخهای ۵۰۰ میلیون و حتی کمتر هم دیده می شود اما فعالان بازار می گویند که این نوع فایل ها عموما دارای مشکل هستند. مثلاً امکان دارد فروشنده به دلایلی توسط دادگاه از معامله منع شده باشد. گفته می شود روزانه ۱۵ تا ۲۰ مورد از کسانی که برای خرید و فروش آپارتمان به شرکت عمران پردیس رجوع می کنند با مشکلاتی همچون پرداخت مهریه، چک برگشتی، مسدودی حساب، شاکی خصوصی، فروش یک واحد به چند نفر و غیره مواجهند.
هیچ برآوردی هم از چشم انداز وجود ندارد؛ چونکه بازار مسکن پردیس عموما از شهر تهران تأثیر می گیرد که با عنایت به رشد قیمتها الان در رکود و ثبات قیمت قرار دارد. جهش قیمتها در پردیس از تهران هم بیشتر بوده است. قیمت مسکن در تهران از اواخر سال ۱۳۹۶ تا کنون حدود ۴۶۰ درصد رشد کرده، در حالیکه افزایش قیمت مسکن مهر در شهر جدید پردیس (حتی با وجود ریزشهای اخیر) در مقایسه با ماههای پایانی سال ۱۳۹۶ بالای ۷۰۰ درصد بوده است.
از سال قبل خیلی از مستاجران که توان اجاره نشینی در تهران را از دست داده اند به پردیس مهاجرت کرده اند که به رشد اجاره بها در این شهر منجر گردید. الان نرخ رهن یک آپارتمان در پردیس به بالای ۱۰۰ میلیون تومان رسیده، در حالیکه تا حدود سه سال قبل با این مبالغ می شد در پردیس مسکن مهر خریداری کرد.
بازار خرید و فروش اما راکد است. واسطه های ملکی از مهم ترین علل کاهش قیمت و کسادی معاملات در شهر جدید پردیس را طولانی شدن تحویل واحدها و کمبود سرانه های خدماتی و رفاهی به نسبت تعداد آپارتمانهای موجود می دانند. یکی از ساکنان پردیس در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: در بعضی فازها به شدت با کمبود بقالی و نانوایی مواجهیم. حتی یک تاکسی یا اتوبوس برای جابه جایی مردم وجود ندارد. محوطه هایی پر از سنگ و کلوخ هم به ما نشان داده اند و گفته اند مقرر است اینجا پارک بسازیم.
اقبال برای سکونت در پردیس به تدریج رنگ باخته و این در شرایطی است که به علت نزدیکی این شهر به تهران تقاضای مطلق به منظور زندگی در پردیس، بالا است. البته با دلالان که صحبت می نماییم تلاش می کنند چشم انداز بازار مسکن پردیس را افزایشی جلوه دهند.
با شماره تماس درج شده در یکی از آگهی های فروش آپارتمان به قیمت ۴۹۰ میلیون تومان در فاز ۸ پردیس تماس گرفتیم. یک خانم جواب داد و اظهار داشت که «این واحد روی فوندانسیون است و بزودی تحویل داده می شود اما واحد اولویت تحویل هم در فاز ۸ داریم که قیمت آن بین ۶۵۰ تا ۷۲۰ میلیون تومان است». گفتم اولویت تحویل یعنی چه زمانی آماده می شود؟ اظهار داشت: «یعنی بزودی آماده می شود». این درحالی است که خیلی از واحدها از دو تا سه سال قبل به مرحله نازک کاری رسیده و تحویل نشده است. از این خانم درباره چشم انداز آینده پرسیدم که گفت «بازار دارد تکان می خورد و امروز بخرید بهتر از فردا است». یادم آمد که آذرماه سال قبل همین جمله را از یکی دیگر از مشاوران املاک پردیس شنیدم!
منبع:

1400/05/23
21:46:48
5.0 / 5
339
تگهای خبر: پرداخت , خدمات , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها