بازدید دبیر شورای عالی مناطق آزاد از طرح های عمرانی قشم

بازدید دبیر شورای عالی مناطق آزاد از طرح های عمرانی قشم

فی بگیر: قشم - ایرنا - مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی كشور روز شنبه به همراه مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد كشور از سه طرح عمرانی جزیره قشم بازدید نمود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایرنا، مرتضی بانك بازدید یك روزه خویش را با حضور در اداره كل دارو، غذا و استاندارد قشم بعنوان تنها آزمایشگاه حلال منطقه شروع كرد.
مدیرعامل آزمایشگاه اداره كل دارو، غذا و استاندارد قشم در این بازدید اظهار داشت: تنها آزمایشگاه حلال منطقه در قشم با حدود سه سال فعالیت، ماهانه حدود هفت هزار نمونه وارداتی و صادراتی را پذیرش و تایید می كند.
كاظم قربانی اضافه كرد: در نهایت نتیجه آزمایش ها برای دریافت گواهی تائید و یا ترخیص به اداره كل استاندارد و دانشگاه علوم پزشكی ارجاع می گردد.
آزمایشگاه حلال قشم 17 آبان ماه امسال با پیام آیت الله سید محمود هاشمی رئیس مجمع تشخیص مصلحت بعنوان اولین مركز گردشگری حلال كشور نام گرفت.

**افتتاح مرحله اول طرح توسعه اسكله بهمن قشم در دهه فجر
در ادامه این بازدید یك روزه، دبیر شورای عالی مناطق آزاد كشور و همراهان با نحوه پیشرفت طرح توسعه بندر بهمن كه با 700 میلیارد ریال اعتبار سازمان منطقه آزاد قشم از مهر ماه سال 1393 آغاز شد، آشنا شدند.
هدف از اجرای طرح توسعه در این بندر، فراهم كردن شرایط پهلوگیری شناورهایی با تناژ 10 تُن و افزایش ظرفیت پهلوگیری شناورها از 7 به 14 فروند است.
تسریع در تخلیه و بارگیری كالا، افزایش واردات و صادرات كالای فعالان اقتصادی در قشم از دیگر اهداف اجرای این طرح بزرگ است كه تابحال با افزون بر 400 میلیارد ریال هزینه، 60 درصد پیشرفت فیزیكی داشته و مراحل بعدی آن هم در حال تكمیل است.
با اجرای سیستم سازه ای زیر ریل جرثقیل ها، شرایط پهلوگیری شناورهای پنج هزار تُنی در اسكله بهمن قشم در روزهای مبارك دهه فجر آماده می گردد و بخش پهلوگیری شناورهای 10 هزار تُنی هم اواخر خرداد ماه سال 97 به بهره برداری می رسد.

**بازدید از طرح آماده سازی اراضی غرب شهر قشم
مشاور رئیس جمهوری و هیات همراه در ادامه بازدیدهای خود از سه طرح آماده سازی 98، 74 و 65 هكتاری شهرك های مدرن در غرب شهر قشم بازدید نمود.
در راستای اجرای سیاست واگذاری زمین به سرمایه گذاران بعنوان سهم مشاركتی سازمان منطقه آزاد قشم، این سازمان در طرح های شهرك های سه گانه 98، 74 و 65هكتاری به ترتیب با 60 درصد، 55 و 25 درصد پیشرفت فیزیكی با سرمایه گذاران این مجموعه ها مشاركت كرده است.
در طرح توسعه جمعیتی شهر قشم تا سال 1400 مقرر است جمعیت 27 هزار نفری فعلی این شهر به 96 هزار نفر افزایش یابد كه 18 هزار و 240 نفر آنان با استقرار در این سه شهرك، به جمعیت شهر قشم اضافه خواهند شد.
با اجرای این سه شهرك مدرن شهر قشم هفت هزار و 600 نفر در پروژه 98 هكتاری كه ساحل شمالی قشم را به ساحل جنوبی متصل می كند، مستقر شوند و پنج هزار و 665 نفر در طرح 74 هكتاری و چهار هزار و 975 نفر هم در طرح 65 هكتار مستقر شوند.
در طرح 98 هكتاری 8، 5 هكتار فضای تجاری و 27 هكتار فضای مسكونی تولید می گردد و در طرح 74 هكتاری 19 هكتار فضای تجاری و 19 هكتار فضای مسكونی پیش بینی شده است. در شهرك 65 هكتاری هم 3، 5 هكتار برای امور تجاری و 19، 5 هكتار در زمینه مسكونی طراحی شده است.

** بازدید از طرح نیروگاه خورشیدی
مرتضی بانك و هیات همراه در ادامه از نیروگاه 10 مگاواتی قشم بازدید نمودند.
این نیروگاه با هزینه 10 میلیون دلار در حال اجراست و تا 15 اسفندماه پیش رو به بهره برداری می رسد.
سه هزار و 300 پنل خورشیدی در زمینی به وسعت 10 هكتار مورد استفاده قرار می گیرد و هم اكنون 60 نفر به صورت مستقیم در آن مشغول به فعالیت هستند.
برق تولیدی این طرح با بازدهی 17، 5 درصد به قیمت مصوب چهار هزار و 900 ریال به فروش می رود كه در خود جزیره قشم مصرف می گردد.
شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارك با حدود 150 هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان واقع است.
7500/7408
خبرنگار: حسین آزاد منجیری * انتشار: محمد جهانگیریان


1396/10/23
23:27:23
5.0 / 5
4728
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها