نرخ بیكاری ۸ و هشت دهم درصد شد

نرخ بیكاری ۸ و هشت دهم درصد شد

فی بگیر: مرکز آمار ایران از کاهش نرخ بیکاری به 8.8 درصد در بهار امسال آگاهی داد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار ۱۴۰۰ را منتشر نمود.

جمعیت فعال زیاد شد

بر طبق این گزارش، در بهار امسال در مقایسه با فصل مشابه سال قبل، بیش از ۴۹۹ هزار نفر به جمعیت فعال از نظر اقتصادی (شاغل و بیکار) افزوده شده است. این میزان در فاصله بهار ۱۳۹۸ نسبت به بهار ۱۳۹۹ کاهشی معادل یک و نیم میلیون نفر داشته است.
با این حال، جمعیت فعال ۲۵ میلیون و ۹۶۷ هزار نفری در بهار امسال، همچنان نسبت به جمعیت فعال ۲۷ میلیون و ۴۶۰ هزار نفری بهار ۱۳۹۸ از فاصله قابل توجهی برخوردار می باشد.


وضعیت شاغلان و بیکاران

بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است که ۸، ۸ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند.
بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری از آن حکایت می کند که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل ( بهار ۱۳۹۹)، یک درصد کاهش یافته است.

در بهار ۱۴۰۰، به میزان ۴۱، ۴ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند.
بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی از آن حکایت می کند که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۹) ۰.۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۶۷۶ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۷۱۳ هزار نفر افزایش داشته است.
بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان داده است که در بهار ۱۴۰۰، بخش خدمات با ۴۸، ۸ درصد بیش­ ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۳، ۲ درصد و کشاورزی با ۱۷.۹ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله از آن حکایت می کند که ۲۲، ۱ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۱۴۰۰ بیکار بوده اند.
بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۹) ۲.۴ درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان داده است که در بهار ۱۴۰۰، ۱۵، ۶ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند.
این در شرایطی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان داده است این نرخ نسبت به بهار ۱۳۹۹، به میزان ۱.۱ درصد کاهش یافته است.
بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است که در بهار ۱۴۰۰، ۹، ۸ درصد جمعیت شاغل، به دلیلهای اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در شرایطی است که ۳۶.۴ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند.

منبع:

1400/04/23
19:13:52
5.0 / 5
344
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها