پای گاز طبیعی به بورس باز شد اما !

پای گاز طبیعی به بورس باز شد اما !

فی بگیر: زمستان سال قبل بود که مجلس نشینان دولت دوازدهم را مکلف به عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی کردند، تکلیفی که بخشنامه آن چهارشنبه از طرف معاون اول رییس جمهور ابلاغ گردید و بالاخره گاز طبیعی بر تن بورس انرژی نشست اما این سناریو کامل نیست.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، اواخر دی ماه سال گذشته، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تکلیف مجلس به دولت جهت فراهم کردن زیرساختهای فیزیکی و نرم افزاری لازم جهت عرضه و انجام معامله حداکثر ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در بورس انرژی در سال ۱۴۰۰ خبر داد و در این راستا، چهارشنبه ۱۹ خردادماه، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور بخشنامه اجرائی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی را ابلاغ نمود.
بر طبق این بخشنامه، شرکت ملی گاز ایران مکلف است در سال ۱۴۰۰، با در نظر داشتن تراز تولید و مصرف گاز طبیعی، زیرساخت های فیزیکی و نرم افزاری لازم را برای عرضه و انجام معامله تا سقف حداکثر ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در بورس بوجود آورد. همین طور بمنظور تجاری سازی و افزایش سهم بخش خصوصی در زمینه انرژی، دیگر عرضه کنندگان که صلاحیت آنها به تأیید شرکت گاز و بورس می رسد، در سال ۱۴۰۰ می توانند گاز طبیعی را از یکی از منابع گازهای بازیافتی از مشعل واحدهای عملیاتی، گاز صرفه جویی شده در قالب گواهی های صرفه جویی در بازار بهینه سازی مصرف انرژی و طرح های بهینه سازی مصرف انرژی ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، تامین و در بورس انرژی عرضه کنند.
روش انجام معامله، مراحل و اقدام های لازم قبل از عرضه، حین عرضه و بعد از عرضه، حدود وظایف و مسئولیت های کارگزاران، شرایط انجام معامله، امور مربوط به تسویه پایاپای و تحویل کالا، تسویه و تحویل با تأخیر و شکایت درباره کمیت و کیفیت کالاهای معامله شده و دیگر موارد مربوط به معاملات گاز طبیعی، مطابق با مقررات بازار سرمایه خواهد بود.
شرکت ملی گاز ایران و بورس انرژی ایران همین طور موظف اند در اجرای این بخشنامه، هر سه ماه یک دفعه گزارش عملکرد درباره معاملات گاز طبیعی را به وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه نمایند.
خریداران گاز طبیعی شامل شرکت، مشترکان (عمده صنعتی) گاز طبیعی و نیروگاه ها یا اشخاص حقوقی دارای مجوز تجارت گاز طبیعی (صادرات، واردات، حمل و نقل و معاوضه (سوآپ) ) از وزات نفت هستند.
نکات قوت و ضعف آیین نامه
مهم ترین نکته مثبت این بخشنامه این است که سرانجام شرکت ملی گاز به عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی تن داد. همین طور معاملات نقدی بوده و امکان سوآپ نیز وجود دارد. اما از طرف دیگر چند کمبود نیز در این بخشنامه به چشم میخورد. همچون این که برای شرکت ملی گاز، سقف عرضه (۱۰ میلیارد مترمکعب) تعیین شده است اما در مقابل کف عرضه تعیین نشده و بدین سبب اگر این شرکت یک میلیارد مترمکعب نیز در بورس انرژی عرضه کند، به وظیفه قانونی خود عمل کرده است.
از طرف دیگر در این بخشنامه خبری از معاملات فیوچر نیست. این درحالی است که خیلی از کارخانجات در فصل زمستان به سبب کمبود گاز، مجبور به مصرف سوخت دوم یا همان مازوت میشوند و اگر امکان معاملات فیوچر برای آنها وجود داشت، یعنی حالا مبادرت به خرید گاز میکردند و گاز را در زمستان تحویل میگرفتند، میتوانستند این مشکل را مدیریت کنند. درحالی که این امکان وجود ندارد و قاعدتا کارخانه ها نیز برای ذخیره گاز تا فصل زمستان، انبار ندارند.
منبع:

1400/03/21
11:25:39
5.0 / 5
642
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها