علاقمندی سعودی ها به پروژه های گاز و پتروشیمی عراق

علاقمندی سعودی ها به پروژه های گاز و پتروشیمی عراق

به گزارش فی بگیر وزیر نفت عراق اعلام نمود در جهت همکاری بیشتر میان دو عضو بزرگ اوپک، شرکتهای سعودی علاقه مند به پروژه های گاز، پتروشیمی و انرژی پاک در عراق هستند.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، احسان اسماعیل، وزیر نفت عراق و شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، همتای سعودی وی در یک دیدار مجازی درباره این پروژه ها و علاقمندی شرکتهای سعودی گفت و گو کردند. نمایندگان شرکتهای سعودی همچون مقامات غول پتروشیمی سابیک، آرامکوی سعودی و شرکت آب و برق ACWA Power هم در این دیدار حضور داشتند در حالیکه مقامات عراقی شامل وزیر برق و مدیر کمیسیون سرمایه گذاری ملی بودند.

شرکتهای سعودی علاقمندی ویژه ای به پروژه های مختلف همچون توسعه میادین گازی عکاظ و رتاوی و پروژه پتروشیمی نبراس دارند.

وزیر نفت عراق پیش تر گفته بود شرکتهای غربی به توسعه میادین گازی عکاظ و رتاوی و پروژه پتروشیمی نبراس علاقمندند. وی سوم ماه مه گفته بود وزارت نفت سرگرم مذاکره با شرکتهای آمریکایی و سایر سرمایه گذاران به منظور توسعه میدان گازی عکاظ در نزدیکی مرز سوریه است. مذاکرات فنی کند بوده اما این پروژه سرمایه گذاری سه میلیارد دلار برای تولید ۳۰۰ میلیون فوت مکعب در روز گاز را در نظر دارد.

تحت توافقی که در ۲۹ مارس اعلام شد، توتال یک مجتمع گازی مرکزی در رتاوی با هدف جمع آوری و پالایش گازهای همراه نفت در میادین رتاوی، قرنه غربی ۲، مجنون، طوبا و لاهیس ایجاد خواهد نمود.

احسان اسماعیل سوم ماه مه گفته بود عراق به دنبال سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلار به همراه برخی شرکای انرژی خود به منظور افزایش تولید گاز است تا وابستگی به واردات انرژی ایران را کم کند.

عراق از جانب آمریکا برای کاهش وابستگی به گاز و برق ایران تحت فشار قرار گرفته است. این واردات برای پیشگیری از قطعی متداول برق در این کشور بخصوص در روزهای تابستان که دمای هوا به ۵۰ درجه می رسد، ضروری می باشد. عراق از سال ۲۰۱۸ معافیتهای آمریکا را برای ادامه واردات انرژی ایران دریافت کرده که همان سال هدف تحریمهای واشنگتن قرار گرفت. وزیر نفت عراق ۲۲ آوریل گفته بود عراق انتظار دارد تا سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۵ با سرعت گرفتن پروژه ها برای افزایش تولید داخلی گاز، از وابستگی به صادرات گاز ایران رها شود.

عراق عموما به گازی متکی است که به همراه نفت تولید می شود اما تولید نفت این کشور به علت مشارکت در توافق کاهش تولید اوپک پلاس محدود شده و در نتیجه توانایی این کشور برای فراهم کردن خوراک برای تولید نیرو هم کاهش پیدا کرده است. گازی که در میادین نفتی تولید می شود، عموما می سوزد و طبق اعلام بانک جهانی، عراق دومین رکورددار مشعل سوزی در جهان بعد از روسیه در سال ۲۰۲۰ بوده است. عراق به منظور افزایش تولید گاز، پروژه های در ارتباط با جمع آوری گاز در میادین نفتی را سرعت بخشیده است.

وزیر نفت عراق در ۳۱ اوت سال قبل گفته بود عراق می خواهد برنامه ها برای پروژه پتروشیمی هشت میلیارد دلاری با شرکت شل را سرعت ببخشد چونکه این کشور به دنبال اجرای توسعه است که اولین بار در سال ۲۰۱۲ اعلام گردید.

اسماعیل در آن زمان گفته بود وزارت خانه های نفت و صنعت عراق که به اتفاق ۵۱ درصد سهم در این پروژه دارند دیدارهایی را به منظور تسریع روند اجرای پروژه نبراس با شل که ۴۹ درصد سهم در آن دارد، برگزار کرده اند. ایشان در ادامه افزوده بود شرایط حقوقی و قراردادی باید تا آخر سال ۲۰۲۰ نهایی شود.

این پروژه که در شهر جنوبی بصره قرار دارد سالانه ۱.۸ میلیون تن پلی اتیلن تولید خواهد نمود و خوراک اتان کافی دریافت می کند.

بر اساس گزارش پلاتس، عراق در سال ۲۰۱۲ تفاهمنامه ای با شل برای پروژه نبراس امضا کرده بود.

منبع:

1400/03/18
14:06:10
5.0 / 5
306
تگهای خبر: توسعه , تولید , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها