جذابیت بازارهای تولید آهن ربایی برای جذب سرمایه گذار

جذابیت بازارهای تولید آهن ربایی برای جذب سرمایه گذار

چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد در مورد علل کاهش سرمایه گذاری در عرصه تولید، اظهار داشت: وقتی نتوان فضای تولید را برای سرمایه گذار جذاب کرد، ناخودآگاه درآمد افراد به سمت بازارهای دیگر همچون طلا، مسکن و ارز هدایت می شود.


بهمن قدمی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به کاهش سرمایه گذاری در عرصه تولید، اظهار نمود: عمدتا افراد جامعه تمایلی برای سرمایه گذاری در عرصه تولید ندارند، یکی از عواملی که منجر به افزایش و کاهش سرمایه گذاری در حوزه های مختلف می شود، نرخ بالای بهره تسهیلات است.
عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد اضافه کرد: نرخ بهره به معنای قیمت هر واحد سرمایه است، شخصی که می خواهد تسهیلات از بانک دریافت کند، به نرخ آن تسهیلات دقت می کند، عملا وقتی نرخ بهره بالا باشد، سرمایه گذار با تأمین سرمایه و برگرداندن آن به بانک با مشکل مواجه می شود، ازاین رو نرخ بهره منجر به کاهش تولید می شود.
وی عامل دیگر کاهش سرمایه گذاری در عرصه تولید را، نبود ثبات در قالب قوانین دولتی و مقررات عنوان و خاطرنشان کرد: در عرصه تولید، تولیدکنندگان با قوانین دست و پاگیر مواجهند، قوانین موجود دارای ثبات نبوده و در بازه های زمانی مختلف مشمول تغییر می شود، این تغییرات می تواند کسب و کار را ناایمن و هزینه بر کند.
قدمی ضمن اشاره به درآمد افراد جامعه و تأثیر آن بر سرمایه گذاری، بیان نمود: وقتی درآمد سرانه افراد جامعه بالا باشد، پس انداز شهروندان آن جامعه هم بالتبع آن افزوده می شود، پس انداز بالا سبب افزایش سرمایه گذاری می شود.
این کارشناس اقتصادی افزود: در کشور ایران درآمد افراد عمدتا هزینه امورات معیشتی می شود و پس اندازی صورت نمی گیرد و یا میزان پس انداز بسیار پایین است و قابلیت سرمایه گذاری ندارد، از طرفی به علت جذابیت های سایر بازارها مانند طلا، ارز، مسکن، سکه و...، حوزه تولید برای سرمایه گذاری مطلوب نمی باشد و در نتیجه نقدینگی به حوزه تولید وارد نمی گردد، بعلاوه تکنولوژی های حوزه تولید در کشور قدیمی است و سبب زیان به تولیدکنندگان می شود.
وی میزان سود مورد انتظار را از دیگر عوامل کاهش سرمایه گذاری عنوان و اظهار نمود: هرچه سود مورد انتظار در کسب و کار بیشتر ارزیابی شود، سرمایه گذاری هم افزوده می شود، از طرفی وقتی نتوان فضای تولید را برای سرمایه گذار جذاب کرد، ناخودآگاه درآمد افراد به سمت بازارهای دیگر هدایت می شود.
قدمی در مورد نقش مالیات در کاهش سرمایه گذاری برای تولید، توضیح داد: مالیات درصدی از دارایی افراد است که وارد خزانه دولت می شود، قانون در کشور ما در تعداد مالیات دهندگان و شناسایی آنان اهمال کرده است، خیلی از افراد درآمد بالایی دارند و مالیاتی پرداخت نمی کنند.
عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد تصریح کرد: بیشتر از ۹۰ درصد مالیاتی که دولت دریافت می کند از کارمندان است، مالیات منبع درآمدی برای تولید است و دولت می تواند از راه آن سیاست گذاری مناسبی در حوزه اقتصاد انجام دهد.1400/03/03
20:44:32
5.0 / 5
320
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها