افزایش بی قاعده اجاره بها در یاسوج ترمز برید

افزایش بی قاعده اجاره بها در یاسوج ترمز برید

کهگیلویه و بویراحمد اواخر فصل بهار و فصل تابستان برای اجاره نشین ها فصلی خاص است که دنبال تمدید قرارداد یا اجاره کردن خانه پ تعیین تکلیف واحد مسکونی اجاره ای خود هستند. در چند سال گذشته و بخصوص در سالجاری، اجاره بها روند رشد لجام گسیخته ای و بی حساب و کتاب داشته است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، نکته قابل تامل این است که رشد اجاره بها هیچ تناسبی با رشد تورم نداشته است و هر صاحب خانه، خودسرانه اجاره و رهن خانه خویش را مشخص می کند و شاخص، ملاک و معیاری برای تعیین اجاره خانه در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد وجود ندارد البته نظارتی هم بر این بازار وجود ندارد و در چنین شرایطی فشار زیادی به اجاره نشین ها وارد می شود.
سال جاری اما به قدری اجاره بها خانه افزایش پیدا کرده که پرداخت آن از توان خیلی ها خارج اســت، این در شرایطی است که هنوز وارد فصل جابجایی نشــده ایم، با پدیده های جدیدی رو به رو خواهیم شد که بدون شک علت اصلی رخداد آنها افزایش نرخ اجاره بهاســت.
با عنایت به وضعیت موجود و در صورت تداوم گرانی اجاره بها و رهن خانه بی گمان پدیده پشت بام خوابی، چادر خوابی، روی آوردن به حاشیه نشینی و... در استان کهگیلویه و بویراحمد بویژه شهر یاسوج دور از ذهن نخواهد بود.
یکی از مشاوران املاک شهر یاسوج به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: در شهر یاسوج یک منزل مسکونی سه خوابه را به قیمت ۴۰۰ میلیون تومان به صورت رهن اجاره داده اند.
وی اظهار نمود: امور مالیاتی باید تدابیر بیندیشد که با عنایت به این وضعیت گرانی و بالا بودن کرایه خانه از صاحبان خانه مالیات واقعی بگیرد تا شاهد کرایه های بی حساب و کتاب نباشیم.
یک مشاور املاک دیگر هم به خبر نگار ایسنا اظهار داشت: صاحبان خانه منزل مسکونی خویش را برای اجاره به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان با ماهی ۱۰۰ هزار تومان در بنگاه ما ثبت کرده است.
وی ادامه داد: شهرداری یاسوج برای ساخت خانه های بیشتر از ۴ طبقه در بیشتر نقاط شهر محدودیت گذاشته اند در صورتیکه این محدودیت ها کمتر شود در ساخت خانه های بیشتر موثر خواهد بود.
این مشاور املاک اظهار داشت: در این شرایط کرونایی مستأجران از خانه بیرون نروند و تخلیه نکنند چونکه قانون هم با مستأجران است.
یک مشاور املاک دیگر به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: یک خانه ای را در دفتر ما برای اجاره دادن به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان رهن با ۲.۵ میلیون تومان کرایه نوشته اند به صاحب خانه گفتم این قیمت زیاده و مستأجران مشکل دارند قیمتش را کنار بگو، در پاسخ به من گفت همین که هست اگر ثبت نمی کنید تا بروم بنگاه دیگر.
وی با بیان دنبال خانه با کرایه مناسب نگردید چون که گیر نمیاد اگر صاحب خانه ای مَرد و مُنصف باشد که خانه خویش را به صورت مناسب و منصفانه اجاره دهد، خاطرنشان کرد: از جانب مسؤلان و متولیان امر باید چاره ای اندیشیده شود تا جلوی این افزایش وحشتناک را گرفته شود، در یکی از استان ها همه مشاوران املاک هماهنگ شدند و با عنایت به وضعیت اقتصادی مردم و شرایط کرونایی به اجاره هر منزل مسکونی و برای تمدید قرارداد تنها ۱۰۰هزار تومان اضافه کردند.
یک مستأجر که زوج جوانی بودند به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: الان در یکی از مناطق جنوب شهر با ۱۵ میلیون تومان رهن و ماهانه ۶۰۰ هزار تومان کرایه، اجاره نشین هستم که صاحب خانه ام برای تمدید قرارداد گفته ۵۰ میلیون رهن با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کرایه در سال جدید خانه ام را اجاره می دهم.
وی ادامه داد: چرا مسؤلان فکری به حال این مسأله نمی کنند و هرکس اجاره خانه خویش را خودسرانه مشخص می کند و اغلب صاحب خانه ها کرایه خانه خویش را با اقساط وام و بدهی های خود تنظیم می کنند. یک مسئول با شجاعت و جرأت هست که بتواند ترمز این وضعیت اسفناک اجاره بها را بکشد؟
یک آقای حدود ۳۵ ساله که دنبال خانه اجاره بوده به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: شغلم کارگری است که در این شرایط کرونایی بیشتر روزها کار گیرم نمی آید، صاحبان خانه ها و مالکان خویش را جای ما قرار دهند چطوری می توانم با این قیمت هایی که می گذارند خانه اجاره کنم.
وی اظهار داشت: یکی به داد ما مستأجران برسد، آیا مسؤلان از وضعیت اجاره خانه اطلاعی دارند؟ آیا فرزند اجاره نشین دارند که درد اجاره نشینی را کشیده باشند؟
«عنایت رضایی»، رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهر یاسوج در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار داشت: باتوجه به وضعیت بالا رفتن تورم سالیانه اجاره بها هم زیاد شده که سه عامل اصلی افزایش اجاره بها بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی، افزایش تورم و بالا رفتن روز به روز تمام مایحتاج مردم و توریست پذیر بودن استان است.
وی ادامه داد: البته باتوجه به دستور هیئت دولت هر گونه افزایش اجاره بها تنها تا ۱۵درصد صورت می گیرید و هیچ موجری نمی تواند مستاجری را از خانه بیرون کند و دستگاه قضایی هم حکم تخلیه برای هیچ مستاجری صادر نمی کند.
رضایی اظهار نمود: اگر مسؤلان در زمینه پایین آمدن مصالح ساختمانی، ساخت مسکن و وام کم بهره مسکن چاره اندیشی نکنند حتی جایی برای چادر زدن و پشت بام خوابی هم نمی ماند و مشکلات بیشتر از پیش می شود.
« محمدعلی غفاری»، مدیرکل امور مالیاتی استان کهگیلویه و بویراحمد در این حوزه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار داشت: در اجرای ماده ۵۴ قانون مالیات های مستقیم هر ساله کمیسیون تقویم املاک در محل اداره امور مالیاتی برگزار و نماینده اداره ثبت و جهاد کشاورزی و یک نفر از اعضای شورا هر منطقه و نماینده مالیاتی و... با عنایت به قیمت روز تهیه و مورد اجرا قرار می گیرد.
وی ادامه داد: کسی از مالیات اجاره خانه معاف نیست و هرکس بجز اجاره بها درآمد دیگری ندارد در اجرا ماده ۵۷ قانون مالیات های مستقیم به اندازه معافیت حقوق معاف و مابقی دریافت می شود.
غفاری اظهارکرد: با وجود اجاره های بی حساب و کتاب اما متاسفانه صاحبان خانه و مالکان آنقدر که بر مبنای قانون باید مالیات بپردازند، از آنها گرفته نمی گردد در واقع فرار مالیاتی دارند.
مدیرکل امور مالیاتی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: اجاره خانه در شهر یاسوج به ضرر مردم و به سود مالیات و موجر است و خدا به داد مستاجران برسد.
غفاری با اشاره به اینکه مالیات بر خانه های خالی در استان کهگیلویه و بویراحمد هنوز اجرا نشده است، خاطرنشان کرد: این طرح هنوز به دلیل ارسال نشدن دستورالعمل و ساز و کار وصول اجرایی نشده است.
برای حل این مورد لازم است که ابتدا قبول کرد که مشکلی به نام اجاره بها وجود دارد، اما به نظر می آید به این اتفاق به صورت جدی دقت نشده است چونکه با تشکیل یک جلسه به تنهایی نمی توان نسبت به بررسی این مورد مهم پرداخت و چاره کاربردی و مناسبی عرضه کرد، پس این وضعیت نشان از بی توجهی و در نگاه خوش بینانه، کم توجهی مسؤلان و متولیان امر به قشری به نام «اجاره نشین ها» دارد!
امروز در کوتاه مدت باید چارچوبی برای قیمت گذاری خرید و فروش و اجاره بها را تعیین کرد تا حداقل این روند منطق و اصولی پیدا کند، به نظر می آید تشکیل کمیته ای با مشارکت بخش خصوصی و فعالان بازار، دستگاه قضایی، استانداری، شهرداری، امورمالیاتی، اتحادیه مشاوران املاک، راه و شهرسازی می تواند منجر به یک تصمیم سازی در این عرصه شود و مقامات استانی از مسؤلان کشوری درخواست کمک کنند.
اجاره بها به صورت مستقیم با اقشاری مرتبط می باشد که قدرت خرید به آنها اجازه نداده که تا کنون سرپناهی از آن خود تهیه کنند، ازاین رو از اقشار کم درآمد جامعه به حساب می آیند و باید هرچه سریعتر به کمک آنها شتافت، کمکی که به نظر می آید اگر دیر شود، عواقب مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.
وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است که موجر به علت تمدید خودکار قرارداد، نمی تواند حکم تخلیه بگیرد، پس از آخر قرارداد مستاجر موظف نیست خانه را تخلیه کند و توسط مراجع قضایی حکم تخلیه صادر نمی‎ شود. سال جاری میزان افزایش اجاره ‎بها در تهران ۲۵ درصد، کلانشهرها ۲۰ درصد و سایر شهرها ۱۵ درصد است.
منبع:

1400/02/27
10:03:06
5.0 / 5
342
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , دستگاه , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها