تورم آمریكا از كنترل خارج شد!

تورم آمریكا از كنترل خارج شد!

فی بگیر: نرخ تورم آمریکا برای نخستین بار در 13 سال اخیر از چهار درصد عبور کرد.


به گزارش فی بگیر به نقل از اسوشیتدپرس، متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به آوریل با ۱.۶ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۴.۲ درصد رسید.
این نرخ تورم که ۰.۸ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته؛ به شکلی که تورم بنزین به ۴۹.۶ درصد رسیده است. بعد از آن نیز سوخت های نفتی با تورم ۳۷.۳ درصد قرار گرفته است.
از طرف دیگر اما بیشترین عامل کاهشی نرخ تورم آمریکا در ماه فوق مربوط به گروه خدمات درمانی بوده است که تورم ۲.۲ درصدی برای آن به ثبت رسیده است. بعد از آن نیز بخش مواد غذایی با ۲.۴ درصد قرار دارد. همین طور هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به سبب نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد تا اختتام ماه آوریل به ۲.۶ درصد رسید که نسبت به ماه قبل خود ۰.۸ درصد بیشتر است.
برمبنای ماهانه نیز نرخ تورم آمریکا در این ماه با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۹ درصد رسید. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی ۱۹۱۴ تا ۲۰۲۰ معادل ۳.۲۱ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۲۳.۷ درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۵.۸ درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است.
در مدل جدید سیاست گذاری فدرال رزرو، اجازه داده خواهد شد تا برای تقویت رشد اقتصادی و تزریق نقدینگی لازم به بازارها، نرخ تورم از سطح دو درصدی هدف گذاری شده قبلی عبور کند بااینکه طبق گفته جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا، اجازه فاصله گرفتن بیش از اندازه تورم از سطح دو درصدی داده نخواهد شد.
بعد از ۱۲ سال رشد مثبت متوالی، رشد اقتصادی آمریکا تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کسب وکارها در سال ۲۰۲۰ منفی شد.
منبع:

1400/02/23
22:17:41
5.0 / 5
554
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها