دلار در بازارهای جهانی ریخت!

دلار در بازارهای جهانی ریخت!

به گزارش فی بگیر ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای مهم ریزش کرد.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، در خبری خوب برای اقتصاد آمریکا بخصوص در زمانی که نرخ تورم وضعیت نگران کننده ای دارد، شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری این کشور تا ابتدای ماه می با ۴۹ هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل به ۴۹۸ هزار نفر رسید که این رقم، پایین ترین رقم ثبت شده طی ۱۲ ماه اخیر تابحال به حساب می آید. طبق اعلام وزارت کار آمریکا، بیشترین میزان کاهش در تقاضای دریافت مزایای بیکاری در ارتباط با ایالت های نیویورک، فلوریدا، کالیفرنیا و تگزاس بوده است.
در خبری خوب برای اقتصاد اروپا، رشد فعالیتهای تجاری در سطح اتحادیه اروپا تا آخر ماه آوریل به اوج پنج ماه اخیر خود رسیده است. با این وجود افزایش تقاضا و به دنبال آن افزایش تورم مواد اولیه می تواند زمینه ساز افزایش تورم شود و این مسئله بخصوص از آن جهت اهمیت دار دکه نرخ تورم در خیلی از کشورها همچون آلمان که بزرگ ترین اقتصاد اتحادیه به حساب می آید، همین حالا هم از سطح هدف گذاری شده دو درصدی عبور کرده و ابزارهای کنترل تورم هم برای بانک مرکزی محدود است.
بانک مرکزی آمریکا در گزارشی اعلام نمود که همه گیری کرونا بیشتر از همه روی وضعیت معیشتی افراد با تحصیلات پایین و کسانی که مجبور به شیفت های کاری طولانی هستند، تأثیر منفی گذاشته است. جروم پاول- رئیس فدرال رزرو- با اشاره به اینکه اقتصاد در راه احیا و بازگشت به شرایط پیش از آغاز همه گیری کرونا قرار دارد، نسبت به اشتغال زایی بیشتر با عنایت به تقویت رشد اقتصادی ابراز امیدواری کرد. در پنج ماه اخیر نرخ بیکاری آمریکا در راه نزولی بوده و از نرخ های دورقمی باردیگر فاصله گرفته است.
نشانه هایی از احتمال نزدیک شدن به موعد آخر حمایت های بی حساب بانکهای مرکزی از بازارهای مالی درمقابل کرونا به چشم می خورد. رابرت کاپلان- رئیس دفتر منطقه ای فدرال رزرو در دالاس- گفته است که بزودی با مدیران بانک مرکزی در مورد مسیر آینده سیاست گذاری صحبت خواهد نمود. در اروپا هم لوییس گیندوس- قایم مقام رئیس بانک مرکزی اروپا- گفت هنگامی که میزان واکسیناسیون به سطح قابل قبولی برسد و سرعت رشد اقتصادی به پایداری نسبی برسد، بانک مرکزی برنامه فعلی را متوقف خواهد نمود.
چاپ گسترده اسکناس در آمریکا برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی در مقابل کرونا منجر به قرار گرفتن کسری بودجه دولت و میزان بدهی ها در سطح نگران کننده ای شده است. حالا میزان بدهی های دولت این کشور تا آخر ماه آوریل به ۲۸ تریلیون و ۲۳۴ میلیارد و ۹۵۸ میلیون دلار رسیده است. میزان بدهی هر شهروند آمریکایی تا آخر این ماه به صورت متوسط ۸۴ هزار و ۷۴۸ دلار بوده است. کسری بودجه دولت آمریکا تا آخر ماه آوریل به سه تریلیون و ۲۵۶ میلیارد و ۵۵۹ میلیون دلار رسیده است.
کارشناسان ارزی اخطار داده اند که برنامه دولت بایدن برای اجرایی کردن یک بسته محرک بزرگ ۱.۸ تریلیون دلار دیگر به منظور پشتیبانی از اقتصاد در مقابل نتایج کرونا می تواند ریسک افزایش کسری بودجه دولت، افزایش کسری حساب تجاری و بدهی های عمومی را به شدت افزایش دهد که این مسایل می توانند به پاشنه آشیل دلار در مقابل سایر ارزهای مهم جهانی تبدیل گردد. دولت آمریکا از زمان آغاز بحران کرونا تابحال چیزی در حدود ۲.۷ تریلیون دلار نقدینگی به اشکال مختلف به بازارهای مالی تزریق کرده ولی به دنبال حمایت های بیشتر است.
برخلاف سطح تولیدات ناخالص داخلی، وضعیت بازار کار در اروپا رو به بهود است. تا آخر ماه مارس نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۸.۱ درصد رسید. این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۷.۳ درصد رسید. این نرخ بیکاری کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سه ماه اخیر بوده است. تخمین زده می شود تا آخر این ماه ۱۵ میلیون و ۵۲۰ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند.
با کاهش مجدد شدت انتشار کرونا در آلمان، حالا بزرگ ترین اقتصاد منطقه یورو و اتحادیه اروپا نسبت به چشم انداز اقتصادی خود امیدوارتر شده است. پتر آلتمایر- وزیر اقتصاد آلمان- در یک کنفرانس خبری با اشاره به اینکه انتظار دارد باتوجه به کاهش محدودیت ها و پیش رفتن برنامه واکسیناسیون، خانوارها به تدریج از نیمه دوم سال جاری بخش بیشتری از پس انداز خویش را وارد چرخه اقتصادی کنند، از برآورد دولت برای رشد ۳.۵ درصد سال جاری اقتصاد کشورش اطلاع داد که این رقم نسبت به برآورد قبلی صورت گرفته، ۰.۵ درصد بیشتر شده است.
هر چند انتظار نمی رود در کوتاه مدت بانک مرکزی آمریکا علاقه ای به تغییر نرخ بهره داشته باشد، وضعیت بازار کار و رشد اقتصادی آمریکا نسبت به سال قبل آشکارا بهبود یافته است. از طرفی اما کند بودن توزیع واکسن در سطح کشورهای اروپایی تا جایی پیش رفته که اتحادیه اروپا از شرکت استرا زنکا به علت عمل نکردن به تعهداتش شکایت کرده است. با عنایت به شیوع موج سوم کرونا در اروپا، شاخص خوشبینی به اقتصاد آلمان بعنوان بزرگ ترین اقتصاد اروپایی، در ماه آوریل رشد کمتر از حد انتظار داشت.
شاخص مدیران خرید در اروپا تا آخر ماه آوریل با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۶۳.۳ واحد رسید که این رقم در طول ۹ ماه اخیر بی سابقه بوده است. به دنبال احیای تدریجی سطح تقاضا، رشد تولیدات کارخانه های اروپایی برای نهمین ماه متوالی در سطح مثبت باقی مانده که این رقم برای اقتصادهای بزرگ اروپایی یعنی آلمان و فرانسه قابل توجه بوده است. همینطور با رونق گرفتن فعالیتهای تولیدی در قاره سبز، سطح اشتغال زایی بخش صنعت در اروپا به بالاترین سطح خود از فوریه سال ۲۰۱۸ تابحال رسیده است.
تابحال بیشتر از ۱۵۶ میلیون و ۴۴۵ هزار و ۹۳۹ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۲۶۳ هزار و ۸۴۸ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۹۳ هزار و ۲۸۹ نفر، برزیل با ۴۱۴ هزار و ۶۴۵ نفر، هند با ۲۳۳ هزار و ۷۶۹ نفر، مکزیک با ۲۱۸ هزار و ۱۱ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۵۸۳ نفر بوده است.
مازن عیسی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه تیدی سکیوریتیز - اظهار داشت: نگرانی از اوج گیری تورم یکی از اصلی ترین عواملی است که جلوی رشد بیشتر دلار را گرفته اما دلار در مقطع فصلی فعلی دارای پشتوانه های بنیادی خوبی برای صعودی شدن است. در صورتیکه بازدهی اوراق قرضه روی مدار نزولی قرار گیرد، دلار حرف های زیادی برای گفتن در مقابل ارزهای امن تر خواهد دشت. موضع فعلی بانک مرکزی ادامه سیاست های حمایتی است که در مقابل رشد دلار عاملی بازدارنده به حساب می آید.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۶ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۹۶۸ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۱۰ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۴۱ درصد بالا رفت و با رفتن به کانال ۱.۲۰ به ۱.۲۰۵ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۲ درصد کاهش به ۱۰۹.۱۰۲ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۸۶ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۶۳ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/02/17
12:39:06
5.0 / 5
676
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دلار , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها