افزایش شدید تورم تركیه

افزایش شدید تورم تركیه

فی بگیر: نرخ تورم ترکیه به بالاترین سطح دو سال اخیر خود رسید.


به گزارش فی بگیر به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام نمود که نرخ تورم این کشور در ۱۲ ماه منتهی به آوریل به ۱۷.۱۴ درصد رسیده که این رقم در مقایسه با زمان مشابه ماه قبل ۰.۹۵ درصد بیشتر شده است. این نرخ، بالاترین نرخ تورم ثبت شده ترکیه در دو سال اخیر شمرده می شود.
در میان بخش های مختلف، بالاترین نرخ تورم مربوط به بخش حمل و نقل با ۲۹.۳۱ درصد بوده است و بعد از این بخش نیز، لوازم منزل با تورم ۲۲.۲۷ درصدی و مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۶.۹۸ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به لباس و پوشاک با ۱۱.۰۳ درصد و ارتباطات با ۱۲.۲ درصد بوده است.
از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالاترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمت ها عمدتاً در راه کاهشی بوده است و افزایش مجدد قیمت ها در ماه فوریه خبر خوبی برای سیاست گذار محسوب نخواهد شد؛ خصوصاً در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده اند ریسک داغی بیش از اندازه را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.
هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به سبب نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد، با ۳.۵۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۱۷.۷۷ درصد رسید.
برمبنای ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در این ماه ۱۲.۴۲ درصد اندازه گیری شده که ۱.۶۸ درصد بیشتر از تورم ثبت شده ماه قبل در این کشور است.
متوسط نرخ تورم ترکیه در دو سال قبل ۱۰.۷۴ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به ۲۰.۳۵ درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم ۸.۵۵ درصدی ماه اکتبر بوده است.
مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی ۸.۵ را برای سال جاری هدف گذاری کرده اند و بانک مرکزی نیز پیش بینی کرده تورم تا اختتام امسال به ۸.۳۲ درصد برسد.
منبع:

1400/02/14
13:50:03
5.0 / 5
445
تگهای خبر: اقتصاد , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها