جهش تمام شاخصهای تورم در سال ۹۹ بعلاوه جزئیات

جهش تمام شاخصهای تورم در سال ۹۹ بعلاوه جزئیات

به گزارش فی بگیر آمار رسمی نشان دهنده جهش نرخ تورم از سال ۱۳۹۸ تا آخر سال گذشته است، هر چند که آمار ابتدای سال ۱۴۰۰ هم مبین ادامه روند رو به رشد و رسیدن به مرز ۵۰ درصدی بود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، آنچه چندی قبل مرکز آمار ایران از وضعیت تورم در انتهای سال گذشته منتشر نمود نشان داد که در اسفند ماه نرخ تورم سالانه ۳۶.۴ درصد بوده و تورم نقطه به نقطه به ۴۸.۷ درصد رسیده است.


جزئیات تورم سال ۱۳۹۹
اما تازه ترین گزارشی که از جریان شاخص کل تورم سال ۱۳۹۹ اعلام نموده نشان از افزایش روند تورم نسبت به سال ۱۳۹۸ دارد.
طبق این آمار، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی در سال ۱۳۹۹ برای کل کشور ۲۵۲.۶، برای مناطق شهری ۲۵۰.۶ و برای روستایی ۲۶۳.۵ بوده است.
بر این اساس، نرخ تورم کل در سال ۱۳۹۹ برای کل کشور به ۳۶.۴ درصد رسیده که ۱.۶ نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش داشته است.
همینطور تورم کل در مناطق شهری ۳۶.۲ و برای روستایی ۳۷.۷ درصد گزارش شده که نسبت به سال ۱۳۹۸، ۱.۸ درصد در مناطق شهری و ۰.۴ درصد در مناطق روستایی افزایش دارد.
اما بررسی این آمار نشان داده است که نرخ تورم گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» در سال ۱۳۹۹ برای کل کشور ۳۹ درصد، مناطق شهری ۳۸.۷ درصد و مناطق روستایی ۳۹.۹ درصد بوده است.
نرخ تورم «خوراکی­ ها، آشامیدنی­ ها و دخانیات» نسبت به سال قبل برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ۳.۶، ۴.۰ و ۲.۳ واحد درصد کاهش دارد.
بر طبق این گزارش، نرخ تورم گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» در سال ۱۳۹۹ برای کل کشور ۳۵.۲ درصد، مناطق شهری ۳۵.۱ درصد و مناطق روستایی ۳۵.۸ درصد بوده و نرخ تورم «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به سال قبل برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ۳.۸، ۴.۰ و ۲.۳ واحد درصد افزایش پیدا کرده است.


ادامه روند افزایشی در سال جاری
افزایش نرخ تورم پارسال در حالی ادامه داشته که به سال جاری هم رسیده است؛ به صورتی که در انتها فروردین ماه ۱۴۰۰ جهش تورم به ثبت رسید و گزارش مرکز آمار نشان داد که
کالا و خدمات در مقایسه با اسفندماه ۲.۷ درصد (تورم ماهانه)، در مقایسه با فروردین سال گذشته (تورم نقطه به نقطه) ۴۹.۵ درصد افزایش داشته و تورم سالانه هم با روند افزایشی به ۳۸.۹ درصد رسیده است.
1400/02/11
23:33:33
5.0 / 5
715
تگهای خبر: خدمات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها